7 naturalnych sposobów na PMS

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Dla mężczyzn powód do żartów, dla kobiet utrapienie. Przeczytaj, jak sobie poradzić z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Czy PMS to choroba?

Jeśli jesteś w wieku reprodukcyjnym, to być może należysz do 1/3 kobiet, które co miesiąc muszą się zmagać z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. PMS zostało zakwalifikowane jako choroba, więc jeśli któreś z objawów się nasilają, powinnaś skontaktować się ze specjalistą. Najogólniej PMS można opisać jako zespół różnych objawów psychicznych i fizycznych, które występują zwykle od 5 do 11 dni przed miesiączką i ustępują wraz z jej nadejściem lub krótko po niej. Najczęściej cierpią na nie kobiety między 30 a 40 rokiem życia, posiadające przynajmniej jedno dziecko lub miały w rodzinie przypadki depresji. Bardzo ważne jest, aby prowadzić samoobserwację i odnotowywać poszczególne symptomy przez kilka miesięcy. Takie postępowanie ułatwi Twojemu lekarzowi wybór odpowiedniej metody leczenia.

Jak rozpoznać PMS?

Najczęstsze objawy psychiczne to: problemy z koncentracją, poczucie beznadziei i smutku, uczucie napięcia i niepokoju, problemy z zapamiętywaniem, irytujące, agresywne zachowanie, brak popędu seksualnego, wahania nastroju, niskie poczucie własnej wartości, problemy ze snem. Objawy fizyczne dotyczą przede wszystkim: uczucia ciężkości, co spowodowane jest zatrzymaniem wody w organizmie oraz zmęczenia, większej wrażliwości piersi, bólów brzucha, wzdęć, bólów głowy, większego apetytu.

Pokonaj PMS

Jeśli posiadasz tylko niektóre objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, spróbuj je zniwelować za pomocą dostępnych i naturalnych sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej skutecznych metod walki z PMS-em. W bardzo wielu przypadkach wystarczy wprowadzić zdrowy tryb życia, aby dolegliwości wyraźnie się zmniejszyły.

  • 1 Przyjmuj duże ilości płynów. Najbardziej wskazane są soki i woda. Wyeliminować należałoby, szczególnie w drugiej połowie cyklu, napoje zawierające kofeinę.
  • 2 Jedz często, ale małe porcje. Zaleca się jedzenie w cyklach około 3-godzinnych.
  • 3 Unikaj potraw przyprawianych dużą ilością soli. Zapomnij także o cukrach prostych, kawie i alkoholu.
  • 4 W złagodzeniu wielu z symptomów PMS pomagają także regularnie uprawiane ćwiczenia aerobowe.
  • 5 Spróbuj zmienić swoje zwyczaje związane ze snem. Więcej informacji o tym, jak sobie poradzić z bezsennością, znajdziesz w naszym artykule poświęconym temu tematowi.
  • 6 Zalecane są także odpowiednie suplementy wzbogacające dietę takie jak: witamina B6 (ważna w produkcji serotoniny), wapń (redukuje ból, zatrzymywanie wody w organizmie) , magnez (poza uzupełnieniem niedoboru w trakcie miesiączki poprawia także nastrój).
  • 7 Pomagają także różnego rodzaju zioła np. olejki z pierwiosnka oraz kremy zawierające progesteron. Nie zaszkodzi również, szczególnie przy dolegliwościach bólowych, zażyć środki zawierające ibuprofen lub naproksen.

Nasze komentarze

Weronisia ~ 2013-11-08 14:08:55

Mi na pms pomaga światłoterapia. Mam specjalne słuchawki do światłoterapii (wolę słuchawki od lampy, bo krócej się ich używa i nie tracę czasu). Naprawdę jest to sposób, który działa :) Nawet mąż ich czasami pożycza ode mnie (mają wymienne nakładki więc może) na swoje problemy ze snem :) Polecam

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy