Dieta optymalna dr. Kwaśniewskiego

Dieta dr. Kwaśniewskiego czyli modyfikacja diety dr. Atkinsa była swego czasu bardzo popularna.

Obecnie również ma rzesze zwolenników. Jaka by to dieta nie była, na pewno warto się zastanowić czy jest zdrowa? Czy prócz ubytku masy ciała dieta niesie za sobą korzystne bądź niekorzystne skutki zdrowotne?  
    
Założenia i zasady diety dr. Kwaśniewskiego

Dieta optymalna jest dietą wysokobiałkową i niskowęglowodanową. Dieta polega na eliminacji bądź ograniczeniu produktów będących źródłem węglowodanów i spożywaniu bez ograniczeń produktów bogatotłuszczowych.

Według autora diety człowiek spożywa tyle kalorii ile ma ochotę, najważniejsze jest stosowanie się do zasady „złotej proporcji”, ponieważ organizm sam czuje ile energii potrzebuje na dobę! Jednak średni jadłospis wynosi około 2400-3000 kcal/dobę

Bez ograniczeń dozwolone są produkty bogate w tłuszcz jak:

- tłuste mięsa i wędliny
- tłuste mleko i przetwory mleczne, m.in. tłuste sery  
- masło, śmietana
- jaja
- orzechy, słonecznik,
- majonez, przyprawy,
- kawa, herbata lub lepiej soki owocowe

Przeciwwskazane są  produkty dostarczające węglowodany tj.:

- pieczywo,
- makarony, kasze, ryże
- ziemniaki,
- warzywa,
- owoce

Argumenty na „tak” dla stosowania diety dr. Kwaśniewskiego

Stosowanie tego typu diety i przestrzeganie jej zasad sprzyja redukcji masy ciała. Jednak należy pamiętać, że wynika to głównie z obniżenia ogólnego spożycia kalorii. Eliminacja takich produktów jak pieczywo, makarony czy warzywa sprawia, że nie jesteśmy w stanie spożyć dużych ilości produktów wysokotłuszczowych, które pokrywałyby pełną wartość energetyczną uprzednio konsumowanego pożywienia.

Argumenty na „nie” dla stosowania diety dr. Kwaśniewskiego

  • dieta zupełnie sprzeczna z zasadami zdrowego żywienia
  • zaleca się spożywanie tylko 3 posiłków dziennie. W zdrowym żywieniu zaleca się spożywać 4-5 posiłków dziennie z zachowaniem 3-4 godzinnych przerw między nimi.
  • podstawą diety jest zachowanie „złotej proporcji” między podstawowymi składnikami odżywczymi.  Stosunek białek:tłuszczów:węglowodanów w diecie wynosi 1 : 2,5-3,5 : 0,5-0,8 (20,8%: 62,5%:16,7%), przy zalecanych 15%:30%:55%.
  • zaleca spożywanie produktów dostarczających dużych ilości tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu miażdżycorodnym. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowiodły, że wielomiesięczne stosowanie diety bogatotłuszczowej i niskowęglowodanowej  powoduje wzrost stężenie cholesterolu LDL tzw. „złego cholesterolu” i obniżenie cholesterolu HDL, czyli „dobrego cholesterolu”, co zwiększa ryzko chorób układu krążenia.
  • drastyczne ograniczenie produktów bogatych w węglowodany złożone jest sprzeczne z fizjologicznymi wymaganiami organizmu. Powoduje wzrost liczby ciał ketonowych (poprzez rozpad wolnych kwasów tłuszczowych oraz triacylogliceroli) we krwi, co może być przyczyną powstania kwasicy ketonowej (jej najniebezpieczniejszą konsekwencją jest śpiączka, czyli stan bezpośrednio zagrażający życiu człowieka)
  • zbyt mała zawartość błonnika powoduje problemy z wypróżnianiem (o ile nie wystąpią biegunki tłuszczowe przy znacznym nadmiarze tłuszczy)
  • jadłospis diety optymalnej charakteryzuje się niedoborami witamin z grupy B, witaminy C, potasu, wapnia, magnezu i miedzi.

Zdaniem zespołu ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie * „polecanie diety optymalnej jako sposobu prawidłowego żywienia na całe życie oraz sposobu leczenia w licznych chorobach o zróżnicowanej etiologii i patogenezie, należy uznać za błąd sztuki.”

Przykładowy dzienny jadłospis w diecie dr. Kwaśniewskiego

Śniadanie
2 jajka na twardo z 3 plasterkami pasztetu wieprzowego i łyżką majonezu,
2 kromki biszkoptowego chlebka "optymalnego" polane łyżką roztopionego masła, niesłodzona herbata z plasterkiem cytryny

Obiad
2 szklanki barszczu białego z 2 łyżkami śmietany (30 proc. tłuszczu), pętkiem białej kiełbasy, plastrem boczku (50 g) i słoniny oraz jajkiem na twardo

Kolacja
zupa mleczna przygotowana ze szklanki pełnego mleka z 2 żółtkami i 2 łyżkami masła

Kaloryczność przedstawionej diety to 2445 kcal
 

*prof. W. B. Szostak, dr M. Białkowska, mgr A. Cichocka, prof. L. Kłosiewicz-Latoszek, prof. B. Cybulska. „Ocena zasadności „diety optymalnej”w profilaktyce metabolicznych chorób cywilizacyjnych.” Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2004

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Tenia ~ 2014-01-06 21:18:01

Co za bzdury napisano w tym artykule. Należy najpierw przeczytać książki wydane przez dra Jana Kwaśniewskiego, a potem pisać na temat żywienia optymalnego. Doprawdy brakuje słów jak się czyta takie kłamstwa. Żywienie optymalne opracowane przez doktora J. Kwaśniewskiego jest przyczynowym leczeniem chorób, których medycyna akademicka nie potrafi wyleczyć. Żywiąc się optymalnie waga tej osoby wraca do wagi należnej. Jest to najlepszy model żywienia.

k30 ~ 2014-08-02 10:05:48

zgadzam się

tiga ~ 2014-08-02 10:08:01

ten artykuł to same pierdoły

gosia13 ~ 2014-08-11 21:45:11

Popieram poprzedników

matuVet ~ 2015-02-17 22:58:29

Nawet szkoda czasu na czytanie tych bzdetów. Szwecja własnie oficjalnie ogłosiła że odchodzi od modelu niskotłuszczowego na niskowęglowodanowy. Wszystkie badania kliniczne potwierdzają zasadność stosowania diety ooptymalnej w żywieniu. No ale ileż to habilitacji i doktoratów można by wyrzucić do kosza gdyby jednak Dr. kwaśniewski miał rację...

Luska ~ 2015-08-29 04:32:57

W USA i Kanadzie zaczynaja mowic oficjalnie o dobrych skutkach diety optymalnej.

Luska ~ 2015-08-29 04:35:06

W USA i Kanadzie zaczynaja mowic oficjalnie o dobrych skutkach diety optymalnej.

Luska ~ 2015-08-29 04:35:06

W USA i Kanadzie zaczynaja mowic oficjalnie o dobrych skutkach diety optymalnej.

Ewa ~ 2016-02-17 10:30:24

Dawniej w Polsce za czasow komuny jedliśmy smalec, jaja, boczek i nikt nie był chory ani gruby

Iwona ~ 2017-02-07 20:23:55

Witam, kazdy mi mowi co innego... mam jesc przy diecie optymalnej malo a czasto czy minimalnie a trzy posilki?

Basia ~ 2018-05-06 21:52:34

Jestem oburzona! Jak można pisać coś takiego bez zapoznania się z wiedzą,doświadczeniem dr. Jana Kwaśniewskiego.

Dodaj swój komentarz

11 komentarzy