Jak zyskać więcej energii rano i wstawać z uśmiechem ?

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Poranki nie zawsze muszą być nieprzyjemne. Znamy sposoby, aby świetnie funkcjonować od samego rana, nawet bez porannego kubka kawy. Trzeba tylko przestrzegać kilku prostych zasad.

 •  Wyśpij się

Zalecana dawka snu dla dorosłych to od 7 do 9 godzin, ale nie zawsze jesteśmy w stanie, aby trzymać się tych proporcji. Niektórzy z nas mogą potrzebować mniej lub więcej godzin na to, aby nasz organizm się regenerował, najlepiej sprawdzić to chodząc spać wtedy, kiedy czujemy, że nasza pora na sen się zbliża i spróbować obudzić się bez ingerencji budzika.

 • Nie objadaj się przed spaniem

To, co spożywamy przed spaniem ewidentnie wpływa na nasz sen. Późne posiłki powodują dłuższe trawienie jak również wzdęcia. Obfite dania powodują tak samo częste wstawanie w nocy i w ten sposób zaburzają nasz sen. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy jeść częściej, ale za to mniejsze porcje.

 • Ogranicz spożycie alkoholu

Alkohol może sprawiać wrażenie doskonałego środka na sen. Niestety ma on odwrotne działanie. Nie dość, że jest on przyczyna częstszego wstawania do toalety w nocy, to jednocześnie powoduje, że mózg pozostaje rozbudzony do 4 godzin od momentu, kiedy wypiliśmy ostatniego drinka. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z kieliszka wina, wypijmy je 4 godziny  przed pójściem do łóżka.

 • Ustal swoje własne godziny snu

Regularne pory, kiedy chodzimy spać i wstajemy, wprowadzają nasz organizm w rutynę, dlatego też jest później łatwiej  regenerować siły. Nieregularne godziny, w których chodzimy spać zaburzają rytm dnia i powodują braki, które obniżają sprawność organizmu i powodują poranne kłopoty ze wstawaniem.

 • Zredukuj dostęp światła kiedy kładziesz się spać

Istotną sprawą jest zaciemniona sypialnia. Wszelkie urządzenia elektryczne, komputer, telewizor, lampki uniemożliwiają zaśnięcie. Dlatego pozbądź się wszystkiego, co mogłoby zaburzać twój sen.

 • Uzupełnij płyny

Aby zredukować poranne uczucie zmęczenia należy dostarczyć organizmowi wody ponieważ kilkugodzinny sen może powodować lekki stan odwodnienia, co sprawia, że po przebudzeniu nie mamy zbyt wiele energii. Zaraz po przebudzeniu najlepiej napić się czystej wody z  łyżeczką miodu i cytryny lub imbiru. Stawia na nogi !

 • Pamiętaj o śniadaniu

Śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków całego dnia. Zaopatruje mózg w glukozę, stabilizuje poziom cukru. Niektórzy wolą śniadania bogate w proteiny, inni zaś w węglowodany, jak przykładowo płatki owsiane. Najważneisze jest jednak, abyś pamiętała o tym, aby coś zjeść przed wyjściem z domu.

 • Wstawaj ze słońcem

Promienie słoneczne powodują redukcje produkcji melatoniny, co sprawia, że organizm szybciej się budzi i jest aktywny. Jeśli jest pochmurno, dobrze zaświecić światła, aby rozjaśnić pomieszczenia, w których się znajdujemy.

 • Wybierz się na poranny spacer

Z badań wynika, że ludzie, którzy spędzają dziennie przynajmniej 10 minut w otoczeniu przyrody są nawet do 20% bardziej energiczni niż ci, którzy nie wychodzą na zewnątrz. Według naukowców, obcowanie z naturą jest w stanie podnieść poziom ludzkiej witalności. Nawet 10 minutowy spacer wśród drzew w drodze do pracy, może zapewnić sporą dawkę energii na cały dzień.

 • Oddaj się medytacji

Kolejnym sposobem na podniesienie energii jest codzienna 15 minutowa medytacja. Powoduje ona szybsze krążenie krwi w organizmie, a tym samym uaktywnia procesy mózgowe. Najlepsza jest medytacja w promieniach wschodzącego słońca.

 • Uprawiaj sport

Poranny ruch jest jednym z najskuteczniejszych sposobów podniesienia naszej energii. Nie musisz od razu brać udziału w maratonie. Wystarczy krótki spacer, jogging bądź wyjście z psem, a od razu poczujesz dawkę większej energii.

 • Ogranicz spożycie kofeiny

Poranna kawa może mieć zbawienny wpływ, ale nie należy wypijać więcej niż trzy filiżanki parzonej kawy dziennie. Najlepiej spożywać ostatnią około 6 godzin przed pójściem do łóżka.

 • Zrezygnuj z napojów energetyzujących

Stanowią one zgubne źródło energii. Ich spożywanie może doprowadzić do chronicznego uczucia zmęczenia poprzez ciągłe pobudzanie naszego systemu nerwowego substancjami stymulującymi. Jeśli chcemy poczuć więcej energii lepiej zastąpić taki napój zieloną herbatą, której substancje mają mniej kofeiny niż kawa oraz zawierają przeciwutleniacze wspierające mechanizmy obronne komórek.
 

Nasze komentarze

Paris ~ 2012-11-29 23:29:07

Jestem typową sową - w nocy mogłabym bardzo długo siedzieć i często siedzę, za to poranki są dla mnie prawdziwym koszmarem. Oczywiście jeśli zbyt długo przysiedzę, to rano brak mi werwy i energii, co niestety odbija się na całym dniu.

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy