Dieta w czasie miesiączki

Bóle i skurcze brzucha towarzyszące miesiączce są najczęstszą dolegliwością na którą uskarżają się kobiety. O jakie składniki diety należy zadbać podczas okresu?

Przede wszystkim - lekkostrawnie...

By nie obciążać pracy przewodu pokarmowego, a w konsekwencji dodatkowo nie nasilać  dolegliwości bólowych, jadłospis powinien być lekkostrawny. W skład posiłku powinny wchodzić chude mięsa gotowane lub przygotowane na parze, ziemniaki z wody i gotowane warzywa. Propozycją na śniadanie czy kolację będzie jogurt z płatkami, czy bułeczka grahamka z serkiem twarogowym lub chudą wędliną i warzywami. Zdecydowanie należy unikać jedzenia obfitego i tłustego. W ciągu dnia należy spożyć nawet 6 małych posiłków.

Żelazo i witamina C

Wraz z krwią menstruacyjną tracimy żelazo, niezwykle ważne w zachowaniu zdrowia. Zbyt niski poziom żelaza w organizmie jest przyczyną anemii. Stąd też podczas okresu powinniśmy zadbać o wzbogacanie diety w produkty bogate w ten pierwiastek. Wśród szczególnie polecanych będą chude gatunki mięs – drób, indyk, schab, wołowina oraz nasiona roślin strączkowych. Z źródeł roślinnych duże ilości żelaza zawiera m.in. szpinak, natka pietruszki, pestki z dyni czy orzechy pistacjowe.

Niezmiernie istotne jest również uzupełnianie diety w witaminę C, która zwiększa wchłaniania żelaza w jelitach. Doskonałym źródłem tej witaminy są owoce cytrusowe, a także owoce jagodowe (maliny, truskawki, agrest), aronia czy owoce dzikiej róży. Natomiast z warzyw – natka pietruszki, chrzan, pomidory, szpinak oraz papryka czerwona.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Już przed okresem dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. Kobieta czuje się ociężała i obrzęknięta. Zarówno przed miesiączką jak i w jej trakcie należy zadbać o wyeliminowanie z diety sodu, składnika mineralnego sprzyjającego zatrzymywaniu wody. Wskazane jest ograniczenie produktów słonych (paluszki, chipsy, krakersy), a także zupek w proszku, kostek bulionowych, przypraw z glutaminianem sodu.

Nie należy zapominać, że duże ilości sodu zawiera sól kuchenna. Nie zaleca się dosalania  potraw i dodawania dużych ilości soli do przygotowywania posiłków. Zamiennikiem soli tradycyjnej jest sól niskosodowa, którą można w tym wypadku wykorzystać w codziennej diecie. W ciągu dnia wskazane jest wypijanie ok. 2 litrów płynów, najlepiej wody źródlanej lub wody mineralnej niskosodowej.

Pierwiastkiem o działaniu odwrotnym niż sód jest potas. Dlatego też warzywa i owoce będą pożądanymi składnikami diety. A soki warzywne bez dodatku soli będą dostarczały znacznych ilości potasu.

Słodycze w czasie okresu

Większość kobiet przed i w trakcie menstruacji chętnie sięga po produkty słodkie. Zmiany hormonalne ( na które tak chętnie zrzucamy winę sięgając w tym okresie po słodycze )  zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety - nie są w pełni za to odpowiedzialne.  Większą rolę  niż hormony odgrywają tutaj nasze nieprawidłowe nawyki żywieniowe i przyzwyczajenie. Aby temu zapobiec najlepiej nie gromadzić w domu zapasów słodyczy, a w chwilach słabości sięgnąć po ich umiarkowaną ilość tzn. 2 kostki czekolady, a nie całą tabliczkę. Najlepszymi zamiennikami słodyczy będą owoce, które dostarczą do organizmu również  wielu witamin.  

Ćwiczenia rozluźniające

Ciężka aktywność fizyczna nie będzie wskazana podczas miesiączki, ale ćwiczenia rozluźniające czy ciepły kompres na brzuch powinny zmniejszyć dyskomfort w brzuchu.

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy