Mastopatia - łagodne lub złośliwe zmiany w piersi

Zmiany występujące w sutkach możemy podzielić na łagodne oraz złośliwe.

Łagodne nowotwory sutka występują u około 80% pacjentek, które zgłaszają się do lekarza zaniepokojone wyczuciem zmiany w obrębie piersi. Tylko 20% z nich to nowotwory złośliwe, jednak nie należy ich lekceważyć, ponieważ rak piersi jest bardzo szybko postępującą, niebezpieczną chorobą.

Każdą zmianę w konsystencji, kolorze piersi oraz wciągnięcie lub wyciek z brodawki należy zawsze sprawdzić. Nowotwory złośliwe sutka mogą pojawić się także u mężczyzn, są jednak bardzo rzadkie.

Ogólnym terminem opisującym nieprawidłowości tkanki tłuszczowej bądź gruczołowej w obrębie gruczołu sutkowego jest mastopatia. Określa ona zmiany łagodne, nie znaczy to jednak, że na podłożu mastopatii nie mogą rozwinąć się zmiany złośliwe. Powodem mastopatii są zazwyczaj zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Niepokojące zmiany w obrębie piersi

Objawem, który niepokoi pacjentki są zazwyczaj wyczuwalne stwardnienia lub guzki w piersi. Czasem występuje także bolesność piersi, obrzmienie, szczególnie przed spodziewaną miesiączką. Panie, które regularnie wykonują samobadanie piersi znają swój organizm i są w stanie wyczuć nawet niewielkie zmiany, co niejednokrotnie ratuje im życie.

Najczęstszą pojawiającymi się zmianami są dysplazje, czyli grupa zmian, do których należą: torbiele, zmiany włóknisto-szkliste oraz rozrosty struktur prawidłowo znajdujących się w piersi, czyli przewodów, zrazików oraz tkanki łącznej.

Torbiele gruczołów sutkowych występują nawet u połowy populacji żeńskiej, szczególnie po 40. roku życia. Są pojedyncze albo mnogie, o różnych rozmiarach. W okresie dojrzewania oraz u młodych kobiet najczęściej pojawiają się gruczolakowłókniaki. Są dobrze wyczuwalne i najczęściej pojedyncze.

W przewodach wyprowadzających mogą pojawić się rozstrzenie, które dotykają co trzecią kobietę w wieku między 50. a 60. rokiem życia.

Ryzyko zachorowania na raka piersi

Ogólnie przyjmuje się, że zmiany te nie wpływają znacząco na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór złośliwy. Natomiast w przypadku mastopatii o typie guzów liściastych oraz brodawczaków wewnątrzprzewodowych ryzyko zezłośliwienia jest istotne. Te pierwsze rosną szybko i stosunkowo często okazują się niebezpieczne.

Te drugie objawiają się krwistą lub surowiczą wydzieliną z brodawki. Występują głównie między 30. a 50. rokiem życia.

Profiilaktyka i leczenie

Najważniejsza jest profilaktyka - comiesięczne samobadanie piersi, które powinno stać się nawykiem już w młodym wieku. Dzięki dobrej znajomości swoich piersi kobieta jest w stanie zauważyć nawet najdrobniejszą zmianę. Każde odchylenie od normy lub zmianę istniejących już wcześniej guzków należy zgłosić lekarzowi ginekologowi, który wdroży odpowiednie badania – USG, mammografię lub rezonans magnetyczny.

Leczenie w większości przypadków opiera się na regularnej kontroli i obserwacji. Czasem zaleca się usunięcie zmian podejrzanych o duże ryzyko zezłośliwienia.   
   

Magdalena Wierciń„ska

Nasze komentarze

Iskierka ~ 2017-12-15 18:34:46

Piersi mastopatyczne, torbielowate mam mniej więcej od 31-32 roku życia. Wtedy obraz taki został stwierdzony przy jednym z profilaktycznych USG. Radiolog zalecił wiesiołka, a właściwie olej z wiesiołka, który w założeniu miał te torbiele w piersiach zmniejszać i regulować gospodarkę hormonalną organizmu. Przez pół roku dzień w dzień łykałam kapsułki z olejem z wiesiołka (Gal w zielonym opakowaniu) i podczas kolejnego USG obraz piersi był inny, lepszy. Torbiele byly mniejsze.

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy