Pierwsza forma kontaktu z potencjalnym pracodawcą sprowadza się do przesłania mu dokumentów aplikacyjnych. To w jaki sposób się zaprezentujemy, może zdecydować o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną lub odrzuceniu naszej kandydatury.
Jeżeli nie chcemy odpaść już przy składaniu dokumentów, warto zapoznać się ze sztuką pisania CV.Wiele portali rekrutacyjnych oferuje proste szablony, które należy tylko uzupełnić podstawowymi informacjami, a następnie wysłać do pracodawcy. Takie rozwiązania są bardzo kuszące. Niestety idąc na łatwiznę możemy skutecznie obniżyć prawdopodobieństwo zdobycia upragnionej pracy. Z takich szablonów korzysta tysiące Kandydatów.Naszym priorytetem powinno być napisanie CV, które będzie ściśle odpowiadało profilowi ogłoszenia pracodawcy. Korzystając z szablonów – na pewno nam się to nie uda.
Poniżej kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać przy tworzeniu swojego własnego Curriculum Vitae:
- Dokument powinien być czytelny i przejrzysty, najlepiej napisany na komputerze i na białym, dobrej jakości papierze; przyjęty powszechnie format to format A4.
- Dane personalne powinny być umieszczone w życiorysie na początku, potem należy sprecyzować swoje wykształcenie oraz ukończone szkoły.
- W kolejnym kroku wpisujemy doświadczenie zawodowe.
- Następnie wpisujemy znajomość języków obcych oraz dodatkowe umiejętności, takie jak obsługa komputera czy prawo jazdy.
- Na zakończenie warto zaciekawić pracodawcę naszą osobą i opisać po krótce swoje zainteresowania.Te wszystkie zwięzłe informacje dają pracodawcy pewien obraz kandydata. Informacje nie powinny przekraczać objętości strony A4. Jeżeli nam się to jednak nie uda i ilość informacji przekracza jedną stronę, wtedy możemy kontynuować na drugiej stronie. Nigdy na wolno pisać na obu stronach tej samej kartki.
Dobre praktyki pisania cv
W naszym życiorysie nie powinniśmy używać pierwszej formy osobowej - specyfika tego dokumentu wymaga użycia osoby trzeciej. Warto posługiwać się takimi wyrażeniami jak: „osiągnęła wzrost sprzedaży”, „przygotowywanie miesięcznych raportów dla zarządu”, „zarządzanie podległym zespołem”. Używanie trzeciej osoby ma również inne znaczenie; otóż istnieje duże prawdopodobieństwo, że CV trafi do bazy danych firmy rekrutacyjnej i wtedy algorytm przeszukiwał będzie dokumenty pod kątem wybranych słów kluczowych, a nie zwrotów w pierwszej osobie.
- Należy unikać błędów interpunkcyjnych, stylistycznych oraz gramatycznych, nie wolno używać niezrozumiałych skrótów czy nazbyt wyrafinowanego słownictwa albo slangu.
- Adres e-mail powinien nosić nazwę naszego imienia i nazwiska, jeśli ma zwariowaną nazwę typu gorąca_kicia666, to najlepiej odpuścić sobie podawanie takiego adresu mailowego. Pracodawca może wcale nie podzielać naszego poczucia humoru.
- Jakiekolwiek luki w chronologii zatrudnienia i edukacji trzeba umieć wyjaśnić w sposób, który nie będzie budził zastrzeżeń co do powodów ich przerwania.
- Atuty, które przemawiają za Twoją aplikacją należy przedstawić na początku. Każde podanie o pracę jest czytane przez około 30- 60 sekund. Najmocniejsze strony powinny rzucać się od razu w oczy.
- W CV nie podaje się zbyt wielu szczegółowych informacji, ponieważ te zbędne informacje nie pozwalają na wychwycenie tego co najważniejsze. Zatem adresy szkół, ulice, kody pocztowe są zbędne- wystarczy tylko nazwa danej szkoły i miasto.
- Nie należy upiększać swojego CV, zwłaszcza w kwestii zainteresowań. Wszelkie kłamstwa i tak wyjdą w trakcie rozmowie kwalifikacyjnej.
Na końcu naszego cv warto zamieścić kontakt do osób, które mogą nam wystawić referencje. Najlepiej zamieścić kontakt do takich osób, co do których mamy pewność, że wystawią nam pozytywną opinię.