Czy Twoje imię ma wpływ na Twoje życie ?

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Imię to bez wątpienia jedna z najbardziej charakterystycznych cech człowieka, a jednocześnie element autoprezentacji. Czy tym samym można stwierdzić, że imię wpływa na ocenę pozycji społecznej oraz czy osoby o oryginalnych imionach mają łatwiej w życiu oraz pracy? Spróbujmy poszukać odpowiedzi.

Ola 32 lata pisze:

Miałam na imię Klementyna. Nie wiem o czym myślała moja matka dając mi to idiotyczne imię, ale wierzcie mi - to był jakiś koszmarek. W przedszkolu dzieci nie chciały się ze mną bawić, bo miałam za długie imię, którego nie umiały wymówić, w liceum przezywały mnie - Klemens, a na studiach wykładowcy ciagle mnie zapamiętywali i wzywali na ćwiczeniach do odpowiedzi ! To imię mnie wykańczało. Poza tym zupełnie sie z nim nie umiałam utożsamić. Klementyna, Klementyna - imię dobre dla starych ciotek w koronkach. Nie pasowało do mnie, do mojej osobowości, spokojnego charakteru. W końcu zmieniłam je na Aleksandra. I jestem zadowolona. Nie rozumiem rodziców, którzy chcą za wszelką cenę wyróżniać swoje dzieci nadając im jakieś udziwnione imiona. To tylko utrudnia im życie. Lepiej być wybitną Anią, niż nijaką ... Klementyną ;)

Adelina 18 lat napisała:

Jestem bardzo dumna z mojego imienia. Zawsze mi pomagało w życiu. Ludzie nie pamiętają kolejnej w swoim życiu Zosi, Zuzi, czy Oli , ale Adelinę - zapamiętają zawsze :) Dzięki temu imieniu zawsze czułam się wyjątkowa. Jak księżniczka. Wiem, że moim rodzicom na mnie zależało. Że mieli wszystko przemyślane w związku ze mną. I to daje mi taką moc i oparcie w trudnych chwilach. Każde dziecko to dar dla rodziców, każdej rodziny, dlatego powinno mieć niezwykłe imię. Tak wyjątkowe jak ono samo.

  • Siła drzemiąca w naszych imionach

Jedna z bohaterek książki „Ono” Doroty Terakowskiej, Ewa wypowiada takie oto słowa:Gdybym miała na imię Andżelika, od razu byłabym kimś innym. Andżelikę na pewno spotykałyby w życiu romantyczne przygody, Sandra byłaby bogata, a Patrycja powinna być elegancka. Dostajesz imię i stajesz się kimś konkretnym. (...). A kim jest Ewa? Nikim w tłumie Ew”. Kilka zdań stanowiących kwintesencje znaczenia imion w życiu kobiet oraz wpływu na ich los. Fakt, imię to łatwo dostrzegalna i niezmienna cecha człowieka. To element autoprezentacji oraz często czynnik atrakcyjności społecznej danej osoby. Co w takim razie decyduje o atrakcyjności danego imienia? Dlaczego jedne imiona postrzegane są przez społeczeństwo jako pozytywne, a inne zdecydowanie negatywnie?

  • Wyróżniać się w tłumie?

Zdecydowanie wyznacznikiem atrakcyjności imienia jest rzadkość jego występowania. Kobiety, które noszą pospolite, popularne imiona muszą włożyć więcej wysiłku by zostać zauważone. Kobieta o nietypowym, oryginalnym imieniu na wstępie zostaje zauważona zapamiętana. Imieniem zwraca uwagę na swoją osobę, często też ma w życiu łatwiej. Czasami jednak bywa, że oryginalność imienia okazuje się przeszkodą. Wszystko zależy od tego, z czym społeczeństwu kojarzy się nasze imię. Bywa także, że oryginalne imiona nie tylko budzą zdziwienie, ale mogą wywoływać także zazdrość i zamiast ułatwiać, utrudniają.

  • Lepsze imię dłuższe, niż krótsze

Okazuje się, że w przypadku imienia ważnym czynnikiem oprócz oryginalności jest także jego długość, mierzona ilością liter oraz sylab. Badania wskazują, że choć długie imiona mimo, iż oceniane są niżej niż krótkie pod względem pomyślności czy moralności to zdecydowanie często idą w parze z wysoką pozycją zawodową i społeczną oraz życiowym sukcesem

  • Imię może być fundamentem naszej samooceny

Imię, które do nas pasuje i które jest dobrze dobrane do naszej osoby to polowa sukcesu. Fakt, że lubimy swoje imię ułatwia nam pracę nad własną samooceną, dodaje nam pewności siebie, dzięki czemu jest nam łatwiej osiągnąć sukces w życiu zawodowym oraz prywatnym. Jeżeli w związku z imieniem, które nosimy odczuwać będziemy wstyd, skrępowanie czy onieśmielenie, nigdy nie będziemy zadowoleni i szczęśliwi.

  • Imię a nasza kariera

Badania dr Krystyny Doroszewicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej pokazują, że tradycyjne imię pomaga w karierze zawodowej oraz kontaktach międzyludzkich, gdyż kojarzy się innym z równowagą życiowa, harmonią oraz stałością poglądów. Równie duże znaczenie ma dopasowanie imienia do zawodu. Uznaje się wówczas, iż na zasadzie samospełniającego się proroctwa osoby, których imię dopasowane jest do pełnionej funkcji mogą odnosić sukcesy zawodowe.

  • Chcesz zostać uznanym prawnikiem? Masz większe szanse mając męskie imię !

Na koniec ciekawostka. Grupa naukowców z Clemson University przeprowadziła badania, których wyniki mogą zdumiewać. Wynika z nich, że kobiety, które noszą imiona posiadające męskie odpowiedniki mają dużo większe szanse na zrobienie kariery w zawodach prawniczych. Autor badań, Bentley Coffey twierdzi, że kobiety o takich imionach od trzech do pięciu razy częściej zostają sędziami niż panie noszące tradycyjne kobiece imiona.

A więc, drogie przyszłe matki – jeżeli chcecie by wasza córka była kiedyś sędzia lub prokuratorem, nie wahajcie się, bo tylko imię w stylu Ryszarda czy Józia gwarantuje sukces! Oczywiście potraktowałabym to z przymrużeniem oka, lecz może lepiej dmuchać na zimne? Każdemu pozostawiam wolny wybór, ważne by swoje imię lubić i akceptować, tylko wtedy będziemy pewni siebie, dowartościowani i zadowoleni z życia.

Nasze komentarze

~ 2011-11-24 11:06:53

jasne ze imie ma wplyw

Gość ~ 2012-09-18 15:38:53

Myślę, że nadawanie imionom tak magicznego znaczenia i wpływu na nasze życie, jak opisane to zostało w artykule, jest dorabianiem sobie do tego niemal na siłę całej ideologii. Mam ładne, krótkie imię i niewiele z tego co przeczytałam w moim przypadku się zgadza - chyba na szczęście. Nie rozumiem też co ma imię do moralności czy sukcesu zawodowego, przecież wystarczyłoby wybrać ,,dobre" imię, a już nasze dziecko miałoby zagwarantowane dobre życie, prawda? Niestety w życiu nie jest tak łatwo...

Gość ~ 2012-09-19 02:47:39

Ważnym jest polubienie swojego imienia- ja dowiedziałam się jak mam na pierwsze imię jak poszłam do szkoły,pamiętam że przeżyłam szok... gdyż wołano mnie z drugiego imienia całe życie mi to przeszkadzało, ponieważ miałam służbowe imię pierwsze i prywatne drugie-które b. lubię i z nim się utożsamiam.

Wiktor ~ 2014-01-05 09:38:56

Ma pani rację imię to nasza wizytówka.A jaka jest Anna? Ma niewątpliwie ona kilka cech , a jedną z nich jest tajną jej wizytówką.O czym nie mogę tu napisać.Pozdrawiam

Anusia ~ 2014-01-11 16:57:16

ANUSIA NAJPIĘKNIEJSZE IMIE NA ŚWIECIE

arabka ~ 2016-01-08 18:09:10

Mam na imię Joanna.Gdy byłam dzieckiem było to nietypowe imię. W szkole byłam Joasia.W tych czasach to było staromodne mało używane imię. Źle się z tym czułam.Potem nastał sezon na Joanny. (gdy rodziłam moich synów na porodówce były te imiona w modzie.) Jestem emerytką, moje znajome, sąsiadki mówią do mnie Asia. Teraz jestem zadowolona z imienia.

Dodaj swój komentarz

6 komentarzy