Uratuj się przed rakiem piersi

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Rak piersi to jeszcze nie wyrok. Można skutecznie z nim walczyć, trzeba jednak wiedzieć jak i zacząć odpowiednio wcześnie. Profilaktyka w tym przypadku jest najskuteczniejszą metodą.

Profilaktyka rozpozna nowotwór

W przypadku raka piersi objawy w początkowych stadiach często nie występują, a rozpoznanie możliwe jest tylko poprzez regularne badania. Niemniej należy jednak zwrócić uwagę na występowanie wydzieliny krwistej lub śluzowej z sutka  lub zmiany koloru skóry, które mogą być spowodowane wypryskowym zapaleniem skóry. O nowotworze może także świadczyć swędząca lub bolesna brodawka piersiowa. Jednak najbardziej znana i niebezpieczna zmiana to guzek, który może być wykryty tylko poprzez badanie, im wcześniej tym lepiej. Rodzaj i częstotliwość badań zależy przede wszystkim od wieku oraz obciążenia genetycznego. Wcześnie wykryte zmiany są prawie w stu procentach wyleczalne, dlatego powinnyśmy schować strach przed znalezieniem guzka do szafy i zadbać o swoje zdrowie.

Dopasuj badanie do wieku

Jeśli należysz do grupy kobiet między 18 a 30 rokiem życia – powinnaś badać się sama raz w miesiącu, najlepiej zaraz po miesiączce. Samobadanie musi być dokładne. Stań przed lustrem z opuszczonymi ramionami. Zwróć uwagę na wszelkie nietypowe zmiany w zakresie kształtu, koloru, struktury skóry. Następnie podnieś ręce nad głowę i zrób to samo. Ściśnij brodawki trzymając je między kciukiem i pozostałymi palcami – sprawdź czy nie ma żadnej wydzieliny. Jedną rękę unieś do góry i ułóż za głową. Drugą ręką, kolistymi ruchami badaj obszar wokół brodawki. Zabieg ten najlepiej jest wykonać po kąpieli. Zmień pozycję na leżącą. Jedną rękę podłóż pod głowę, a pod ramiona włóż poduszkę. Zbadaj pierś tak samo, jak w pozycji stojącej. Przejdź teraz do pachy. Lekko uciskając sprawdź, czy węzły  chłonne są powiększone. Ok. 30 roku życia wskazane jest także zbadanie piersi przez ginekologa.

Kobiety kwalifikujące się do grupy wiekowej między 30 a 35 rokiem życia oprócz samobadania i regularnych wizyt u ginekologa, powinny także wykonać dodatkowo badania USG, przynajmniej raz w roku. Metoda ta jest zalecana kobietom w tym przedziale wiekowym ze względu na budowę piersi, której znaczną część stanowi tkanka gruczołowa. USG wykrywa już 5 mm zmianę.

Kobiety po 35 roku życia, oprócz powyższych badań, powinny także poddać się badaniu mammografem co 18 – 24 miesiące. Podczas badania pierś jest dociskana płytką, a następnie prześwietlana wiązką promieni rentgenowskich. Mammografia jest najlepszą metodą dla kobiet po 35 roku życia ze względu na zmianę budowy piersi, w której gromadzi się więcej tkanki tłuszczowej. Dla kobiet po 50 roku życia, poza miesięcznym samobadaniem, zaleca się badanie mammograficzne raz w roku.

Jeśli chodzi o obciążenie genetyczne nowotworem piersi, szacuje się, że jest to ok. 5 – 10 procent. Jeśli miałaś w swoje rodzinie kobiety chorujące na raka piersi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Obecnie istnieją programy profilaktyczne, które pomagają odpowiednio wcześnie wykryć nowotwór.

Czynniki ryzyka

Udowodniono, że nowotwór piersi częściej występuje u kobiet, które nie posiadają dzieci lub miały pierwsze dziecko bardzo późno, nie karmiły piersią wcale lub bardzo krótko oraz miały wcześnie pierwszą miesiączkę a ostatnią późno.

Czy każda zmiana to rak?

Jeżeli zauważyłaś u siebie jakąś zmianę nie jest to jeszcze powód do paniki. Udaj się na specjalistyczne badania, które potwierdzą czy guzek ma charakter złośliwy. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie guzka. Kilkumilimetrowa zmiana ma szansę na całkowite wyleczenie. Również samobadanie ma sens. Regularnie przeprowadzane pozwala wykryć 1 cm guzek, który także można skutecznie leczyć. Dla porównania kobiety, które nigdy się nie badały wykrywają guza niestety zbyt późno, gdy osiąga już duże rozmiary.

Leczenie

Gdy w którymś z badań wynik okaże się nieprawidłowy jego potwierdzenie uzyskuje się poprzez biopsję. Dopiero jej wynik decyduje o dalszym postępowaniu. Jeśli guzy są małe i właściwie odgraniczone od całości piersi można wykonać zabieg oszczędzający, który pozwoli zachować sutek. Wycina się wtedy jedynie guzek wraz z częścią tkanki przylegającej oraz pachowe węzły chłonne. Jednak, gdy zmiana jest większa konieczna jest zazwyczaj pełna amputacja piersi. Usuwany jest gruczoł sutkowy razem z tkanką węzłów chłonnych dołu pachowego. Nowotwór, który się nie zetknął z naczyniami krwionośnymi lub chłonnymi daje szansę na całkowite wyleczenie.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy