Sztuka świadomego oddychania

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Bez niego życie byłoby niemożliwe. Oddech, bo o nim mowa, jest jednym z wielu procesów naszego ciała, których nie jesteśmy świadomi. Przekonaj się, jak ważne jest prawidłowe i refleksyjne oddychanie.

Po co nam oddech?

Poza oczywistą i podstawową funkcją, czyli  utrzymaniem przy życiu, oddychanie zapewnia naszym komórkom tlen, niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Niedostatek tego pierwiastka może powodować szereg dolegliwości, a dzieje się tak, gdy nie wykorzystujemy całego potencjału, jaki niesie ze sobą prawidłowe i świadome oddychanie. Niestety mało kto wie, jak jest to ważne dla naszego zdrowia oraz ogólnego funkcjonowania, także mentalnego.

Żyjąc w ciągłym pośpiechu, oddychamy niedbale – zbyt płytko i szybko. W zły sposób używamy także części naszego ciała, uaktywnionych podczas oddechu. Podnosimy ramiona i wciągamy brzuch. W wyniku tego rozchodzą się żebra a klatka piersiowa zapada. Nie używamy przepony sprawiając, że do płuc dochodzą tylko niewielkie porcje tlenu. To skutkuje pracą tylko części tego organu, którego powierzchnia wypełnia się tlenem w jednej trzeciej.

Nie dostarczając organizmowi odpowiedniej dawki tlenu możemy wywołać szereg dolegliwości. Najczęstsze to: brak koncentracji, zmęczenie, gorsze funkcjonowanie układu krążenia. Korzyści wynikające z prawidłowego oddychania są niepomierne. Zaliczają się do nich: większa energia życiowa, mniejsze uczucie zmęczenia zarówno psychicznego jak i fizycznego, pomoc w chorobach układu oddechowego, poprawienie krążenia krwi, pobudzanie lub uspokajanie układu nerwowego, pomagające nam np. zapanować nad emocjami. Prawidłowe oddychanie jest wykorzystywane także w innych dziedzinach, takich jak sport czy emisja głosu.

Jak prawidłowo oddychać?

Na pytanie to można odpowiedzieć jednowyrazowo: przeponą. Właśnie ten narząd użyty w odpowiedni sposób daje nam gwarancję prawidłowego oddechu. Spróbuj wziąć głęboki wdech przez nos, jakbyś najpierw wypełniała powietrzem brzuch a później klatkę piersiową. Następnie wykonaj wydech w odwrotnej kolejności – wypuszczając powietrze z klatki piersiowej, a następnie brzucha.

Oni znają wartość oddechu    

Już od wieków na Wschodzie uczono technik prawidłowego oddychania i dołączano je niemal do każdej filozofii czy techniki medytacji. Korzysta z nich m.in. joga i tai-chi. W medytacji oddech jest właściwie kluczem. Najlepszą pozycją jest kwiat lotosu: nogi skrzyżowane, stopy na udach, dłonie na kolanach, kciuki dotykające końców palców wskazujących lub splecione na brzuchu. Cała uwaga powinna być skupiona na oddechu a myśli wyłączone.

Kontrola oddechu pomaga

Jogini wiedzieli to już od dawna. Teraz my też mamy dostęp do tej wiedzy poprzez liczne badania przeprowadzone nad kontrolą oddechu. Na jednej z konferencji American Psychosomatic Society w Denver przedstawiono badania trzech profesorów. Udowodniono m.in., że uzyskali oni poprawę stanu zdrowia u pacjentów z atakami paniki, ucząc ich kontrolowanego oddychania.

Pozytywne wyniki odnotowano także u chorych z nadciśnieniem tętniczym oraz niewydolnością serca. Dobra wiadomość jest także dla palaczy. U osób z przewlekłą, obturacyjną chorobą płuc, dzięki szkoleniu w zakresie prawidłowego oddechu, odnotowano wyższy poziom utlenionej krwi, większą mobilność oraz większą tolerancję na duszność.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy