Porady naszych Ekspertów

 

netkobiety pytają:

image description

Jak pozbyć się trądziku ?

Witam, od lat zmagam się z trądzikiem. Raz na jakiś czas udaje mi się go skutecznie pozbyć i np pół roku jest spokój, niestety potem coś się sypie i znów powraca. Właściwie mogę powiedzieć, że ta walka trwa już 10 lat  Stosowałam już chyba wszystko, ale nic nie pomaga na stałe. Mam zaskórniki, rozszerzone i otwarte pory na nosie, brodzie. Na policzkach znowu suchą skórę. Nie wiem co stosować, aby cera w końcu była zdrowa i jak pozbyć się raz na zawsze wyprysków? Dodam, ze na plecach, także czasem mnie obsypuje 

Agata, 31 lat
Agnieszka Gajewska
image description

Ekspert:

Liczba porad: 5

Ogolna ocena porad:

image description

Problemy z trądzikiem to często efekt niewłaściwej pielęgnacji domowej.

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Jestem przekonana, że w głównej mierze problemem jest niewłaściwa codzienna pielęgnacja domowa, niemniej jednak bardzo trudno wskazać  jednoznaczne antidotum.
Konieczna jest dokładna diagnoza i szeroki wywiad z osobą, której dotyczy problematyczna cera. Na wymienione dolegliwości ma wpływ szereg czynników, od genetycznych, środowiskowych, dietetycznych, psychicznych, hormonalnych do właściwej pielęgnacji codziennej tak wymagającej cery. Niestety współpraca pomiędzy gabinetami dermatologicznymi a kosmetycznymi zawodzi u nas w kraju na całej linii. W takich przypadkach konieczne jest leczenie dermatologiczne wspomagane zabiegami kosmetycznymi i świadomością pacjentki o wymogach pielęgnacji domowej problematycznej skóry.

Każda z postaci trądziku charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia zmian, od łagodnego poprzez umiarkowany do ciężkiego i wymaga innego postępowania leczniczego. Jednak wspólnym celem leczenia jest zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu skóry, zahamowanie rozwoju nieprzyjaznych skórze bakterii Propionibacterium acnes oraz zmniejszenie łojotoku. Każdy z tych czynników przyczynia się do rozwoju trądziku

Podstawową zasadą jest unikanie monoterapii. Optymalne wyniki leczenie trądziku osiąga się stosując jednocześnie zespół leków, tak aby zahamować:
- nadmiernego wytwarzania łoju w gruczołach łojowych
- wzmożone rogowacenie ujść gruczołów łojowych
- namnażanie się bakterii rozkładających łój
- oraz zmniejszyć stan zapalny.

Najważniejsza jest profilaktyka, czyli codzienne dokładne oczyszczenie skóry dobrym środkiem myjącym. Dzięki profilaktyce można uniknąć wykwitów trądzikowych lub zmniejszyć ich nasilenie. Dobra cera zaczyna się bowiem od czystych porów, czyli usunięcia ze skóry martwych komórek, które wraz z łojem czopują ujście mieszków włosowych. Odblokowując myciem skóry ujścia mieszków włosowo-łojowych w skórze zmniejszamy zagrożenie i nasilenie trądziku oraz przywracamy skórze zdrowy i ładny wygląd. Należy unikać drogeryjnych produktów zawierających alkohol, który prowadzi do wysuszania skóry, która z kolei broniąc się wydziela jeszcze więcej serum, które czopuje się w ujściach mieszków włosowych, co w efekcie prowadzi do tzw. błędnego koła. Wysuszaniu poddajemy ewentualnie niewielki obszar samego stanu zapalnego.

Wpływ dziedziczenia
Z wieloletnich obserwacji wynika, że nadmierne wydzielanie łoju, rogowacenie ujść mieszków włosowych i ich „czopowanie” się - mogą być cechami dziedziczonymi. Gdy oboje rodzice chorowali na trądzik, to prawdopodobieństwo, że dziecko również zachoruje, wynosi powyżej 50%.

Stres a rozwój trądziku
Stres jest istotną, aczkolwiek nie do końca rozpoznaną przyczyną zaburzeń składu łoju wydzielanego w mieszkach włosowych. Może bowiem powodować wytwarzanie znacznej ilości steroidów nadnerczowych, które oddziałują niekorzystnie na czynności gruczołów łojowych w skórze.

Wpływ leków i kosmetyków na trądzik
Niektóre leki, np. kortykosteroidy, lit, fenytoina, izoniazyd, oleje mineralne, dziegcie, liczne kosmetyki mogą wywoływać objawy podobne do spotykanych w trądziku. Nasilenie łojotoku i trądziku następuje pod wpływem nikotyny. Nawet produkty do stylizacji włosów przyczyniają się do powstawania przedmiotowych objawów.

Polecam wizytę w renomowanym gabinecie kosmetycznym, gdzie po konsultacji i w zależności od stanu i aktywności zmian trądzikowych możemy zastosować m.in. zabiegi  głębokiego złuszczania naskórka oraz profesjonalnie dobrać prawidłową pielęgnacje domową produktami selektywnych marek kosmetycznych.

Nasze komentarze

terrsi ~ 2012-10-27 23:31:24

Trądzik to na prawdę paskudna rzecz. Ale może rzeczywiscie jest tak, że jeśli same stosujemy złą pielęgnację w domu to potem on się nasila. Ja nie mogę od jakiegoś czasu dopasować żelu do twarzy ...

Cherry ~ 2012-10-28 02:34:08

Ja na szczęście nie mam problemów z cerą, ale moja przyjaciółka odkąd pamiętam zmaga się z trądzikiem. Błędem jest myślenie, że trądzik to wyłącznie sprawa dojrzewania i tak charakterystycznej dla tego czasu burzy hormonów, bo przecież nawet dojrzałe osoby mają ten uporczywy problem.

avellka ~ 2012-10-31 00:06:18

Oj tak, ja też mam ciągle powracający trądzik a mam już prawie 35 lat. Także no teraz chyba trądzik to dość powszechny problem także w dojrzałym wieku.

dorotka ~ 2013-03-30 08:44:23

trądzik lubi wracac w każdym wieku. pilnowanie go to też kwestia diety, to jest bardzo ważne! Trzeba trzymać się z dala od rzeczy ostrych, czekolady i sztucznych produktow typu zupki. Poza tym dobre kosmetyki, ja lubię serię anti acne firmy Floslek, bardzo polecam ich żel, jeśli masz problem z dopasowaniem #terrsi.

Klaudia ~ 2013-09-02 10:25:02

Najskuteczniejszy sposób na pozbycie się trądziku to udanie się na kilka zabiegów do Yasumi epil. Byłam, pozbyłam się po 4 zabiegach mojego problemu, co mnie bardzo cieszy.

CBDnaTRĄDZIK ~ 2018-12-08 12:58:56

Ja jestem po kuracji i buźka już prawie czysta teraz jeszcze plecy. CBD w herbacie i w maści z www.konopiafarmacja.pl Teraz już mniej się stresuję odkąd nie mam trądziku na twarzy.

Dodaj swój komentarz

6 komentarzy