Opiekunka osób starszych

Przeciętna długość życia Europejczyków wydłużyła się. Obecnie obywatel Unii żyje średnio nieco ponad 77 lat. W krajach gdzie służba zdrowa działa prężnie i wydajnie wiek ten może się nawet wydłużyć do ponad 80lat.

Eksperci szacują, że około roku 2040 co trzeci mieszkaniec Europy będzie miał około 65 lat. Rosnąca długość życia w naszym regionie geograficznym, a co za tym idzie zapewnienie odpowiedniej opieki ludziom w podeszłym wieku, wydaje się być sprawą priorytetową. Nie chodzi o pomoc medyczną, ponieważ taką zapewnia państwo- przynajmniej w podstawowym wymiarze, chodzi raczej o pomoc w codziennych czynnościach i o wsparcie psychiczne.

Zakres obowiązków

Opiekunka osób starszych to osoba zajmująca się jak sama nazwa wskazuje osobami w podeszłym wieku- krótko mówiąc pomaga im w codziennym życiu. Zakres obowiązków dla każdej opiekunki może być różny, zależny jest bowiem od doświadczenia danej opiekunki, ale również od stanu zdrowia oraz możliwości osób starszych. Do najczęstszych zadań opiekuna należy przede wszystkim pomoc w codziennej higienie osobistej, czyli mycie, czesanie, ubieranie podopiecznego. Do codziennych obowiązków należy również robienie zakupów, przygotowywanie posiłków i karmienie, podawanie leków.

Bardzo  często w zakresie obowiązków opiekunki jest pomoc w utrzymaniu czystości w mieszkaniu lub domu, chodzi tutaj o sprzątanie, mycie naczyń, okien, pranie i zmiana pościeli. Opiekunka jest czasem proszona o załatwienie różnych spraw podopiecznego poza domem, czyli np. płacenie rachunków, organizowanie transportu, pójście do lekarza po recepty.

Osoba, która zajmuje się osobą starszą bardzo często również organizuje czas wolny osobie starszej. Najczęściej dobierane są zajęcia odpowiednie do stanu zdrowia podopiecznego i dzięki nim można umożliwić osobie starszej rozwój psychofizyczny oraz większe usamodzielnienie się. Opiekunki muszą być jednocześnie w ścisłym kontakcie z rodziną podopiecznego i na bieżąco informować ją o stanie zdrowia, o postępach bądź o pogorszeniu się kondycji.

„Pracuje jako opiekunka osób starszych w Niemczech już trzy lata. Nie mogłam znaleźć pracy w Polsce, a byłam świeżo po kursie dla opiekunów osób starszych. Język niemiecki znałam w stopniu podstawowym, ale dziś już mówię bez obaw, a co najważniejsze rozumieją mnie. Ta praca daje mi mnóstwo satysfakcji, bardzo lubię moich podopiecznych i myślę, że ze wzajemnością. Chociaż zdarzają się sytuacje dramatyczne i jest ciężko, szczególnie gdy pacjent ma demencję. Do Polski przyjeżdżam by odpocząć przede wszystkim psychicznie, ale zazwyczaj po 2 tygodniach już mnie ciągnie do Niemiec.” Teresa, 57 lat, opiekunka osób starszych

Predyspozycje

Podstawowym wymogiem, który bezwzględnie muszą spełniać kandydatki chcące pracować jako opiekunki to chęć sprawowania opieki nad drugą osobą. Zdecydowanie takiej opieki potrzebują osoby, którym stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, dlatego od opiekunek wymaga się przede wszystkim cierpliwości i zrozumienia, wyrozumiałości i łagodności.

Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech

Jak zostać Opiekunką Osób Starszych ?

Tak naprawdę w tym zawodzie kwalifikacje do wykonywania zawodu uzależnione są od pracodawcy i bywają bardzo zróżnicowane. Firmy, które zajmują się udzielaniem pomocy w domach prywatnych szukają zarówno osób, które mają wykształcenie pielęgniarskie- takie panie opiekują się osobami, które wymagają specjalistycznej opieki medycznej, jak i osób, które nie posiadają takiego wykształcenia.

Rzadko zdarza się, że pracodawca wymaga konkretnego wykształcenia, natomiast przydatne mogą okazać się kursy czy szkolenia w zakresie opieki nad osobami starszymi. Bardzo często od opiekunek wymaga się czynnego prawa jazdy. Z kolei firmy zatrudniające osoby do opieki poza granicami kraju wymagają komunikatywnej znajomości języka danego kraju.

W przypadku pracy w zakładach opiekuńczych wymagane jest już wykształcenie zawodowe. Można ukończyć np. szkołę policealną na kierunku opiekunka środowiskowa. Nuka w takiej szkole trwa zazwyczaj dwa semestry. Obejmuje zajęcia z psychologii, pedagogiki, metodyki pracy z podopiecznymi, higieny żywienia itp. Zajęcia z teorii uzupełniane są zazwyczaj zajęciami praktycznymi w placówkach, które zajmują się opieką nad osobami niepełnosprawnymi lub starszymi.

Praca dla Opiekunek -  Niemcy, Polska ?

Panie, które są zainteresowane pracą w zawodzie opiekunki osób starszych mogą najczęściej znaleźć w Polsce zatrudnienie w domach opieki społecznej, hospicjach, placówkach opieki paliatywnej, domach samopomocy. Mogą być także wynajmowane do pomocy w mieszkaniach osób potrzebujących, gdzie czasem wymagana jest pełna dyspozycyjność i możliwość wykonywania pracy przez całą dobę, a to wiąże się z brakiem innych zajęć (np. obowiązków rodzinnych).

Bardzo dużym rynkiem pracy dla Opiekuen Osób Starszych są Niemcy. Praca na Opiekunki czeka w tym kraju zarówno w domach prywatnych jak i domach opieki.

Zarobki Opiekunek Osób Starszych w Niemczech i w Polsce

Płace w publicznych ośrodkach wynoszą najczęściej ok. 1000-1200 zł netto. Nieco wyższe są w prywatnych ośrodkach. W przypadku pracy w prywatnych mieszkaniach zarobki uzależnione są od indywidualnie ustalanych stawek godzinowych oraz od zakresu wykonywanych czynności. Inaczej również wyglądają zarobki w pracy za granicą, gdzie np. w Niemczech opiekunki mogą liczyć na zarobki od 750- 1300 euro netto w zależności od doświadczenia i znajomości języka.

Jest to zawód w którym perspektywy pracy dla wykwalifikowanych opiekunów osób starszych w kolejnych latach są optymistyczne. W miarę rozwoju europejskich społeczeństw popyt na tego rodzaju usługi będzie się stale zwiększał. Wydaje się, że będzie to również z korzyścią dla europejskich seniorów, którzy mogą spędzić jesień swojego życia we własnym mieszkaniu zamiast w domu opieki.

 

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

opiekunka ~ 2012-11-16 13:31:08

Trzeba dodać, że są to zarobki jakie wypłacają polskie firmy pośredniczące. Firmy od rodzin osób podopiecznych kasują co miesiąc do 2000 euro. O wiele za dużo dla siebie firmy zabierają, praca opiekunek jest ciężka ale pośredników polskich to nie obchodzi, pod tym względem żerują na pracy kobiet, które w kraju nie mają możliwości otrzymania pracy na miejscu.

Ela ~ 2013-01-31 16:32:37

To prawda co napisała ( opiekunka) ale jeszcze trochę i się wszystko skończy........opiekunki już nie chcą pracować za 800 euro wybierają firmy agencje na rynku niemieckim a pl pośrednicy jeszcze trochę będą się sami prosić o Polki do pracy w DE.

grazyna ~ 2013-02-10 22:25:26

Hahahaha dobre w zakres opieki wchodzi mycie okien moze pranie jeszcze dywanów u podopiecznych u nas w Polsce????Ja pracuje jako opiekunka I NAPEWNO TEGO BYM ZA 5 ZŁ /H NIE ROBIŁA TEGO

emilia ~ 2013-06-17 11:07:25

WItam, jeśli zna Pani Niemiecki rpoponuję pracę w niemczech jako opiekuka osoby starszej. Ze słabym językiem w najgorszym wypadku dostanie Pani 850euro co po przeliczeniu po kursie x4,30 daje nam 3655 zł netto na rękę a wyjazd na 3mce daje nam 10965zł na rękę. ( przy najgorszej możliwej wypłacie!) Warto się zastanowić Oczywiście im lepszy niemiecki i doświadczenie tym wyższe stawki do 1500eu

emilia ~ 2013-06-17 11:07:29

WItam, jeśli zna Pani Niemiecki rpoponuję pracę w niemczech jako opiekuka osoby starszej. Ze słabym językiem w najgorszym wypadku dostanie Pani 850euro co po przeliczeniu po kursie x4,30 daje nam 3655 zł netto na rękę a wyjazd na 3mce daje nam 10965zł na rękę. ( przy najgorszej możliwej wypłacie!) Warto się zastanowić Oczywiście im lepszy niemiecki i doświadczenie tym wyższe stawki do 1500eu

opiekunka-staż 9 lat w Niemczech ~ 2013-07-08 14:20:44

Witam-pracuję już tyle lat jako opiekunka,byłam u różnych rodzin i były różne wymagania...Ale od kiedy pracuje legalnie i przez niemiecką firmę,jestem szanowana i doceniana..Wykonuję pracę opiekunki, nie sprzątaczki czy ogrodnika...Mam wypisane obowiązki,dni świąteczne mam płacone podwójnie...i co najważniejsze dla mnie pracuję 2,3 najdłużej 4 tygodnie,płacą mi za przejazd przez to nie czuję się wykorzystywana...Poprostu szanujmy się,jestesmy opiekunkami,a nie paniami do wszystkiego...

Jojo ~ 2013-09-08 15:36:59

A mozna wiedziec w jakiej firmie Pani pracuje?(jesli to nie problem). Tez wolalabym pracowac przez niem.firme,ale nie wiem, ktora jest rzetelna? Ijeszcze jedno pytanie: trzeba miec tzw.Gewerbe? Pozdrawiam Pania

BB z Warszawy ~ 2013-09-13 23:18:09

Znam Ukrainkę, która za 2500 zł.+wyżywienie i mieszkanie całodobowo opiekuje się starszym, mało chodzącym panem, a oprócz tego robi zakupy,gotuje, pierze,sprząta i obsługuje jego żonę. W niedziele tylko ma wolne przez 3 godz. Nie zazdroszczę jej tego.

Joanna ~ 2014-02-14 14:33:37

Do...opiekunka-staż 9 lat w Niemczech Witam serdecznie, Ja tez pracuję z agencji w prywatnym domu podopiecznego, nie jestem zachwycona zarobkiem,jaki otrzymuję za 24h/na dobę, fakt agencje dużo zarabiają naszym kosztem. Jeśli nie jest to dla Pani tajemnica i problemem może Pani zdradzić namiary agencji z niemiec? będe bardzo wdzięczna. Pozdrawiam Joanna

MB z otwocka ~ 2014-03-11 22:10:10

Jestem opiekunka od roku 86-letniej kobiety.Pani jest na tyle sprawna ze sama gotuje,pierze i przyjmuje leki ,dba o higienę osobista Ja.jestem od sprzątania robienia zakupow.Do sprzątania należy mycie okien wieszanie firanek pranie dywanow.Podopieczna lubi się wygadać.Opieke sprawuje u nas w kraju.Pozdrawiam Malgorzata

Opieka niemcy ~ 2014-04-18 10:04:48

Jeśli jesteś początkującą opiekunką lub jeśli chcesz nią zostać to poczytaj wiele ciekawych wskazówek na http://www.opieka-niemcy24.pl

Elwira153 ~ 2014-07-22 11:58:44

Ja trafilam do okropnej rodziny jezeli ma ta pani namiary na niemiecka firme chetnie skorzystam pozdrawiam Ewa

Elwira153 ~ 2014-07-22 12:02:09

Nie polecam tej rodziny i radze omijac Im Langenfeld pielegniarki okropne podejrzliwe z kazdego siniaka musisz sie tlumaczyc masakra psychika siada a na dodatek nie masz wolnego 24 na dobe robisz nikogo nie obchodzi ze mozesz byc zmeczona chytrusy zakupy za 70 euro na tydzien z chemia

ewa ~ 2014-09-19 11:08:11

Ja w Polsce, opiekuję sie całodobowo panią w wieku 84 lata, chorą na Alzheimera. Mieszkam u niej, w bloku. Nie płacę za mieszkanie i wyżywienie. Do moich obowiązków należy codziennie rano, po śniadaniu i podaniu tabletek, odprowadzić panią do busiku, który zabiera ją do placówki terapeutycznej, z powrotem już muszę odebrać ją samochodem (służbowy). Potem obiad, mycie, tabletki, zmiana pampersa ( nie trzyma moczu) i pani udaje się na drzemkę. W tym czasie mam chwilę dla siebie by odpocząć lub zając się własnymi sprawami. W dzień bowiem mam obowiązki jak u siebie w domu, czyli sprzątanie, zakupy, pranie, prasowanie, gotowanie i o 14 już muszę wyjeżdżać po podopieczną. czyli prawie cały dzień zajęty. Jestem dyspozycyjna przez 24/dobę. Nie mam życia prywatnego chyba, że telefonicznie. Jesli chciałabym odwiedzić rodzinę, to z podopieczną na "głowie". Nie mam żadnego zastępstwa w razie czego. Cała rodzina podopiecznej mieszka za granicą i mogą przyjeżdżać tylko wtedy, kiedy mają urlopy. W związku z czym mam 2 tygodnie wolnego w ciągu lata + kilka dni w święta wielkiej nocy i bożego narodzenia. Pracuję na czarno. Mam umowę prywatną lecz bez rejestracji. Nie płacę ZUS ani nie mam ubezpieczenia zdrowotnego. Miesięcznie zarabiam na rękę 1.200 zł. Bywa, że pomagam przy pracach niestandardowych, jak organizacja i fizyczna przeprowadzka do innej miejscowości, pomoc przy sprzątaniu mieszkania po remoncie. To prawda, od jednej z córek dostałam po przeprowadzce premie w postaci mebli, które jej nie były już potrzebne. Przydały mi się i doceniam ten gest. Jednak to premia jednorazowa. Pracuję u nich już ponad półtora roku. Muszę przyznać, opieka nad osobą z demencją jest strasznie dołująca psychicznie. Trzeba ciągle pracowac nad sobą by nie stracić cierpliwości. A jak wiadomo, lepiej nie będzie :( Ostatnio mam poczucie, że te moje zarobki to zaledwie skromne kieszonkowe, że jestem wykorzystywana. Piszę tutaj, bo jestem ciekawa, co wy o tym sądzicie? Czy powinnam porozmawiać o podwyżce, a jesli tak, to o ile? Bardzo proszę o poważne wypowiedzi. Mieszkamy w Olsztynie. Pozdrawiam i czekam na wasze opinie.

Aleksandra ~ 2014-10-11 20:51:46

To po co tak pracujesz, daj im kopa i już:)

mimi ~ 2014-11-25 13:01:07

Ewa, po takim stazu u osoby z Alzhaimerem wszystkie polskie agencje przyjma Cie z otwartymi rekami, powinnas zmienic miejsce pracy na Niemcy.

Menlajj ~ 2014-11-27 09:02:24

Kobieto ,nawet nie masz pojęcia jak bardzo Cię ta rodzina wykorzystuje!!!!! Zrezygnuj z tej pracy jak najszybciej i zgłoś się do jakiejś firmy pośredniczącej w wysyłaniu kobiet do opieki na ludźmi starszymi do Niemiec.Te firmy też zarabiają na Tobie,ale Ty masz cztery razy tyle co teraz zarabiasz i masz co dwa lub co miesiąc wolne,no chyba,że nie będziesz zjeżdżać w ogóle . Pozdrawiam serdecznie

opiekunka ~ 2014-11-30 22:28:56

Dla początkujących opiekunek, osób uczących się i nie tylko: www.opiekunowie.eu

opieka ~ 2015-01-19 06:59:36

kto wymyslił ze opiekunka jest jednocześnie pomocą domową ta osoba powinna sama trochę popracować za 10 zl na godz. a potem ustalać idiotyczne obowiązki bo opiekunka ma zająć się podopieczna a nie pucować cały dom dwa w jednym to nie za 10 zl na godz.

Anna ~ 2015-02-03 15:43:02

Mam wieloletnie doświadczenie przy opiece osób starszych i chorych pracowałam ponad 10 lat w Włoszech , szukam pracy jako opiekunka w Niemczech choćby na 1 miesiąc narazie bez języka .telefon;0048 783 951371 Anna

krystyna 68 ~ 2015-02-04 12:51:07

mam również doświadczenie w opiece osób starszych i dzieci ,jak również prowadzeniem gosp.dom.gotowanie , pranie,sprzątanie ,robienie zakupów ,mam emeryturę więc składek nie muszę opłacać niestety ale j.niemieckiego nie znam.Mój tel885405520

renata ~ 2015-02-04 18:32:25

mam rowniesz doswiadcenie w opiece osubstarszych hentnie sukam muj numer 01633392043 berlin

renata ~ 2015-02-04 18:32:45

mam rowniesz doswiadcenie w opiece osubstarszych hentnie sukam muj numer 01633392043 berlin

Blanka ~ 2015-02-11 13:39:33

Witam,jestem zbulwersowana panią która za 1200zl poświęca całe dni nad chora starsza osoba a rodzina pracując za granica wie jakie płace są taka opiekę i ma z czego płacić , jestem opiekunka w HSE w Irlandia moje zarobki to ok 15 e na godz podwójne niedziele i soboty 150 proc.nie daj sieoszukiwac mimo ze mam kontrakt muszę zjeżdżać do kraju gdyż moja mama potrzebuje już opieki,ale nie będę pracować jak opiekun za takie pieniądze,uciekaj z tej pracy opiekunki w każdym kraju znajda prace,pozdrawiam

J55 ~ 2015-02-22 09:55:41

WSZYSTKIE OPIEKUNKI NARZEKAJA NA NISKIE PENSJE, JAKIE OTRZYMUJA W POLSCE. NIEWATPLIWYM JEST, ZE PLACE TE SA ZA NISKIE W STOSUNKU DO WYMAGAN, JAKIE STAWIA SIE OPIEKUNKOM. DLACZEGOZ WIEC, NIE STRAJKUJECIE? NAUCZYCIELE I PIELEGNIARKI WYWALCZYLI SWOJE OD RZADU. TERAZ O SWOJE WALCZA ROLNICY. WIEC CO STOI NA PRZESZKODZIE, BY O SWOJE ZAWALCZYLY OPIEKUNKI??? TRZEBA TYLKO CHCIEC I KONSEKWENTNIE DAZYC DO CELU...

nmkl ~ 2015-04-18 16:20:27

kto wam takich bzdur nagadał ja jestem opiekunką w prywatnym domu opieki 1500 najwięcej za ciężka harówę;

Maja ~ 2015-04-26 12:29:24

Nie zachwycajmy sie ze zrobiamy w opiece 1000-1200eu.Dwa miesiace pracujemy ,dwa siedzimy w domu i to daje nam 500eu na miesiac,reszte wydajemy na drobne zakupy.Nikt nam nie zaplaci za rozlake i stracony czas z rodzina.Jestem opiekunka 4 lata i wiem co znaczy spac nie w swoim lozku,poruszac sie nie w swoim domu,otoczeniu-braku kontaktu z rodzina,dziecmi czy przyjaciolmi nikt nie jest w stanie nam tego wynagrodzic.

Maja ~ 2015-04-26 12:40:14

Czy przebywanie w obcym domu 24 godz na dobe to wielka zyciowa kariera-czy mozna zdobyc awans-przeciez robimy dzien w dzien to samo-jestem opiekunka pracuje z wielkim zaangazowaniem ale nie jestem zachwycona ta praca bo czym tu mozna sie zachwycac-tym ze miesiacami nie ma mnie w domu?tym ze jestem do dyspozycji 24 h na dobe dla jednej osoby,ktora nie raz i nie dwa zapomina ze jestem opiekunka a nie sluzaca z polski? mam sie zachwycac tym ze po dwuch czy trzech miesiacach pracy dochodze do siebie po powrocie przez kilka tygodni?-pracuje bo zycie mnie do tego zmusza i nasz rynek pracy w polsce

opiekunka joanna ~ 2015-04-29 19:58:47

jestem po szoleniach na opiekunke w 2004 r ukaczenie ; pracowalam w szpitalu ok 13 lat [takze odbywalam staz przy ludzuiach chorych na ajschajmera w bytomiu; nie znam jezyka niemieckiego .jezeli jest mozliwosc to wolalabym byc zatrudniona przez agencje niemiecka do polskich rodzin .pozdrawiam joaska m z bytom -miechowice. moj nr tel 698134791

opiekunka joanna ~ 2015-04-29 19:59:37

jestem po szoleniach na opiekunke w 2004 r ukaczenie ; pracowalam w szpitalu ok 13 lat [takze odbywalam staz przy ludzuiach chorych na ajschajmera w bytomiu; nie znam jezyka niemieckiego .jezeli jest mozliwosc to wolalabym byc zatrudniona przez agencje niemiecka do polskich rodzin .pozdrawiam joaska m z bytom -miechowice. moj nr tel 698134791

Opiekunka Wiesia ~ 2015-05-27 13:27:12

Pracuję w Polsce,kilka lat przepracowałam w Grecji;obecnie od ok 1,5r mam podopieczną bezkontaktową,całkowicie zależną;zarabiam 2000zł-tygodniówka 500zł za 5 dni;bez prac domowych! nawet nie gotuje bo robi to synowa mojej podopiecznej,wszystkie weekendy mam wolne ale...czuję,że wypaliłam się;bardzo źle śpię,a właściwie bez tabletki nie śpię wogóle /problem narasta od kilku lat/;jestem ciągle zmęczona,przyjeżdzam do pracy w niedzielę wieczorem i jestem już zmęczona..niedługo mam urlop ale też i nie zarobie,bo jak to u nas bywa pracuję na czarno;Agencja w której kiedyś pracowałam /w Polsce/ też nie gwarantuje ani wyższego wynagrodzenia ani płatnego urlopu; mam 58l,nie znam języka by móc wyjechac do Niemiec i co jakiś czas przyjechać do Polski aby zwyczajnie odreagować,nie mam emerytury ani renty by choć na chwilę dać sobie odpocząć...już po prostu mnie wszystko przerasta...choroba syna /ChAD/,łożenie na jego utrzymanie /ma 400zł dochodu/,po prostu mam dość...a Pani z Olsztyna współczuję;wiem jak wygląda praca z chorym na demencję,przeszłam przez to..i ten zarobek;

ewaanimi ~ 2015-08-09 15:02:45

ja pracuje jako opiekunka w niemczech niema sie czym zachwycac po 2miesiacach po 24h na dobe przywoze 9tysiecy zl duzo moze tylko przeliczcie ze 2 mies nie bede pracowac podzielcie na 4miesiace ta sume.nie masz rodziny ani przyjaciul a w polsce jestes juz tak wykonczona i fizycznie i psychicznie ze te2mies to malo niestety bede dalej jezdzic bo z czegos trzeba zyc z czegos rachunki placic

Sandra Hoc ~ 2015-08-12 12:08:24

Ja korzystam z usług opieki z Gold Care i cieszę się, że nie muszę oddawać mamy do domu spokojnej starości, oni raczej nie narzekają, ja dobrze płacę i doceniam czyjąś pracę, bo wiem, że nie jest to proste.

opiekun medyczny ~ 2015-10-17 19:13:52

Witam :) Kochane Panie, jak tak czytam to przypomina się mi czas kiedy zaczynałam a było to 10 lat temu. :) Tak 10 lat na dzień dobry zaczełam z naprawdę skromnym podstawym j. niemieckim, ale będąc dwa lata przy osobie która miała niedowład lewej strony i charakterek nie do pozazdroszczenia nie żałuję tego, ponieważ wtedy nauczyłam się , że muszę również zadbać o siebie oraz charakterek tej podopiecznej bardziej mnie zmobilizował aby podszlifować język. No i udało się :) a po tym czasie zaczełam zarabiać więcej a na dokładkę jako że zus robi często kontrole w zakładach pracy, to okres który przepracowałam potym w pewnej agencji jest liczony mi i składki mam naliczone od ponad 3500 zł a nie od niskiej kwoty jak to teraz robią agencje, bo w tamtym przypadku zus oddał sprawe do sądu i oczywiście wygrał. Od tamtego czasu w 95% przypadkach miałam podopiecznych z demencją ale drogie Panie pomimo że praca jest z dużym obciążeniem psychicznym to wręcz uwielbiam tych ludzi :) No wiem wydawać by mogło się , że jestem jednym z pośród niewielu dziwolongów które lubią . :) Na prawdę nie stwarza mi to więkrzego problemu bo po powrocie do domu potrzebuję tylko a może i aż trzy dni na regenerację swoich sił :) No i jak by nie było zaczełam w tym roku pracować jako firma jednoosobowa właśnie dla tego :) oraz bo również w tych 10 latach nabyłam kwalifikacje, których potwierdzeniem jest dyplom państwowy - chociaż w Niemczech Pflegedienst traktuje nas opiekunki z Polski jako zagrożenie. ;) Ale co tam, raz się żyje :)

Danuta ~ 2015-10-17 20:13:45

Pracuje od 4lat jako opiekunka 24h ale jestem juz po mały wykończona....myślę tez o założeniu firmy i pracować na własny rachunek....może mi ktoś powiedzieć jak najlepiej byłoby ....pozdrawiam wszystkich...

dosia ~ 2015-10-17 21:53:16

firmy wykorzystuja polskie opiekunki z czego obliczane jest wyzywienie i mieszkanie. kolezanka pracuje w Niemczech zarabia netto od 550 do 630 euro w umowie ma 900 euro brutto gdyby pracowala w Polsce to tez by tyle zarobila bo tam pracuje na dobe 24 godziny a nie 8 . jak jechac to tylko prywatnie a nie przez firme

Saba ~ 2015-10-17 22:49:24

Przeczytałam Wasze wszystkie komentarze. Z wieloma z Was się zgadzam, Ale... no własnie ale. Mówicie tu o wykorzystywaniu nas do wielu niezgodnym z naszym wykonywanym zawodem opiekunki wykorzystywaniem nas. Z mojego wieloletniego doświadzczeniaw pracy jako opiekunka, moge stwierdzić, że to właśnie sporo z nas, zwłaszcza tych, które dopiero wchodzą w ten zawód robi, jak sie to mówi "o wiele za dużo" uważając, że w ten sposób zjednają sobie rodziny niemieckie. A w ostateczności wychodzi wszystko na opak. Potem, kiedy my mówimy kategoryczne NIE na rządania wykonania czegoś poza zakres naszych obowiązków słyszymy, że przecież pani IXIŃSKA to robiła, że pani YGREK wykonywała z podopiecznym gimnastykę czy rehabilitację, że pani ZET przekopywała cały ogródek, sadziła kwiatki itp itd. Moje drogie Panie, szczególnie te, które zastanawiają sie nad takim wyjazdem do pracy jako opiekunka, zanim wsiądziecie w autokar wiozący Was do podopiecznego dobrze się dowiedzcie jakie są Wasze obowiązki, lub wykonujcie to samo co osoba, którą zmieniacie. Każde takie "ponadnormowe" wykonywanie pracy powoduje kłopoty dla Waszej zmienniczki. Powoduje to potem spięcia i praca zamiast dawać zamierzone efekty staje się kamieniem u szyi. Praca ta jest naprawdę trudna i odpowiedzialna, to nie wyjście na plaże i pokazanie swoich uroków. Tak jak tu mówicie, ja też kiedy jechałam pierwszy raz, mogę powiedzieć, że liznęłam niemiecki, dzisiaj już potrafię rozmawiać, nawet z lekarzem jeżeli istnieje taka konieczność. Niestety język niemiecki chociażby w stopniu komunikatywnym jest niezbędny. Dzisiaj mam w ręce "Certyfikat" odbycia kurzu i zdania egzaminu na opiekunkę, który podwyższa moje kwalifikacje, a co za tym idzie i wysokość wynagrodzenia. Dosia pisze tu o pracy na czarno... moja droga przez te wszystkie lata miałam kontakt z osobami, które tak pracowały. Niestety, a to jest prawda, można trafić na podłą, jak ja to nazywam, rodzinę. Zfarzały się wypadki, że takiej pani wystawiano walizki za drzwi nie płacąc za jej pracę. A Pani koleżance polecam poszukanie innej agentury, chyba, że tu też wchodzi znajomość języka niemieckiego. Pozdrawiam wszystkie koleżanki z branży.

hej ~ 2015-10-18 00:25:19

Drogie panie opiekunki,śmiać mi się chce jak słyszę i czytam o wykorzystywaniu nas do pracy poza opieką do chorego.Czy wykonywanie prac porządkowych w domu chorego i zajęcie się przydomowym zadbanym pięknym ogródkiem to praca ponad siły, przecież to relaks oderwanie się od monotonnych czynności wykonywanych przy chorym świeże powietrze a ile radości daje tym ludziom którzy wiele serca włożyli w oazę gdzie można sobie posiedzieć na łonie przyrody i się zrelaksować.Coś za coś moje drogie Panie.Pozdrawiam serdecznie -Gosia

Halina ~ 2015-11-05 13:16:05

Ja też jeżdziłam do Niemiec do pracy. Podopiecznych miała różnych. Fakt zazwyczaj byli leżacy i wtedy nieźle musiałam sie narobic, Ale do pracy nikt mnie nie zmuszał. Teraz dorabiam sobie pracując w Polsce w agencji Opieka Plus, oczywiscie zarobki sa mniejsze, niz w euro, ale jestem blisko domu, pracuje na zmiany 1- lub 2-tygodniowe, wiec jest dobrze. Mogę się widywać z wnukami. Ja

lucyna ~ 2016-02-01 14:09:04

Chcialabym jechac do pracy do Niemiec ale nie wiem z jakiej firmy tyle ich jest. Jestem z Katowic. Prosze mi doradzic. Znalazlam firme ale kurs j niemieckiego odbywa sie w Bytomiu niestety niestac mnie na dojazdy tam. Chcialabym miec kurs w Katowicach. Pozdrawiam

nicky ~ 2016-05-09 17:48:22

Witam Czy ktoś się orientuje, czy w Polsce potrzeba jakichkolwiek uprawnień nad opieką osób starszych, chorych, niepełnosprawnych - mowa tu o domach prywatnych

anna ~ 2016-08-24 22:28:35

Szukam opiekunki do starszej pani 76 lat pilnie

anna ~ 2016-08-24 22:28:54

Szukam opiekunki do starszej pani 76 lat pilnie

joanna ~ 2016-10-25 15:45:18

Ja polecam na początek poszukać małej agencji, bo z doświadczenia wiem,że te większe nie przejmują się tym,że ktoś dopiero zaczyna i musi się o wszystko wypytać i że potrzebuje wsparcia. W sumie obojętnie skąd jesteście, bo przecież większość agencji podpisuje umowy pocztą albo mailem. Polecam np. tę agencje Her-Ow 533139038- pod ten numer ja dzwoniłam, może mają jakiś inny jeszcze.

Ola ~ 2016-11-29 11:26:39

A ja zapraszam do też małej agencji Global Care , nr tel 792 762 467 - super przemiła Pani Ania wszystko wyjaśni i poprowadzi za rączkę.

Agata Kwiatkowska ~ 2016-12-13 11:54:51

Jeśli chodzi o uczciwą firmę, mogę polecić Aktivmed24. Razem z nimi wyjeżdża moja mama i ciocia. Pieniądze są zawsze na czas, firma podaje szczegóły każdego zlecenia, a to co najbardziej lubi moja mama to to, że przejazd organizuje firma i odbywa się on spod domu.

Sherry Lopez ~ 2017-02-27 00:45:42

Dzień dobry, Nazywam się Shelly jestem obywatelem Stanów państwie Ameryki chcę zeznawać dobrej pożyczki Pożyczkodawcy który pokazał światło do mnie po został oszukany przez 4 różnych Internet międzynarodowego pożyczkodawcy, wszyscy obiecują dać mi kredytu po co mi płacą dużo opłat, które dają nic i wyniosły bez pozytywnego rezultatu. Ja straciłem dysk zarabiać pieniądze i to w sumie 12,000USD. Pewnego dnia, gdy byłem przeglądania internetu szuka forsterated, gdy natknąłem się na zeznania człowieka, który był również oszukany i ostatecznie został połączony z legit firmy pożyczki nazywa fundusze powiernicze Credit Union CEO John Thormas (trustfundscreditunion@hotmail.com), gdzie w końcu dostał kredytu, więc postanowiłem skontaktować się z tą samą firmę kredytową, a następnie opowiedział im swoją historię o tym, jak ja zostały oszukany przez 4 różnych kredytodawców, którzy nie zrobili nic lecz oczywiście mi więcej bólu. Wyjaśnię do firmy za pośrednictwem poczty i wszyscy powiedzieli mi było płakać nie więcej, bo dostanie pożyczkę w ich towarzystwie, a także mam prawo wyboru z nimi kontaktu. Wypełniłem formularz wniosku o pożyczkę i udał się wszystko, co było o mnie i dano mi kwotę pożyczki w wysokości $ 700.000,00 dolarów, to wielkie firmy (fundusze powiernicze Credit Union} zarządzanej przez pana Jana Thormas a tu dzisiaj jestem zadowolony z mojej rodziny, ponieważ John Thormas fundusze powiernicze Credit Union dał mi kredyt tak zrobiłem ślub mojej jaźni, że będzie na bieżąco zeznając w internecie o tym, jak dostałem pożyczkę. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? uprzejmie i szybko skontaktować John Thormas zaufania Fundusze Unii kredytowej teraz kredytu za pośrednictwem poczty elektronicznej: (trustfundscreditunion@hotmail.com) Zadzwoń za pośrednictwem: +14195182281 wierzę, inni ludzie też daje świadectwo o tym samym uczciwego pożyczkodawcę

Mamba ~ 2017-04-17 00:12:02

Pracujcie dalej w Niemczech i zmieniajcie pampersy 90-latkom, zwłaszcza mężczyznom. A skąd wiecie, że wasz podopieczny podczas wojny nie zastrzelił w Polsce kogoś z waszej rodziny? Opieka nad starszymi - tak, wszędzie, ale nie w Niemczech!

maria ~ 2017-09-11 23:33:51

Mam pytanie. Czy wolno polskim opiekunkom opiekować się w Niemczech osobami chorymi psychicznie??

Dante ~ 2017-10-22 15:26:18

Czy potrzebujesz pożyczki, aby spłacić rachunki i długów? jeśli tak, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej: dantecooperativehelp@hotmailcom, aby uzyskać więcej informacji Dante Paola

MarlenaN ~ 2017-11-30 13:38:09

Zapraszam wszystkie opiekunki/opiekunów na grupę z ciekawymi ofertami pracy w branży. Pozdrawiam, Marlena.

Mr Anderson ~ 2018-04-11 03:28:02

Czy potrzebujesz pomocy finansowej? Jeśli tak, skontaktuj się z nami pod adresem gerradloanfirm01@hotmail.com

Helen Daneil ~ 2018-07-03 08:51:20

OBRAZAC ZAJMOVA KORISNIKA NAZIV PODNOSITELJA ZAHTJEVA: -......................................... KUĆNA ADRESA:-...................................... GRAD: -............................................... ...... DRŽAVA: -............................................... ..... NACIONALNOST: -.............................................. POŠTANSKI BROJ: -......................................................................... , DATUM: -............................................... ...... POTREBNO POTREBNO ZAHTJEV: TRAJANJE ZAHTJEVA: -............................................ ZAHTJEVNA SVRHA: -.......................................... OKUPACIJA: -............................................... MJESTO STATUS: -............ ............................... UKUPNI PRIHOD:-............................................ NAZIV NADZORA: -.............................................. .. Vaš zahtjev za kredit će biti odobren čim sam učinio sa svim potrebnim koracima koji su uključeni. Pozdrav, Helen Daniel

Helen Daneil ~ 2018-07-03 08:51:42

OBRAZAC ZAJMOVA KORISNIKA NAZIV PODNOSITELJA ZAHTJEVA: -......................................... KUĆNA ADRESA:-...................................... GRAD: -............................................... ...... DRŽAVA: -............................................... ..... NACIONALNOST: -.............................................. POŠTANSKI BROJ: -.......................................... TELEFON: -............................................... , DATUM: -............................................... ...... POTREBNO POTREBNO ZAHTJEV: TRAJANJE ZAHTJEVA: -............................................ ZAHTJEVNA SVRHA: -.......................................... OKUPACIJA: -............................................... MJESTO STATUS: -............ ............................... UKUPNI PRIHOD:-............................................ NAZIV NADZORA: -.............................................. .. Vaš zahtjev za kredit će biti odobren čim sam učinio sa svim potrebnim koracima koji su uključeni. Pozdrav, Helen Daniel

Human Humanis ~ 2018-09-13 10:30:56

W wykonywaniu pracy w charakterze opiekunki osób starszych najbardziej sprawdzają się Panie, które cechują się empatią, są cierpliwe, solidne i rzetelne. Jest to ciężka praca, aczkolwiek można zarobić bardzo dobre pieniążki. Dołącz do naszego zespołu opiekunek zajrzyj na humanis.pl.

Human Humanis ~ 2018-09-13 10:31:03

W wykonywaniu pracy w charakterze opiekunki osób starszych najbardziej sprawdzają się Panie, które cechują się empatią, są cierpliwe, solidne i rzetelne. Jest to ciężka praca, aczkolwiek można zarobić bardzo dobre pieniążki. Dołącz do naszego zespołu opiekunek zajrzyj na humanis.pl.

Dodaj swój komentarz

56 komentarzy