10 porad jak się pozbyć nieśmiałości

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Nieśmiałość to problem wielu ludzi i to nie tylko nastolatek. Sprawia, że osoby nieśmiałe rezygnują z poznawania nowych ludzi, robienia ciekawych rzeczy czy korzystania z nadarzających się okazji, bo najzwyczajniej w świecie wstydzą się.

Oczywiście subtelne objawy nieśmiałości uznać można za czarujące, jednak sam problem nieśmiałości bardzo przeszkadza w życiu. Powodów nieśmiałości można by wymienić wiele: brak pewności siebie, zbytnie skoncentrowanie na własnej osobie, niska samoocena, błędy w wychowaniu, liczne porażki itp. Jak zatem radzić sobie z tym problemem? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych porad jak pokonać nieśmiałość.

Jestem nieśmiała odkąd pamiętam. Do tej pory mama wspomina, jak to wstydziłam się różnych osób i opowiada związane z tym, dość śmieszne sytuacje, kiedy wybiegałam z pokoju z "płonącą" twarzą. Zawsze byłam cicha, spokojna i opanowana. Nigdy nie zabierałam głosu w szerszym gronie osób. Wtedy nie widziałam w tym problemu, bo udawało mi się z tego jakoś wybrnąć, poza tym byłam pewna, że to z wiekiem minie. Niestety, jest coraz gorzej - Natalia, 23 lat.

Poznaj swego przeciwnika - zrozum nieśmiałość

Pierwszym krokiem do pozbycia się nieśmiałości jest uświadomienie sobie, dlaczego jest się osobą nieśmiałą, jak ta nieśmiałość objawia się oraz jak wpływa na nasze życie. Warto przeanalizować, w jakich sytuacjach wyzwala się nieśmiałość, jakie uczucia wówczas dominują i wokół czego koncentrują się nasze myśli. Dogłębna znajomość problemu pozwoli nam skutecznie z nim walczyć.

Nie koncentruj się na problemie

Świadomość, że jest się osobą nieśmiałą często blokuje nas w przeróżnych sytuacjach. Owładnięci przekonaniem o swej nieśmiałości doprowadzamy do zjawiska samospełniającej się przepowiedni, gdyż nie potrafimy przestać myśleć o naszej nieśmiałości, a to sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej skrępowani i wystraszeni. A więc, najprostszą metodą, przynajmniej na początek jest nie skupianie się na swej nieśmiałości.

Grunt to dobre przygotowanie

Zazwyczaj nieśmiałość okazuje się największym problemem w sytuacjach publicznych wystąpień, przemówień oraz spotkań, dlatego warto się do tego typu wydarzeń przygotować. Wystarczy zaplanować sobie to, o czym chcemy mówić oraz dodatkowo kilkakrotnie przećwiczyć to przed lustrem.

Metoda małych kroczków

Nieśmiałość w dużym stopniu wpływa na nasze kontakty z innymi ludźmi. Mamy trudność z poznawaniem nowych osób, ze zwykłą rozmową, a to wszystko dlatego, że się boimy. Dlatego warto próbować z tym walczyć, warto przełamywać się. Nikt nie mówi, że jest to proste, dlatego trzeba zacząć od małych kroków np. rozmowy o pogodzie z panią w sklepie, zapytania kogokolwiek nieznajomego o godzinę czy o drogę – to dobry sposób na „oswojenie” nieśmiałości. Spróbujcie sami!

Poznaj swoje mocne strony

Każdy z nas ma zarówno wady i zalety. Ważne jest by je w sobie rozpoznać i zaakceptować. Osoby nieśmiałe powinny skupić się na swoich mocnych stronach, bo to pozytywnie wpłynie na ich samoakceptację oraz zwiększy pewność siebie. Po prostu trzeba myśleć o sobie dobrze!

Pokochaj siebie

By pozbyć się nieśmiałości musimy czuć się wartościowymi ludźmi, musimy lubić samych siebie, swoją osobowość oraz styl bycia. By móc pokochać siebie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, musimy poświeć czas na to, by dobrze siebie samego poznać, by uświadomić sobie, jakimi ludźmi jesteśmy. Jak się na dłuższą metę okaże, będzie to najlepiej wykorzystany czas w naszym życiu.

Naucz się słuchać

Umiejętność słuchania drugiego człowieka to cecha coraz rzadsza wśród ludzi. Każdy z nas lubi mówić o sobie, a mało kto potrafi słuchać. W takich sytuacjach pole do popisu mają osoby nieśmiałe, które zamiast mówić, wolą słuchać. Dzięki temu, poznają nowe osoby, dowiadują się o nich coraz więcej oraz w oparciu o uzyskane informację o swoim rozmówcy mają okazję do zadania kilku pytań i nawiązania znajomości.

Kawa na ławę

Czasami po prostu najlepiej jest otwarcie przyznać się do swej nieśmiałości, tremy oraz zdenerwowania. Proste stwierdzenie „ jestem raczej nieśmiałą dziewczyną” często powoduje rozluźnienie atmosfery, zlikwidowanie napięcia oraz wzbudza życzliwość wśród pozostałych osób.

Oddychaj

W niektórych sytuacjach lęk oraz strach związany z nieśmiałością mogą być na tyle przytłaczające, że nie potrafimy sobie z nimi poradzić. Wystarczy jednak prosty sposób by nauczyć się nad nimi panować. Zamknij oczy i głęboko oddychaj. Wdychaj powietrze ustami i wydychaj nosem. Skup się tylko i wyłącznie na oddychaniu, a z pewnością wyciszysz negatywne emocje

W ostateczności

Bywa, że mimo ogromnych chęci i pracy, nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemem nieśmiałości. Wówczas, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże nam uporać się z problemem za pomocą odpowiedniej terapii, zwłaszcza jeżeli nasza nieśmiałość jest efektem głębiej ukrytych problemów.

Nieśmiałość, tak jak każdy inny problem, można pokonać. Wymaga to jednak ćwiczeń, zaangażowania oraz systematycznej pracy nad sobą.

Nasze komentarze

jula ~ 2015-09-02 17:47:42

przeczytałam te rady i myślę że mi pomogą

Ola xd ~ 2015-11-19 21:35:17

Stosowalam sie do tych rad i jestem juz bardziej pewna siebie jeszcze troche mam tą nieśmiałość ale mysle ze jeszcze troche i calkiem ja pokonam. Pilecam jeszcze zrobic tak ze za kazy krok w strone pokonania niesmialosci dawac sobie nagrode np. nwm moze cukierki ;)

Natalia ~ 2016-09-19 23:07:19

Jestem osoba w sumie to odważna ale tylko w gronie które mnie zna juz dluzej , mam preferencje do zostania modelka i to mysle ze w miarę duzo bo na każdym kroku jak kogos poznam mowi ze mama nogi modelki , ale ja sie boje , strasznie chciałabym spróbować , zobaczyć jak to jest w swiecie biznesu , te sesje wybiegi , marzy mi sie to codziennie i jak na złość ciagle widze reklamy jakiś castingów , ale strasznie boje sie na nie iść , dlaczego ? Nie boje sie krytyki , chyba boje sie po prostu tłumu ładnych dziewczyn i komentarzy ...

Tamara ~ 2017-06-22 21:30:58

Hej jestem strasznie nieśmiała a wogule przy chłopakach i chce tą nieśmiałość pokonać a więc zrobie wszystko co potrafie

Zuzanka ~ 2017-09-27 18:59:59

Moim zdaniem to są po prostu jakieś zaburzenia, nieprawidłowości psychiczne. Dlaczego? Otóż osoby z etykietką "nieśmiałe" czyli w dosłownym znaczeniu nieodważne, lękliwe, w żadnym wypadku nie mogące zostać liderami jakiejś grupy mają w gruncie rzeczy ogromny problem. Ciężko jest im się zapytać koleżanki z ławki jaki był przed chwilą podawany temat lekcji, ciężko jest im się zgłosić nawet jeżeli coś wiedzą. Gdy czują potrzebę odezwania się zaraz przychodzi jakiś taki lęk, blokada, wstyd. Chwilę ze sobą walczą, zwykle kończy się na tym, że nie mówią nic. Są o to na siebie złe, przysięgają sobie, że następnym razem już tak nie zrobią, ale zawsze finał jest taki sam. Często wstydzą się także jeść i pić na oczach innych ludzi, boją się kichnąć, wydmuchać nos, zbyt głośno otworzyć piórnik, mają nawet kłopoty z poruszaniem się, bo obawiają się spojrzeń innych. Gdy coś mówią robią to cicho, czerwienią się, nie utrzymują kontaktu wzrokowego. Ich życie jest mega trudne. Wyjątkiem jest własny dom, rodzina. Może ciężko w to uwierzyć, ale nieśmiali przekraczając próg swojego domu przechodzą wielką metamorfozę. Tam dopiero opuszcza ich lęk i wstyd przed innymi ludźmi, tam dopiero stają się sobą. Wiem to z własnego doświadczenia.

Nick ~ 2017-09-28 17:21:47

Znam to. Nieśmiałość sprawiała i sprawia że czuję się bardzo nieszczęśliwa, nie mam przyjaciół, co przekłada się na moje poczucie własnej wartości. Jest mi tak przykro gdy widzę koleżanki z klasy które tak świetnie się ze sobą dogadują, mało tego, one spędzają czas nawet z chłopakami. I w ogóle nie dają mi tej szansy, nawet na mnie nie spojrzą, słowem się nie odezwą, cały czas czuję się taka niechciana, niedoceniana, nielubiana, przekreślana. Swojej klasie nie jestem do niczego potrzebna. I to wszystko tylko dlatego że jestem taka cicha, prawie się nie odzywam, ale ja po prostu nie mogę, wstydzę się najzwyczajniej w świecie. Nie chcę już tak do końca być sama ze sobą, skazana na samotność.

damian ~ 2017-11-21 18:16:32

Ja mam dość nietypowy sposób ale mi pomaga. Dzwonie na sex telefon, szczególnie przed spotkaniem z ładną dziewczyną. Jak na sex telefonie lasce powiem kilka ostrych rzeczy a ona na to normalnie reaguje to naprawdę pomaga się rozluźnić. No i w taki sposób radzę sobie z nieśmiałością xD Jak ktoś chce sam spróbować to ja dzwonię na 708 770 461, numer wewnętrzny 525 (super laska). Cztery cośtam za minutę się płaci.

Kinia ~ 2018-11-15 12:24:27

Oj ludzie, z tego się wyrasta. Powoli, bo powoli, ale wyrasta. W szkole byłam strasznie zahukana, czerwieniłam się przy każdej okazji, nigdy nie zgłaszałam do odpowiedzi, na studiach zresztą to samo. Moją przewagą i siłą wewnętrzną było zawsze to, że jestem bardzo inteligentna, ale nie potrafiłam pokazać tego na zewnątrz, bo jeśli już gadałam z ludźmi, to tak się tym stresowałam, że gadałam głupotki. Ze względu na to nigdy nie umiałam znaleźć w Polsce pracy dla wykształconej osoby, bo jednak wymaga ona umiejętności socjalizowania się. Wyjechałam do pracy za granicę, zwykłej, fizycznej. I to, z jakimi dzbanami mam do czynienia, dało mi ogromną siłę do przezwyciężania nieśmiałości. Pracownicy fizyczni za granicą to przeważnie młoty, jarające trawkę, posiadający trzy komórki mózgowe, niczym nie mogący się pochwalić, ale przekonani o swej niesamowitej wyjątkowości. I na ich tle wypadałam całkiem nieźle. Nagle okazało się, że nie pozwalam sobie wejść im na głowę, że wygrywam merytorycznie w pyskówkach, że potrafię się składnie wypowiadać. No ale właśnie, bo mam przewagę tej mojej inteligencji a to nie sztuka być mądrym wśród durni. Za niedługo zamierzam wracać do kraju i poszukać pracy wśród bardziej elokwentnych ludzi. Mam nadzieję, że wrócę już bez kompleksów i przekonana, że jednak dam radę :) Wystarczy poszukać w sobie jakiejś cechy, którą uważasz za swoją mocną stronę i nie chować jej.

Dodaj swój komentarz

8 komentarzy