7 naturalnych sposobów na migrenę

Ostre bóle głowy, powtarzające się co pewien czas wraz z innymi dolegliwościami, są zazwyczaj klasyfikowane jako migrena. Większość osób, które na nią cierpi radzi sobie z bólem, stosując silne środki przeciwbólowe.

Czy można sobie pomóc wykluczając farmakologię? Przeczytaj, jak możesz zapobiec migrenie w sposób naturalny.

Poznaj wroga, czyli odróżnij migrenę od bólu głowy

Ból głowy tym różni się od migreny, że tej drugiej zazwyczaj towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak: wymioty, światłowstręt, zaburzenia wzroku, mrowienie lub niedowład jednego ramienia czy szum w uszach. Migrena powtarza się co pewien czas, a od zwykłego bólu głowy odróżnia ją przede wszystkim nasilenie, które może nastąpić w skutek najmniejszego hałasu.

Zazwyczaj zaczyna się bólem jednostronnym, który promieniuje w stronę oka i stopniowo się rozprzestrzenia. Specyficznym rodzajem migreny jest klasterowy ból głowy, który również zaczyna się z jednej strony, często powodując także łzawienie czy wyciek z nosa. Najczęściej ten rodzaj bólu pojawia się w nocy. Tendencja do migreny jest wrodzona. Osoby odczuwające ten ból są zazwyczaj bardziej wrażliwe na wszelkie zmiany.

Nie bez znaczenia dla wywołania migreny są także następujące czynniki: przemęczenie, głód, stres, alkohol, niektóre gatunki sera, wysiłek fizyczny, jaskrawe światło czy zmiana pogody.

Naturalne zapobieganie i leczenie

Migrenę można pokonać poprzez złagodzenie jej przebiegu i częstotliwości występowania. Wypróbuj nasze metody i pozbądź się bólu.

  • 1 Prowadź zrównoważony tryb życia. Nasz organizm daje nam sygnały ostrzegawcze, kiedy dzieje się z nim coś niedobrego. Wsłuchaj się w to, co Ci mówi. Musisz poznać granice wytrzymałości własnego ciała. Żyjąc podlegamy biorytmowi, czyli powtarzającemu się napięciu i odprężeniu, co ma ścisły związek z funkcjonowaniem naszego układu nerwowego oraz porami dnia i roku. Ważne jest, abyśmy działali jak najbardziej zgodnie z rytmem naszego życia (np. nasz organizm jest przystosowany do działania w ciągu dnia i odpoczynku w nocy).
  • 2 Sprawdź swoje nawyki żywieniowe i związane ze snem. Niektóre produkty czy też częstotliwość i jakość naszego jadłospisu może mieć znaczący wpływ na ostre napady bólowe głowy. Podobnie jest w przypadku zwyczajów związanych ze snem. Zacznij od obserwacji swojego trybu życia. Pozwoli Ci to na wykluczenie czynników wywołujących migrenę.
sposoby na migrenę
  • 3 Terapia biologicznego sprzężenia zwrotnego jest metodą, które odniosła sukcesy w pozytywnym działaniu na dolegliwości wynikające ze stresów, nerwice, bezsenność, czy bóle chroniczne lub migrenowe, pomagając je uśmierzyć. Polega ona na nauczeniu się świadomego sterowania stanami odprężenia i naprężenia, przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dlatego najlepiej uczyć się jej w odpowiednio wyposażonym gabinecie lekarskim.
  • 4 W domowym zaciszu, w trakcie gdy odczuwasz ból migrenowy spróbuj się zrelaksować. Połóż się w zaciemnionym pokoju i poproś kogoś z bliskich np. o łagodny masaż barków i wzdłuż kręgosłupa. Ulgę przynosi także czasami naświetlanie czerwonym światłem. Doskonałe rezultaty daje stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych. Pomagają one opanować ból w trakcie trwania migreny, jak również regularnie wykonywane, mogą skutecznie ograniczyć jej występowanie.
  • 5 Akupunktura stosowana jest przede wszystkim do leczenia różnych rodzajów bólu. Ta pochodząca, z chińskiej medycyny ludowej, metoda odnosi sukcesy w uśmierzaniu wszelkich nerwobólów, ale także bólów głowy, migren, bólów kręgosłupa czy stawów. Nakłucie igłą powoduje przerwanie obwodu nerwowego, przekazującego impuls do mózgu, blokując tym samym ból.
  • 6 Terapia neuralna opiera się na założeniu, że istnieje nerwowe połączenie między wewnętrznymi organami a określonymi strefami skóry. Polega na wstrzykiwaniu leku znieczulającego w bolące miejsce lub obszar reaktywny. Stosuje się także zastrzyki w tzw. „pola zakłócone”. Terapia ta może przynieść ulgę w bólach lokalnych, jednak należy traktować ją z dużą rezerwą, gdyż w środowisku medycznym budzi wiele wątpliwości.
  • 7 Dobrą opinią w zwalczaniu migreny cieszą się leki homeopatyczne. Zanim jednak po nie sięgniesz, skonsultuj się z lekarzem, który powinien potwierdzić czy taka terapia jest dla Ciebie odpowiednia.
Maja Klimantowska

Nasze komentarze

Diana ~ 2012-10-04 10:27:31

Ja bóle głowy i migreny leczę magnesem.Kiedyś w jakimś sklepie zielarskim kupiłam takie specjalne magnesu i jak tylko mnie boli głowa trzymam je w dłoniach. Nie mam pojęcia jak to działa, ale działa i ból głowy mija.

marlena_gniazdowska123 ~ 2013-04-01 23:47:27

u mnie sprawdza się aromaterapia :) serio :) kilka kropli ulubionego olejku i każdy ból znika :) kupiłam ostatnio fajny olejek dr Beta z mięty pieprzowej i obecnie sprawdza się najlepiej

Maggi ~ 2013-10-17 11:53:30

Aromaterapia? Magnes? Ludzie... To wy mega szczęśliwi jesteście, bo nie wiecie co to migrena, jeśli wam to pomaga. Na prawdziwą migrenę tylko leki i to najlepiej na receptę! Ja coś o tym wiem najlepiej. Tyle ile ja się nałykałam leków, to brak słów by to opisać. Dopiero trafiłam na fajnego neurologa, który przepisał mi taki lek, co to się już w buzi rozpuszcza wydzielając smak pomarańczy (yummy!). Mój żołądek jest mi wdzięczny ;) No i podstawowa zaleta - działa. Migrena w niecałe pół godzinki znika!

mmm ~ 2013-10-31 20:47:34

A co to za lek Maggi?? Możesz podać nazwę?

sara150980 ~ 2014-03-13 15:13:48

Witam,z migreną walcze ładnych pare lat i zgadzam się z przedmówczynią na migrene tylko leki .Na mnie działa cinie 100 i jej zamiennik sumamigren 100 polecam działają

aneta_5765y ~ 2014-03-16 18:00:12

spróbujcie chiropraktyki. na trafilam do kliniki Kreg-Clinic w poznaniu z tak silnymi bolami ze prawie tracilam przytomnosc, a zaden lekarz nie potrafil mi pomoc i zdiagnozowac przyczyny. Znajomi mnie tam zawiezli - profesor ktory mnei przyjął stwioerdzil ze przyczyną jest ucisk nieprawidlowo polozonych kregow szyjnych i stad te bole. Po serii specjalnych masaży poczulam ulge, teraz juz prawie wogole bole ustaly. niestety przyjmuja tylko prywatnie.

e-Rzecznik ~ 2014-03-25 19:13:26

Migrenę leczy się zwykle doraźnie, w przypadkach kiedy ataki występują często także zapobiegawczo i jest to leczenie farmakologiczne. Obecnie leki z grupy tryptanów uznaje się za najskuteczniejsze. Zdarza się również że pacjenci sięgają po naturalne sposoby walki z migreną ale należy pamiętać o konsultacji każdego takiego sposobu z neurologiem.

Carrie ~ 2014-04-10 14:53:24

Od ponad roku mam straszne bóle głowy, które trwają ponad tydzień znikają i wracają po 2tyg / miesiącu czasami zdarzy się, że po trochę dłuższym czasie.. Nie wiem co mam robić, nie wytrzymuję z bólu, wykańcza mnie to, nie mam siły do niczego, strasznie przeszkadza mi to w nauce. Często z bólu nie mogę nawet zasnąć a kiedy mi się uda to często zdarza się, że wstaje z bólem.. Idę dziś do lekarza może coś podpowie, pomoże.. Jak myślicie co to może być? Mam już kompletnie dość..

e-Rzecznik ~ 2014-05-30 17:48:26

Carrie możliwe że to właśnie migrena, powinnaś się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do neurologa. Jeśli zajdzie potrzeba zleci on odpowiednie badania i przepisze skuteczne leki.

aga22 ~ 2014-10-07 17:18:37

Na silny migrenowy ból dostałam sumamigren. Na początku źle go tolerowałam, ale pewnie się przyzwyczaiłam, działa po kilkunastu minutach.

alina ~ 2015-06-14 18:07:59

skuteczne jest także założenie dziennika i notowania, kiedy głowa zaczęła boleć i po czym. udało mi się wyłapać, że szkodzi mi kawa, sery i zbyt długie siedzenie przy kompie. lekarz doradził mi wszelką aktywność na świeżym powietrzu, spacery, rower. przy mojej migrenie, dzięki tym wszystkim radom, ilość napadów bólu w ciągu tygodnia zmniejszyła się dwukrotnie. a to dopiero początek walki :)

karola ~ 2015-06-28 18:55:40

Jakoś jeszcze w naturalny sposób nie udało mi się wygrać z migreną. Zawsze muszę wziąć pyralginę, żeby uśmierzyć ból, bo inaczej to mam w głowie piekło

karola ~ 2015-06-28 18:56:15

Jakoś jeszcze w naturalny sposób nie udało mi się wygrać z migreną. Zawsze muszę wziąć pyralginę, żeby uśmierzyć ból, bo inaczej to mam w głowie piekło

Zuza ~ 2015-07-06 20:40:46

Nie na każdego działają takie metody ;) U mnie wiele zależy od tego, jak szybko zareaguję. Jeżeli czuję, że zaczyna mnie ćmić głowa, staram się wyjść na powietrze, na chwilę zamknąć oczy, napić się czegoś chłodnego. Jak przegapię ten moment, tabletki z ibuprofenem idą w ruch.

stokrotka ~ 2016-01-13 20:39:12

u mnie podobnie. najgorzej jest w pracy, gdy od patrzenia w monitor zaczyna boleć głowa. koszmar. czasem muszę dwie tabletki wziąć, inaczej wyłączam się z życia. trochę poczytałam o migrenie na abcmigrena i wprowadzam pomału zmiany w diecie, gimnastykuję się. lepiej nie co ubiec atak :)

Livian ~ 2016-01-31 21:47:34

Bardzo fajne info :) warto jeszcze zapoznać się z poradami na abcmigrena.pl. Są mega przydatne dla każdego, kto musi żyć z migreną. I jeszcze można tam prowadzić dzienniczek migrenowy, który jest bardzo ważny, szczególnie jeśli dopiero poznajemy, co może u nas wywołać atak.

pola ~ 2016-05-01 13:21:12

dla mnie najlepszymi radami co do migren są rady, które znalazły się na stronie abcmigrena.pl . Jak postępuje według wskazówek tam zawartych to wiem, że żadna migrena mi nie straszna.

syriuszka ~ 2016-06-19 14:35:39

też trafiłam na tę stronę , przy okazji szukania internetowego dziennika migrenowego. super opcja dla zapominalskich i wiecznie gapiących się w monitor lapka :)

staper ~ 2016-06-30 19:29:31

zobaczcie co proponuje strona abcmigrena.pl na walkę z migreną, ja dzięki niej nauczyłem się przeciwstawiać tej przypadłości i wychodzi mi to doskonale.

staper ~ 2016-06-30 19:29:44

zobaczcie co proponuje strona abcmigrena.pl na walkę z migreną, ja dzięki niej nauczyłem się przeciwstawiać tej przypadłości i wychodzi mi to doskonale.

Damian ~ 2017-02-25 11:53:24

Witam. Walczyłem z migrena kilka lat i nic nie dawało rady aż wkoncu udało się. Nie będę pisał na forach co mi pomogło bo w większości pewnie będą usuwać... tak ten biznes się kręci. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jaka była moja historia to napiszcie na Facebooku, mój nick dami bavozak . Nie biorę żadnych opłat, po prostu powiem na swoim przykładzie jak sobie dałem z tym radę. Pozdrawiam

jamira ~ 2017-06-29 13:10:15

Naturalne sposoby na mnie nie działają. Umieram z bólu i jedyne, co przynosi wtedy ulgę to tabletka lub dwie pyralginy i sen. Z reguły działa niezawodnie

jamira ~ 2017-06-29 13:10:43

Naturalne sposoby na mnie nie działają. Umieram z bólu i jedyne, co przynosi wtedy ulgę to tabletka lub dwie pyralginy i sen. Z reguły działa niezawodnie

Ada ~ 2017-11-02 17:29:45

a ja zdecydowałam się na botox na migrenę i chociaż początkowo miałam mnóstwo wątpliwości to cieszę się, że zgłosiłam się do dermediki i udało mi się z tą migreną w końcu wygrać

Marta ~ 2017-11-20 14:35:47

Oj wiem coś o migrenie, na samo wspomnienie robi mi się niedobrze. Chyba nie ma 100%-go rozwiązania, ale niektóre rzeczy pomagają bardziej niż inne. Mi np. bardzo pomogły kompresy żelowe z Life Plus. Obłożenie nimi bolącej głowy przynosi dużą ulgę.

Kornelia ~ 2019-06-03 14:22:38

Mi na ból głowy bardzo pomaga Laminina (laminina-opinie.pl) ma tylko w pełni naturalne składniki. Od kiedy zaczełam ją brać prawie nie mam już migren i ogólnie lepiej się czuję.

Dodaj swój komentarz

26 komentarzy