Jest wiele powodów, by sądzić, że zadowolenie z życia zawodowego owocuje zadowoleniem człowieka z samego siebie. Ale również ma to ogromny wpływ na jego szczęście rodzinne.
Powszechnie wiadomo, że kobieta spełniona w pracy nie przynosi do domu kłopotów zawodowych, tylko cieszy się ze swoich mniejszych i większych sukcesów, zwłaszcza, gdy nowo rozpoczęty projekt zmierza w dobrym kierunku, a szef wyraża z tego powodu swoją aprobatę. Praca spokojna bez większych sukcesów też może stanowić źródło zadowolenia. Nie stanowi powodów do zmartwień, a każdy dzień płynie powoli w ściśle wyznaczonym kierunku.
Badania przeprowadzone na parach, które tkwiły w długoletnich związkach małżeńskich udowodniły jak wielki wpływ na ich kształt miała praca wykonywana przez kobiety oraz stresy, jakie z nią były odczuwane.
Problemy w pracy, a małżeństwo
Okazało się, że brak satysfakcji z wykonywanej pracy, niezadowolenie, stres, powodowały nieszczęścia w małżeńskich parach. Niedoceniane kobiety, ciągle krytykowane w pracy, bez pozytywnych widoków na przyszłość przynosiły do swoich domów frustrację i smutek, które negatywnie oddziaływały na ich relacje z małżonkami.
Wyobraźmy sobie, że mamy nieciekawą sytuację w pracy, powiedzmy 3 dni w tygodniu czujemy się niedocenione, wykorzystywane i słabo opłacane. Mamy na swojej głowie masę obowiązków, a nasz szef krytykuje nas za literówkę w mailu, który do niego wysłałyśmy. 3 dni zmieniają się w 5, a nasza frustracja nie może znaleźć ujścia, bo boimy się o utratę pracy.
Sytuacja narasta i z 3 dni robi się 250 w ciągu roku. Jak reaguje na to nasz małżonek, który przez ten czas obserwuje swoją nieobecną myślami, przepracowaną i przygnębioną żonę? Bynajmniej nie jest szczęśliwy. Zaczyna się kwestia problemu pracy, rozmowy na ten temat, namowa do zmiany, etc. Nic nie pomaga.
„ Byłam jak bomba atomowa. Cały czas tykało we mnie ze złości. Nie umiałam sobie poradzić, z tym, że wszystkie obowiązki zrzucano na mnie. Nie miałam siły odejść, bo wizja kredytu, który dopiero co dostaliśmy przesłaniała mi oczy, na dodatek mój mąż w ogóle nie rozumiał mojej sytuacji”, wspomina Jolanta.
W tym momencie rodzi się duży rodzinny problem. Wiadomo, że każdy chciałby być w związku ze szczęśliwym człowiekiem, który realizuje wszystkie swoje pomysły w pracy, dostaje nagrody, awansuje i ogólnie ciszy się życiem, ale niestety nie jest to zawsze wykonalne.
Co należy zrobić w takiej sytuacji? Istnieją 4 istotne wskazówki, za pomocą których można poprawić swoje życie małżeńskie i zadowolenie z pracy:
- Szukaj wsparcia i pomocy u swojego męża
Jeżeli pojawia się problem w pracy podziel się swoimi przemyśleniami z małżonkiem. Potrzeba pomocy, zażyłość, poczucie docenienia to jedne z podstawowych elementów istotnych dla każdego związku. Wspólne rozwiązywanie problemów i poszukiwanie rozwiązań zbliża dwoje ludzie jeszcze bardziej, dając poczucie bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania.
- Mimo problemów - rozwijaj się w swojej pracy
Wyznaczaj sobie nowe cele. Nie zamykaj się na nowe doświadczenia, podszkalaj swoje umiejętności. Pracownicy, którzy sami motywują się do działania osiągają znacznie większe sukcesy. Wiąże się z tym ogólny poziom optymizmu, który przynoszony jest po pracy do domu.
- Ćwicz zachowania, które niwelują poziom stresu
Stres w miejscach pracy negatywnie oddziałuje na zdrowie pracowników. Najczęstszym jego powodem jest uczucie, kiedy pracownik nie zostaje zrozumiany i wysłuchany oraz kiedy narasta poczucie negatywnych relacji w miejscu pracy. Należy znaleźć sposób na wyrażenie swoich potrzeb oraz złagodzenie konfliktu. Zdrowie, energia, pozytywne nastawienie powodują, że człowiek staje się bardziej atrakcyjny dla swojego partnera, nie będziemy mieć tych cech kiedy nasz organizm będzie wycieńczony i zrezygnowany.
- Rozmawiajcie ! Dzielcie się swoim życiem zawodowym
Badania potwierdziły, że najszczęśliwsze pary, to te, które regularnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat spraw zarówno zawodowych jak i domowych, nie robiły sekretów z rzeczy, które były istotne dla obojga, a mogły się wydawać nudne czy też pozornie nie związane z partnerem. Zdolność do zmiksowania wspólnych spraw jest bardzo ważna dla charakteru i stabilności związku, dlatego też nie należy bagatelizować problemów małżonka, a szybko je omówić i znaleźć rozwiązanie, które pomoże zapobiec kryzysowi w małżeństwie.