Pielęgnacja skóry tłustej

Skóra tłusta – łojotokowa pojawia się u osób młodych, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego oraz pod wpływem burzy hormonalnej (około 12 roku życia). Cera tłusta może również pojawić się podczas ciąży i po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Główną przyczyną pojawienia się cery tłustej jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Innymi powodami pojawienia się łojotoku skóry jest wadliwe odżywianie, schorzenia przewodu pokarmowego lub niedobór witamin (E, H, B6). Skóra tłusta jest mało wrażliwa, błyszcząca, blada, odporna na działanie czynników zewnętrznych, bardzo podatna na zanieczyszczenia. Dodatkowo ma rozszerzone pory, zaskórniki i często ropne wykwity (krosty, grudki). Na podłożu cery tłustej często także rozwija się trądzik pospolity.

Jak rozpoznać, czy mamy skórę tłustą?

Jeśli mamy wątpliwości czy nasza skóra jest tłusta najlepiej będzie jeśli udamy się do kosmetyczki,  która fachowym okiem ją oceni i zdiagnozuje. Jeśli natomiast chcemy sami ocenić jej stan możemy wykonać trzy proste testy. Pamiętajmy, aby testy te wykonywać rano, przed nałożeniem kosmetyków.

  • Pierwszy test to test z lusterkiem. Przykładamy lusterko do kilku miejsc na twarzy- czoła, policzków i brody, a następnie określamy jak wygląda ślad odbicia poszczególnych partii. Gdy nasza cera jest tłusta ślad ten będzie tłustawo-wilgotny.
  • Drugi test to test ze „zmarszczką”. Chwytamy fałdę skóry pod dolną powieką i oceniamy jak szybko zniknie „zmarszczka”. W przypadku skóry tłustej zmarszczka zniknie szybko.
  • Trzecim testem jest test z łyżeczką. Kreślimy trzonkiem łyżeczki znak na czole oraz policzkach i sprawdzamy jak długo się utrzyma. Przy cerze tłustej znika on szybko.

Pielęgnacja skóry tłustej - ogólne zasady

Skóra tłusta nie należy do skór łatwych w pielęgnacji. Kosmetyki jakie będziemy stosować powinny więc spełniać pewne określone warunki. Cerę tłustą należy przede wszystkim bardzo ostrożnie odtłuszczać - czyli oczyszczać w taki sposób, aby nie pozbywać się całej warstwy hydrolipidowej. Ważna jest normalizacja produkcji gruczołów łojowych oraz lekkie złuszczanie warstwy rogowej naskórka.

Do codziennej pielęgnacji stosujmy preparaty o lekkiej konsystencji, nie zatykające porów, ściągające, matujące, keratolityczne (złuszczające). Do demakijażu najlepiej zastosować żele myjące i bezolejowe płyny do demakijażu oczu, toniki ściągające, lekkie żele-kremy lub emulsje. W składzie kosmetyków szukajmy aloesu, cynku, soli glinu, kwasu salicylowego, mocznika, siarki, wyciągu z nagietka, alantoiny.

Ważne jest, aby stale zachować higienę naszej cery i systematycznie oczyszczać skórę. Co najmniej raz w tygodniu zastosujmy ziarnisty peeling i maseczkę ściągającą z glinki zielonej. W gabinecie możemy skorzystać z zabiegów oczyszczających, seboregulujących, mikrodermaabrazji, peelingu kawitacyjnego, eksfoliacji kwasami owocowymi.

Potrzeby skóry tłustej w wieku 20 lat

Skóra tłusta w wieku lat 20 jest skórą grubą, obfitująca w zaskórniki i ropne wykwity, bladą i zanieczyszczoną. Nie ma na niej zmarszczek, jest dobrze chroniona przed wpływem czynników atmosferycznych. W tym okresie  najważniejsza jest regulacja produkcji sebum przez gruczoły łojowe i systematyczne oczyszczanie.

Potrzeby skóry tłustej w wieku 30 lat

Pielęgnacja polega na zachowaniu równowagi w wydzielaniu łoju, zapobieganie powstawaniu nowych zaskórników i ropnych krostek oraz profilaktyki przeciwstarzeniowej. Możemy śmiało wprowadzić kremy pod oczy i odżywcze kremy na noc (2-3 razy w tygodniu). Nadal dbamy o systematyczne oczyszczanie skóry. W tym wieku jeszcze nie pojawiają się zmarszczki mimiczne, a skóra nadal jest jędrna.

Skóra tłusta w wieku lat 40 i 50 plus

Skóra tłusta w wieku lat 40+ i 50+ może przejść w skórę mieszaną. Wolniej się starzeje, jest lepiej chroniona. Nie pojawiają się na niej drobne zmarszczki mimiczne, jednak z wiekiem powstają głębokie zmarszczki. Skóra traci jędrność i elastyczność.  Z wiekiem skóra taka może się uwrażliwić, a objawami nabytej wrażliwości będą: uczucie ściągnięcia po umyciu, zaczerwienienie, łuszczenie lub pieczenie. Wtedy musimy uważać na stosowane kosmetyki i włączyć pielęgnacje łagodzącą.   

Pamiętajmy, że na stan skóry nie wpływają tylko preparaty pielęgnacyjne ale całokształt naszych działań w ciągu życia, a także czynniki genetyczne, wiek, hormony, środowisko (wiatr, słońce, wilgotność, zimno, suche powietrze), odżywianie, sen i wypoczynek. Tak jak każda cera, tak i tłusta nie lubi nadmiaru promieni słonecznych, dymu papierosowego, złej diety, braku tlenu, złej pielęgnacji.
 

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy