Dziennikarstwo

Zawód dziennikarza przede wszystkim kojarzony jest z prasą, bo to właśnie na jej potrzeby się narodził. Rozwój mediów, powstanie telewizji, radia i Internetu zupełnie zmienił jednak jego specyfikę i sposób działania.

Rozwój technologii zdecydowanie ułatwił pracę dziennikarzom i dzięki  komputerom czy dyktafonom mogą oni stale poszukiwać informacji przez Internet oraz monitorować  tematy wywołujące gorące dyskusje społeczne. Pomimo rozwoju i innowacyjności technologicznych specyfika zawodu nie uległa zmianie. Liczy się przede wszystkim "dobry temat", który trzeba znaleźć. Może to być najnowsza informacje z życia celebrytów, lub ze świata  polityki, historia sprzed kilku lat albo zdrowotna porada dla pań. Temat musi być interesujący oraz musi posiadać wartość informacyjną.  

Jak zostać dziennikarzem?

Jeśli marzysz o zostaniu dziennikarką powinnaś swoją karierę zaplanować już w szkole średniej. Klasy o profilu dziennikarskim prężnie rozwijają się w liceach, ich program jest zbliżony do profilu humanistycznego, jednakże duży nacisk kładziony jest na technologie i formy przekazu charakterystyczne dla tego zawodu. Kierunki dziennikarskie można również znaleźć w szkołach policealnych, ale przed wszystkim odnajdziesz je na studiach wyższych.

Taką ofertę kierunku można znaleźć zarówno na uczelniach państwowych jak i prywatnych. Ukończenie studiów to zdecydowanie jeden z łatwiejszych etapów kariery dziennikarza. Dużo trudniej o etat, a nawet bezpłatną praktykę czy staż. Ambitni, młodzi ludzie marzący o karierze w najbardziej prestiżowych gazetach, stacjach telewizyjnych i radiowych są gotowi ciężko pracować nawet latami za darmo w nadziei na zrobienie kariery.

Dlatego osoby planujące swoją przyszłość w tym zawodzie powinny zastanowić się czy są gotowe na tego typu poświęcenie. Jest to jedna z tych profesji, w której sukcesu nie da się osiągnąć przez przypadek, a droga do pieniędzy i sławy jest wyjątkowo wyboista.

Absolwenci innych niż dziennikarstwo kierunków studiów mogą podjąć również pracą dziennikarza, muszą mieć tylko lekkie pióro, wysokie umiejętności komunikacyjne i ducha motywacji do pracy. Rozwój kariery zawodowej przebiega w taki sposób, że zanim dziennikarz zdobędzie doświadczenie i pozna tajniki warsztatu swego zawodu, mijają lata. Stąd większość dziennikarzy zaczyna przed trzydziestym rokiem życia, osiągając po kilku latach swoje cele zawodowe. Ze względu na duże wymagania psychofizyczne młodym ludziom jest łatwiej znieść stres towarzyszący temu zawodowi i wytrzymać bardzo szybkie tempo pracy.

Predyspozycje zawodowe

Nie sposób wymienić wszystkie cechy jakie powinien posiadać dobry dziennikarz, ale jedną z ważniejszych jest na pewno ciekawość świata i chęć do pracy – podchodzenie do tego, co się robi z pasją. Warto wiedzieć dlaczego wykonuje się taki, a nie inny zawód. Misja związana z tym zawodem powoduje, że od dziennikarza wymaga się ciągle nowej informacji, relacji, choć nie zawsze widz, słuchacz czy czytelnik otrzymuje to, czego oczekuje. Znajdują się bowiem wśród rzeszy dziennikarskiej ludzie bez powołania.

Na szczęście coraz mniej takich pseudo żurnalistów ma rację bytu. Zdecydowanie warto mieć swoje hobby i faktycznie wiedzieć coś więcej od innych. Powiedzenie, że dziennikarz musi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś, jak najbardziej potwierdza wyzwania stojące przed tym zawodem. Wiedza z określonej dziedziny, choćby np. o motorach, słoniach czy z astronomii, może nieraz zadecydować o losach dziennikarza. Nigdy nie wiadomo, jaka umiejętność może się przydać.

Zarobki dziennikarz

Rozwój zawodowy

Rozwój kariery zawodowej w zawodzie dziennikarza jest możliwy- zwykle zaczyna się od stanowiska dziennikarza stażysty, który, np. w redakcjach gazet, najczęściej rozpoczyna od działu miejskiego. Następnym szczeblem w rozwoju kariery jest w zależności od miejsca pracy- reporter, dziennikarz, publicysta, dziennikarz prowadzący swój program w tv, radiu czy kolumnę w czasopiśmie.

Na szczycie kariery zawodowej znajduje się kierownik działu, redaktor, redaktor naczelny. Często awans jest związany ze zmianą działu, miejsca pracy, czasem miejscowości, np. dziennikarz z lokalnej rozgłośni, telewizji, gazety przenosi się do mediów ogólnopolskich. Stosunkowo rzadko zdarza się, aby mało znany dziennikarz natrafił na temat, który go wyniósł na wyżyny popularności i pozwolił uzyskać prestiż środowiska.

Praca dla dziennikarza

Najczęściej dziennikarz wolno zdobywa doświadczenie czy sympatię słuchaczy, czytelników. Łatwiej jest zaistnieć w zawodzie w lokalnych mediach, gdzie konkurencja jest mniejsza. To tam najlepiej zdobywać pierwsze szlify dziennikarskie, uczyć się warsztatu także od starszych dziennikarzy, a potem stopniowo zmieniać media na większe- wojewódzkie i ogólnopolskie.

Zawód dziennikarza można zacząć wykonywać w różnym wieku - liczą się przede wszystkim zdolności i predyspozycje, niemniej jednak większość dziennikarzy zaczyna pracę bezpośrednio po studiach magisterskich dziennikarskich lub po studiach podyplomowych o takim samym profilu.

Zarobki dziennikarzy

Wbrew powszechnie panującej opinii, zwłaszcza wśród młodych ludzi, zarobki dziennikarzy nie należą do najwyższych. Na początku kariery adepci tego zawodu często pracują za darmo w ramach praktyk, na które i tak ciężko się dostać. Szeregowy dziennikarz zarabia od 1,5 do 3 tys. złotych. Większe pensje otrzymują znani dziennikarze pracujący dla popularnych gazet i stacji radiowych oraz stacji telewizyjnych - od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Redaktorzy serwisów internetowych zarabiają około 2 tys.zł.

Wypalenie zawodowe

Zawód dziennikarza to ciężki kawałek chleba. I to jest fakt. Wielu ludzi którzy spróbowali tego zajęcia twierdzi, ze trzeba mieć nie po kolei w głowie, żeby się zajmować pracą dziennikarską, a jednak kilka tysięcy ludzi w Polsce, z większych i mniejszych miast, z pasją, zaangażowaniem a nawet poświęceniem pracuje w pocie czoła, zbierając bardziej lub mniej cenne informacje, które potem znajdują się w gazetach, na antenie radiowej i telewizyjnej.

Dlaczego? Bo jak twierdzą, po prostu uwielbiają swoją pracę. Lubią spędzone przy komputerze godziny, stukanie klawiatury i dzień składu, kiedy wszyscy krzątają się przy grafiku. Jednak to uwielbienie dla pracy dziennikarskiej nie trwa zbyt długo i kiedyś się po prostu kończy. Przychodzi zmęczenie, wypalenie i zniechęcenie. Ciągle widziane w oczach naczelnego niezadowolenie i płace cięte przez wydawcę każdego potrafią zniechęcić.

Przychodzi chwila, gdy ciężką pracę dziennikarską chcemy zamienić na ciepły stołek w urzędzie. Lub po prostu przychodzi moment, gdy decydujemy się w końcu robić coś na własny rachunek. Na temat dziennikarzy powstało już wiele anegdot i powiedzeń. Niektórzy wypaleni dziennikarze zamieniają się w sprzedawców w sklepach z prasą lub robotników budowanych.

Wybierając zawód dziennikarza, warto zastanowić się czy chce się go wykonywać z satysfakcją i zaangażowaniem, czy ważne jest dla nas tylko przetrwanie i dryfowanie w branży. Sztampowe teksty pomijają ludzi. Poza tym pisanie przez całe życie kroniki wypadków policyjnych czy sprawozdań z sesji miejskich może okazać się nudne. Informacja, że coś się wydarzyło nic nie mówi. Odbiorca chce wiedzieć dlaczego coś się stało, jakie były przyczyny, a suche fakty nie zaspokoją jego ciekawości.

Dziennikarz musi znaleźć swoje miejsce w zawodzie, a do tego niezbędna jest pasja. Mniejsze znaczenie ma zdobyta edukacja czy walory osobiste. Chęć pracy i zaangażowanie w wykonywany zawód to klucz do sukcesu w tej profesji.

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy