Porady naszych Ekspertów

 

netkobiety pytają:

image description

Pielęgniarka w Szwajcarii lub Niemczech

Moja kuzynka pracuje jako pielęgniarka w Skandynawii i bardzo sobie tę pracę chwali. Ja niestety nie mam siły na naukę norweskiego, za to znam tak nawet dobrze niemiecki, ciągle się uczę. Czy mam jakieś szanse w moim wieku, mam 46 lat, na znalezienie jakieś pracy w zawodzie - chodzi mi o to, żeby pracować jako pielęgniarka gdzieś na oddziale w szpitalu - w Szwajcarii lub w Niemczech ? Na jakie zarobki mogę liczyć ?

Ilona z Ustronia
Agniszka Bałazy
image description

Ekspert:

Liczba porad: 3

Ogolna ocena porad:

image description

Znajomość języka niemieckiego to spory atut

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Witaj Ilono,

wciąż istnieje zapotrzebowanie na doświadczony personel medyczny, zarówno w Niemczech, jak i w Szwajcarii. Napisałaś, że znasz dość dobrze język obcy, co stanowi spory atut. Zdecydowana większość pracodawców w tej branży wymaga posługiwania się językiem niemieckim na poziomie min. B2. Kolejnym warunkiem jest posiadanie kierunkowego wykształcenia (magister lub licencjat pielęgniarstwa) lub średniego medycznego (pielęgniarka dyplomowana). Korzystając z usług agencji zatrudnienia, można liczyć na pomoc w przeprowadzeniu procedury uznania kwalifikacji za granicą.

Dyplomy pań, które ukończyły studia z tytułem magistra pielęgniarstwa/położnictwa lub licencjata pielęgniarstwa po 1 maja 2004 r. uznawane są w UE automatycznie. Natomiast dokumenty absolwentek studiów licencjackich uzyskane przed 1 maja 2004 r. uznaje się na zasadzie praw nabytych, pod warunkiem, że absolwentki mogą potwierdzić ciągłość zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki przez minimum trzy z ostatnich pięciu lat. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku absolwentek szkół pomaturalnych, ponieważ obowiązuje je kryterium przepracowania pięciu z ostatnich siedmiu lat.

Pielęgniarki, które nie są w stanie przedłożyć dokumentów potwierdzających minimalne wymogi kształcenia, powinny wystąpić o uznanie kwalifikacji na zasadach ogólnych. Wówczas odpowiednie instytucje niemieckie mogą wymagać od wnioskodawczyni odbycia stażu adaptacyjnego, trwającego nie dłużej niż trzy lata i zakończonego testem umiejętności. Wakaty czekają m.in. w sieciach domów opieki, szpitalach czy klinikach rehabilitacyjnych. Zarobki uzależnione są od rodzaju placówki i posiadanych kwalifikacji. W prywatnej klinice w Niemczech można zarobić 1,8–2,2 tys. euro brutto miesięcznie. Do tego doliczane są dodatki za pracę nocną czy w niedzielę i święta. Z kolei za wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych w szwajcarskich placówkach medycznych można liczyć na pensję w wysokości ok. 4,6 tys. franków szwajcarskich brutto miesięcznie.

Pozdrawiam
Agnieszka

Nasze komentarze

viki ~ 2014-03-11 08:27:30

Mieszkamw Belgi od wielu lat i pracuje jako pielegniarka ukonczylam liceum medyczne wiec tutaj otrzymalam dyplom A2 zarabiam okolo 1600 euro miesiecznie pielegniarki z dyplomem A1 zarabiaja o wiele wiecej .

Svizzero ~ 2014-05-29 23:56:10

Wejdz na mojego bloga www.polskipielegniarzwszwajcarii opisuje tam zycie i prace w CH

Svizzero ~ 2014-05-29 23:56:59

Sorry zrobilem blad: Wejdz na mojego bloga www.polskipielegniarzwszwajcarii.bloa.pl opisuje tam zycie i prace w CH

Aga ~ 2014-11-21 16:46:22

Nie o wiele..mialam w Belgii dyplom a2 a teraz a1 i pensja wzrosła o 100 euro..

Personel Konsulting ~ 2018-10-08 16:47:07

Szpitale, domy starców, domy opieki, centra rehabilitacyjne w Szwajcarii oferują pracę dla wykwalifikowanych pielęgniarek, rehabilitantów, fizjoterapeutów, lekarzy różnych specjalności Ośrodki te, specjalizują się w rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, mięśniowo-szkieletowej. Ośrodki te zatrudniają wykwalifikowany personel na etat z pełnym uposażeniem pracowniczym. Osoba zatrudniona będzie należeć do 5-osobowego zespołu, który pracuje w obszarze wczesnej rehabilitacji. Intensywna opieka nad monitorowanymi pacjentami. Oddział specjalizuje sie w rehabilitacji pacjentów z guzami mózgu, uszkodzeniami mózgu, stwardnieniem rozsianym, parkinsonem. Wynagrodzenie: Brutto 5100 CH Netto 4650 (od tego należy odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne około 300-400 CH) Pracownikowi przysługuje 13-sta pensja Pokój w hotelu – do dyspozycji na 3 mce, koszt 550 CH za mc, potem pracownik szuka sam zakwaterowania. Przykładowe ceny mieszkań prześlemy w odpowiedzi na zapytanie. Wymagany język niemiecki B2 i wykształcenie kierunkowe (min. licencjat). WAŻNE! POMAGAMY W UWIERZYTELNIANIU DOKUMENTÓW Zgłoszenia Personel Konsulting Agencja Pracy 14 948 22-400 Zamośc ul.J.Kilińskiego 68 a TEL. 516 620061 509555603 SYNAPSA.SYNAPSA@ONET.PL

Dodaj swój komentarz

5 komentarzy