Sposób na dobry sen - 10 porad jak dobrze się wyspać

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Wstając rano myślisz tylko o filiżance kawy? W pracy nie możesz oderwać myśli o powrocie do domu? Brak ci energii i sił do działania? Prawdopodobnie jesteś jedną z wielu osób mających problem z efektywnym spaniem.

Sen na wagę złota

Złoty sen jest dla nas tak samo ważny jak prawidłowe odżywianie czy kondycja fizyczna. Zaburzenia snu mogą bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji. Bez snu życie człowieka byłoby niemożliwe, a jego niedobór powoduje obniżenie sprawności psychicznej i fizjologicznej m. in. zaburzenia nastroju, problemy z koncentracją, spowolnienie reakcji. Dlatego warto zadbać o jakość oraz ilość naszego snu. Poniżej przedstawiamy 10 sposobów, które sprawią, że będziesz czuć się wyspana a podczas dnia będziesz pełna energii.

 • 1 Ile snu potrzebujesz?

  Podstawowy sposób na sen to określenie długości jego trwania, potrzebnej do prawidłowego i efektywnego funkcjonowania w ciągu dnia. Przeciętna długość snu u człowieka, zapewniająca mu najlepsze działanie to 8 godzin na dobę. Musisz jednak upewnić się sama czy taka ilość jest odpowiednia także dla ciebie.

 • 2 Zmień styl życia

  To, co robisz w ciągu dnia może mieć wpływ na to czy czeka cię kolejna bezsenna noc. Jeśli do tej pory masz problem z zaśnięciem, a twój tryb życia jest pozbawiony aktywności ruchowej, to najwyższy czas to zmienić. Ruch, szczególnie na świeżym powietrzu powinien pomóc ci zasnąć.

 • 3 Czas się urządzić

  Twoje najbliższe środowisko wpływa na to, jak się czujesz. Wnętrze sypialni decyduje natomiast o jakości twojego snu. Upewnij się, że jest wystarczająco chłodno i ciemno, ponieważ nawet przymglone światło może zakłócić przebieg snu. Sprawdź również czy łóżko jest wystarczająco komfortowe.

 • 4 Wyspany dzięki rutynie

  W pielęgnacji niemowląt ważne jest, aby zapewnić im stały i powtarzalny cykl dnia. Dotyczy to przede wszystkim praktyk przed snem. Człowiek dorosły również potrzebuje pewnej stabilizacji  rytmu dnia, który pozwoli mu dobrze spać. Postaraj się więc zasypiać i wstawać o określonych godzinach.

 • 5 Zrelaksuj się

  Wieczorna kąpiel, spokojna muzyka czy ćwiczenia relaksacyjne z całą pewnością pomogą ci w pozbyciu się całodziennego stresu. Wyciszony i rozluźniony organizm szybciej wchodzi w stan snu.

 • 6 Zadbaj o swoją dietę

  Szczególną uwagę zwróć na to, co jesz bezpośrednio przed snem. Ostatni posiłek powinien mieć miejsce najpóźniej 2 godziny przed zaśnięciem. Nie poleca się tłustych posiłków oraz alkoholu. Nie należy także pić zbyt dużych ilości płynów. Osoby mające problem ze snem powinny także pomyśleć o wykluczeniu kawy.

 • 7 Drzemka naprawdę krótka

  Jeśli masz zwyczaj spania w ciągu dnia, to postaraj się, aby była to rzeczywiście drzemka a nie kilkugodzinne spanie. Tylko drzemka trwająca nie dłużej niż 30 – 60 minut będzie pokrzepiająca i nie zakłóci rytmu właściwego snu.

 • 8 Cicho sza!

  Tolerancja hałasu zależy od różnic indywidualnych. Trudno jednak, nawet najbardziej odpornym zasnąć przy głośnej muzyce czy krzykach sąsiadów. Jeśli więc środowisko nie pomaga ci w wyciszeniu, pomyśl o zainwestowaniu w stopery do uszu.

 • 9 Rzuć palenie

  Nikotyna zawarta w papierosach działa pobudzająco. Osoby palące mają dużo częściej problem z zaśnięciem oraz osiągnięciem fazy snu głębokiego.

 • 10 Czas na wizytę u lekarza

  Jeśli twoje problemy ze snem nie mijają, najwyższy czas udać się na wizytę do lekarza. Bezsenność może być objawem depresji lub nerwicy a jej zwalczanie będzie możliwe tylko przy użyciu środków farmakologicznych.

Nasze komentarze

paula21 ~ 2013-10-27 20:04:22

najważniejsze jest to by się wysiusiać !! wychodzić na powietrze i nie kłócić się z nikim , bo inaczej będziesz o tym myśleć, pogódź się . pomyśl o tym o czym marzysz .a i jeszcze wyluzuj

paula21 ~ 2013-10-27 20:04:30

najważniejsze jest to by się wysiusiać !! wychodzić na powietrze i nie kłócić się z nikim , bo inaczej będziesz o tym myśleć, pogódź się . pomyśl o tym o czym marzysz .a i jeszcze wyluzuj

paula21 ~ 2013-10-27 20:04:34

najważniejsze jest to by się wysiusiać !! wychodzić na powietrze i nie kłócić się z nikim , bo inaczej będziesz o tym myśleć, pogódź się . pomyśl o tym o czym marzysz .a i jeszcze wyluzuj

Fisia ~ 2015-01-28 13:38:58

Ja już przetestował w swoim życiu chyba wszystkie dobre rady na temat zasypiania, ale tak na dobrą sprawę dopiero po forsenie zasypiałam bez problemu. Przy tym nie czułam się otumaniona, poprawił mi się humor, co z resztą zostało mi do dziś:) i nie rozpamiętuję już wszystkich smutnych wydarzeń ze swojego życia:)

Dodaj swój komentarz

4 komentarzy