Stres to najprawdopodobniej jedno z najczęściej używanych słów we współczesnym świecie. Tempo zmian wymusza na nas umiejętność dopasowania się do pędzącej rzeczywistości, a praca zawodowa często bardzo niewiele ma wspólnego z samorozwojem i spełnieniem.
Aldona, 39 lat :
Mój przełożony jest dla mnie osobą, która bardzo mnie stresuje. Jest to facet zupełnie nie ogarnięty. Nigdy nie wiadomo o co mu chodzi, czego chce, do czego dąży w swoich działaniach. Tym swoim stylem bycia wprowadza bardzo nerwową atmosferę, bo nidy nie wiadomo co mu się akurat tam przypomni, albo z czym dziś wyskoczy.
Ewa, 27 lat :
Mnie stresuje sama praca. Jestem osobą z natury bardzo odpowiedzialną i to mnie gubi. Czasem nie mogę spać po nocach myśląc czy wszystko dobrze zrobiłam, czy o niczym nie zapomniałam. To bardzo męczące. Staram się jednak jakoś nad tym pracować. Inaczej wiem, że wcześniej czy pózniej może się to bardzo niekorzystnie odbić na moim zdrowiu i życiu.
Kto stresuje się w pracy ?
W pracy stres odczuwamy właściwie wszyscy, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy otrzymywanego wynagrodzenia. Wymaga się od nas coraz większej odpowiedzialności, pełnego zaangażowania, koncentracji i doskonalenia swoich umiejętności. Liczy się już tylko tempo i efekt. Praca pochłania nas bez reszty, ciągle o niej myślimy i zaczynamy jej zwyczajnie nie znosić. Bo kto lubi pracą w której szef doprowadza Cię do szału, jest ignorantem i ma wszystko "gdzieś", a obowiązki, które wykonujemy nie sprawiają nam już frajdy, budząc w nas zwątpienie i apatię?
Zródła stresu
Stres sam w sobie nie jest ani chorobą ani nie jest zły. Jest reakcją naszego organizmu na wymagania stawiane przez różne sytuacje życiowe, w tym np. pracę. Wiadomo powszechnie, że czasem stres jest czynnikiem mobilizującym i ostatecznie prowokuje nas do działania. Jednak jego długofalowa obecność w naszym życiu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Co zatem zrobić żeby uwolnić się od niego lub oswoić go na tyle, by nie poddawać się jego zgubnym skutkom?
Przede wszystkim zacznij od nazwania swoich problemów czyli od określenia czy praca, związek z drugą osobą czy kłopoty finansowe powodują stres. Zastanów się czy może małe, nieistotne i powierzchowne problemy maskują te poważne, głębsze?
Najczęstszymi sytuacjami powodującymi stres w pracy są sytuacje związane z takimi obszarami jak:
- stosunki międzyludzkie- nieumiejętność budowania i wchodzenia w relacje, konflikty między współpracownikami,
- rola swojej osoby w instytucji/firmie, a właściwie jej brak, nieokreślenie jasno ról i celów, trudności z przekazywaniem zadań,
- brak pozytywnej reakcji na dobrze wykonane obowiązki, odrzucanie nowych pomysłów przez przełożonych,
- problemy w komunikowaniu się- zły lub niewłaściwy i niejasny przepływ informacji, niejasne założenia i cele działań, brak koordynacji i współpracy na różnych szczeblach.
Nie zaprzyjazniaj się ze stresem ...
Gdy jesteś już pewna jaki jest Twój problem, można wtedy coś z tym zrobić. Gdy już wiesz gdzie leży sedno kłopotów możesz ten kłopot rozwiązać. Ale jak? Zacznij po prostu myśleć o rozwiązaniach. Pomyśl co możesz zrobić, jakie będą tego konsekwencje. Może powinnaś poszukać innej pracy, albo zwyczajnie wyjechać na wakacje, aby móc wszystko przemyśleć.
Nie bój się rozmawiać o swoich problemach. Inni ludzie też przeżywają stres. Może się okazać, że taka rozmowa będzie bardzo oczyszczająca z dwóch powodów:
- po pierwsze mówiąc o problemie dajesz upust swoim uczuciom i negatywnym emocjom,
- po drugie możesz uzyskać całkiem dobre porady od innych.
Wciąż zestresowana ? Mamy na to kilka sposobów !
Myślisz sobie no dobrze, określiłam problem, rozmawiałam z przyjaciółmi i dalej czuję się zestresowana. Rada jest tylko jedna - należy nauczyć się żyć ze stresem, postarać z nim "zaprzyjaznić". Jest na rynku wiele książek, kursów, które mogą Tobie pomóc, ale najważniejsze jest przejęcie kontroli nad tym co możesz kontrolować. Warto o tym pamiętać bo Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne jest najważniejsze.
Oto kila sugestii jak pozbyć się stresu raz na zawsze.
Przede wszystkim odwróć myśli od nurtującego Cię problemu, to nie jest aż takie trudne, wystarczy, że weźmiesz długą relaksującą kąpiel, włączysz relaksującą muzykę czy zaczytasz się w świetnej powieści. Dobrym sposobem jest zajmowanie się swoim hobby. Znajdź coś co sprawia Ci frajdę - w ten sposób możesz zrobić sobie „wakacje” od stresującego problemu. Działaj, ruszaj się, bądź aktywna, idź na spacer, posprzątaj dom, poplotkuj z sąsiadką. Bardzo fajna i pomocna może być nauka paru ćwiczeń relaksujących, np. głębokie oddychanie lub rozciąganie się. Gdy zaczniesz to robić nabierzesz dystansu i wtedy się okaże, że rozwiązanie problemu pojawi się samo.
Wiemy się już co robić i jak redukować stres, ale co zrobić żeby zapobiec ponownej stresowej sytuacji? Oto kila sposobów:
- podejmuj decyzje - nie podejmowanie ich powoduje zamartwianie się, co wywołuje w nas stres;
- unikaj odkładania rzeczy na potem - najlepszym sposobem będzie zrobienie sobie planu tygodniowego planując obowiązki i przyjemności, mogą to być zupełnie prozaiczne czynności takie jak czytanie książek, czy zajęcia sportowe;
- zlecaj pracę innym - nie musisz wszystkiego robić sama, daj szansę innym by też się wykazali.
Na koniec pamiętaj, że nie istnieje przepis na bezstresowe życie. Twoim celem powinno być umiejętność okiełznania stresu i wykorzystania go do osiągania jak najlepszych korzyści w pracy zawodowej i w codziennym życiu. Wbrew wszystkiemu jest on czynnikiem, który zdecydowanie mobilizuje nas do zmian i do działania.