Karmienie piersią plusy i minusy

Zastanawiasz się jak karmić po porodzie? Nie znasz jeszcze wszystkich zalet karmienia piersią? Koniecznie przeczytaj, dlaczego warto karmić właśnie w ten sposób.

Moda na karmienie piersią    

W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować swoistą nagonkę na karmienie piersią. Większość szpitali stosuje już metodę rooming - in, gdzie matka i dziecko przebywają od początku razem. Wiele oddziałów położniczych jest także nastawionych na praktykowanie i pomoc matkom w nauce karmienia piersią.

Te wszystkie działania są odzwierciedleniem coraz większej wiedzy na temat właściwości naturalnego karmienia. Trudno więc pisać o minusach takiego sposobu karmienia, bo ich po prostu nie ma, a nawet jeśli  pojawiają się jakieś drobne niedogodności – to prawdziwa wiedza na temat karmienia piersią z pewnością je zlikwiduje.

Jeśli jednak należysz do tych kobiet, które nie czują tematu pomimo znanych zalet, masz złe samopoczucie i brak ci cierpliwości, nie powinnaś się zmuszać. Więcej korzyści dla dziecka i ciebie (przynajmniej jeśli chodzi o wasze wzajemne relacje) wyniknie z prostszego i szybszego karmienia butelką.

O zaletach karmienia piersią

Karmienie naturalne ma nieskończenie wiele zalet zarówno dla ciebie jak i dziecka.

Korzyści dla ciebie:

Tylko dzięki przystawianiu dziecka do piersi rodzi się między wami niepowtarzalna więź, która jest ubogacana przez doznania sensoryczne dziecka. To poczucie bliskości jest wyjątkowe i może być najpiękniejszym doświadczeniem w twoim życiu.

Zgromadzony podczas ciąży zapas tłuszczu i substancji odżywczych, miał na celu zabezpieczenie zapasów na czas karmienia piersią. Dlatego kobiety karmiące naturalnie dużo szybciej wracają do formy i wagi sprzed okresu ciąży.

Jedną z nieocenionych zalet jest fakt, że kobiety karmiące piersią znajdują się w grupie mniejszego ryzyka zachorowalności na raka piersi, jajników, a nawet osteoporozę.

Praktyczny i niezwykle użyteczny wymiar karmienia piersią sprawdza się zwłaszcza podczas podróży lub wyjść. Możesz to robić niemal wszędzie. Mleko jest zawsze dostępne, ma odpowiednią temperaturę i jest sterylne. Nie bez znaczenia jest także wymiar ekonomiczny. Mleko mamy nic nie kosztuje!

Korzyści dla malucha:

Twoje mleko posiada gatunkową swoistość. Oznacza to, że jest najlepsze pod względem substancji odżywczych oraz zabezpieczenia immunologicznego dla noworodka.

Szczególnie bogata w substancje odżywcze oraz przeciwciała jest siara, podawana dziecku podczas pierwszych dni życia.

Maluszek łatwiej trawi mleko matki. Dzięki temu rzadziej mogą wystąpić biegunki czy zatwardzenia.

Przy naturalnym karmieniu odnotowano rzadsze występowanie zapalenia żołądka i jelit – bardzo niebezpiecznych dla niemowląt chorób. Zauważono także rzadziej występujące infekcje uszu.

Karmienie piersią to lepszy rozwój twojego dziecka. Przeprowadzone badania wykazały, że u niemowląt karmionych w ten sposób rzadziej występują alergie, lepiej rozwija się mózg oraz w lepszy sposób są chronione przed cukrzycą. W przyszłości rzadziej są otyłe oraz posiadają niższy poziom cholesterolu.
 

Maja Klimantowska

Nasze komentarze

yakhub ~ 2014-08-20 22:02:13

W tytule artykułu: "Plusy i minusy". W treści: "Minusów nie ma".

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy