Pierwsza wizyta u ginekologa

Nie tylko wizyta u dentysty może napawać przerażeniem i strachem. Dla młodych dziewcząt również ginekolog jawi się jako lekarz budzący lęk i niepewność, a wizyta w jego gabinecie jako pasmo bliżej nieznanych tortur.

Tymczasem fotel ginekologiczny to nie krzesło elektryczne, a lekarz ginekolog wcale nie zamierza zrobić nam krzywdy. Wręcz przeciwnie- jest i powinien być to jeden z najbardziej przyjaznych kobiecie lekarzy. W czym może pomóc, jak wybrać najlepszego oraz jak przygotować się do pierwszej wizyty- o tym wszystkim piszemy poniżej.

Sama czy w towarzystwie?

Młode dziewczyny często zastanawiają się, w jakim wieku mogą samodzielnie zgłosić się do ginekologa, tak by uniknąć kłopotliwych pytań i dociekań ze strony rodziny. Już piętnastolatka może iść sama na badanie ginekologiczne, a lekarz ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej i nie może powiadamiać rodziców pacjentki o jej życiu seksualnym bez zgody dziewczyny.

Natomiast jeśli stwierdzi się odbycie stosunku z osobą poniżej 14 roku życia (jest to prawnie ustalona w Polsce granica wiekowa), lekarz ma obowiązek zgłosić ten fakt prokuratorze, jako czynność karalną. Wizyta u ginekologa nie wymaga skierowania od lekarza ogólnego, podobnie jak wizyta u dermatologa czy psychiatry.

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę do ginekologa ?

Nie istnieje ściśle określony przedział wiekowy, w którym powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa. Bezwzględnie należy skonsultować się z ginekologiem, jeśli obserwujemy u siebie niepokojące objawy zlokalizowane w miejscach intymnych: świąd, pieczenie, wydzielinę pojawiającą się w zwiększonej ilości lub posiadającą odmienny zapach czy barwę. Bóle występujące w okolicach jajników i macicy oraz nieregularne miesiączki, które pojawiły się nagle to także wskazania do wizyty lekarskiej.

Warto również odwiedzić ginekologa tuż przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, aby wybrać najskuteczniejszą dla nas metodę antykoncepcji.  Wskazane jest też wykonanie badania cytologicznego, polegającego na pobraniu wymazu komórek i ich oceny pod względem morfologicznym. Jest to badanie zalecane również młodszym kobietom, a bezwzględnie konieczne po 25 roku życia.

Jak wybrać właściwego lekarza ginekologa ?

Opinie na temat płci idealnego ginekologa są podzielone. Niektóre panie wybierają tylko męskich ginekologów, ceniąc ich za fachowość, delikatność i odpowiednie podejście, podczas gdy inne zdecydowanie wolą za lekarskim biurkiem kobiety, które dają im poczucie większej intymności i swobody.

Bez względu jednak na to, co zdecydujemy, warto poświęcić chwilę na wybór najlepszego lekarza, bo właśnie od niego będzie zależeć nasze pierwsze wrażenie. Warto zdać się na opinię byłych pacjentek lekarza, stopień ich zadowolenia z wizyty oraz to, czy gabinet oferuje pełny pakiet badań ginekologicznych przeprowadzanych w prawidłowych warunkach.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa ?

Przed wizytą u ginekologa warto przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, przeciętną długość naszego cyklu miesiączkowego oraz ile dni trwa krwawienie. Są to dane, o które ginekolog z całą pewnością zapyta. Lekarz prawdopodobnie będzie chciał też poznać inne choroby, na jakie chorujemy lub chorowałyśmy, przyjmowane leki oraz występowanie chorób ginekologicznych w naszej rodzinie- u krewnych pierwszego stopnia: mamy, babci lub sióstr.

Samo przygotowanie do wizyty nie różni się zasadniczo od wizyt u innych specjalistów. Aby zaoszczędzić sobie kłopotów przy przebieraniu się i chodzeniu po gabinecie warto ubrać spódnicę lub dłuższą tunikę, która zapewni nam większy komfort. Depilacja miejsc intymnych to kwestia indywidualnego wyboru.

Jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa ?

Na wstępie poinformujmy lekarza, że jesteśmy pierwszy raz u ginekologa. Ułatwi to znacznie cały przebieg wizyty i pomoże lekarzowi odpowiednio ją przeprowadzić. Warto też podać informację o tym, czy rozpoczęłyśmy już współżycie czy też nie- u dziewic lekarz często odstępuje od wziernikowania, posługując się innymi metodami.

Badanie nie zawsze musi być przeprowadzane na fotelu ginekologicznym, czasem wykonuje się tylko USG jamy brzusznej, które pozwala dostrzec wiele nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych. Warto jednak zdecydować się na pełne badanie ginekologiczne, by upewnić się, że nie ma powodów do niepokoju.

Badanie ginekologiczne, podczas którego lekarz wkłada do pochwy palce ubrane w rękawiczkę może być nieprzyjemne, ale jeśli mięśnie są rozluźnione nie powinno być bolesne. Kiedy już zejdziemy z fotela ginekologicznego przekonamy się z pewnością, że dużo straszniejsze od samej wizyty były nasze wyobrażenia o niej.

                              

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

Renia ~ 2013-02-23 17:35:52

Polecam również bardzo fajną stronkę. Z jej pomocą dowiedziałam się dużo ciekawych i istotnych rzeczy, odpowiedziała na nurtujące mnie pytania. Jest tam parę filmów i zdjęć. www.pierwsza-wizyta.pl

komentatorka ~ 2013-09-24 09:45:29

A to juz czytalyscie? http://kobiecosc.info/poznaj-swoje-cialo/zdrowie-intymne/dobry-ginekolog-czym-sie-kierowac-przy-jego-wyborze/

zosia ~ 2014-02-11 09:28:08

Dzięki komentatorka :) Na tej stroce co poleciłas znalazłam jeszcze coś innego - http://kobiecosc.info/bez-kategorii/strach-przed-ginekologiem-naturalnie/. Super podejście!

Karolaa ~ 2017-10-16 20:02:41

Jaki jest termin pierwszej wizyty u ginekologa? Zdecydowana większość lekarzy opowiada się za tym, iż najbardziej optymalny moment udania się do poradni ginekologicznej wypada po rozpoczęciu pierwszego miesiączkowania. Można to przeczytać tutaj: http://www.fashionportal.pl/w-jakim-wieku-kobieta-powinna-pierwszy-raz-isc-do-ginekologa/

Anita ~ 2017-11-07 11:36:20

pożyczyć! pożyczyć!! pożyczyć!!! Szukasz renomowanej i akredytowanej prywatnej firmy pożyczkowej, która zapewnia pożyczki na całe życie. Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek w bardzo szybki i łatwy sposób, pożyczki osobiste, kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne, kredyty studenckie, kredyty na działalność gospodarczą, kredyty inwestycyjne, konsolidację zadłużenia i wiele innych. Czy zostałeś odrzucony przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebujesz pożyczki konsolidacyjnej lub hipoteki? Nie wyglądaj już tak, jak my tutaj, aby wszystkie twoje problemy finansowe należały do przeszłości. Pożyczamy fundusze osobom i firmom potrzebującym pomocy finansowej w wysokości 2%. Nie wymaga się numeru ubezpieczenia społecznego i nie jest wymagana kontrola kredytowa, gwarantowana w 100%. Chcę korzystać z tego medium, aby poinformować Cię, że zapewniamy niezawodną i pomocną pomoc, a my z przyjemnością zaoferujemy Ci pożyczkę. Następnie wyślij nam wiadomość e-mail na adres: (anitagerardloanfirm@gmail.com), aby złożyć wniosek o pożyczkę

Angel ~ 2018-03-28 19:19:48

Na wizycie byłam pierwszy i ostatni raz w życiu. Jako osoba nie współżyjąca zostałam brutalnie potraktowana - przebito mi błonę i przez dwa dni krwawiłam. Uprzedziłam ginekologa, że to moja pierwsza wizyta i nigdy nie miałam stosunku, a miesiączkę miałam 16 dni wcześniej. Szczerze to wolę umrzeć niż jeszcze raz to przeżyć. Bóg odebrał mi rozum w dniu, w którym stwierdziłam, że czas się zbadać.

alibaba102 ~ 2018-04-02 12:57:42

Choroby kobiece zdjęcia http://www.bolimnie.com/anatomia/srom-sromu-choroby

Poker ~ 2019-01-10 15:09:11

Jestem pokera, i cieszę się przekazać światu o sukcesie moich relacji. Sekret tkwi w tym, że dr Агбазара i z jego pomocą udało się odzyskać swojego kochanka w ciągu 48 godzin od tamtej pory nasze stosunki były idealne. Najlepszym sposobem, aby odzyskać swoje relacje na właściwe tory-skontaktować się z lekarzem Агбазарой e-mail ( agbazara@gmail.com ) lub Whatsapp na +2348104102662 i w ciągu 48 godzin będziesz zadowolony, że skontaktował się z nim

Bernie Cook ~ 2022-12-21 06:50:58

We are universal hackers and we just succeeded with an illegal invention.. well, this seems strange but true.. we just succeeded with hacking universal ATM machines with a blank ATM card..These cards could withdraw $5000 per day, depending on how they are programmed. we know this is illegal but we are living large with it.( martinshackers22@gmail.com ) NOTE: The ATM cards has no registered account number, they can work any where in the world, and they are untraceable. If you need them, email me on martinshackers22@gmail.com

Dodaj swój komentarz

9 komentarzy