Jak pozbyć się przebarwień

Przebarwienia to plamy pojawiające się na skórze przez całe życie. Przyczyną ich powstawania jest zwykle działanie promieniowania słonecznego, ale także czynniki genetyczne, hormony (estrogeny i progesteron) i starszy wiek.

Cienkie plamy mogą występować na całym ciele choć zazwyczaj pojawiają się na partiach wystawionych na działanie promieni słonecznych, czyli na twarzy, dekolcie, plecach i dłoniach. Wśród przebarwień wyróżniamy piegi, plamy słoneczne, plamy starcze, ostudę, pieprzyki i plamy potrądzikowe.

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Przede wszystkim należy wyeliminować lub zminimalizować czynnik je wywołujący. Jeśli jest to promieniowanie słoneczne chrońmy skórę wysokimi filtrami i unikajmy długiego przebywania na słońcu. Jeśli przyczyną są zaburzenia hormonalne zbadajmy to i zacznijmy je leczyć. Ważne jest to, aby znaleźć źródło powstawania przebarwień i zapobiegać ich pojawianiu się. Warto także udać się do dermatologa, aby zbadać swoje przebarwienia. Taką wizytę powinno się odbywać przynajmniej raz do roku.

Jak pozbyć się przebarwień?

Przebarwienia na szczęście możemy rozjaśnić. Sposobów jest kilka. Jeśli chcemy walczyć z plamami na skórze w warunkach domowych najłatwiej jest stosować kremy wybielające. Takie preparaty mogą zawierać hydrochinon, kwas kojowy, kwasy AHA (glikolowy, jabłkowy, cytrynowy), kwasy BHA (kwas salicylowy), kwas migdałowy, witaminę C, pochodne witaminy A, wyciągi roślinne bogate we flawonoidy. Najlepiej jest wybierać kosmetyki w aptece, gdyż mają one bardziej skoncentrowane i lepiej dobrane składniki.

Gdy kuracje domowe nie pomagają wybierzmy się do gabinetu kosmetycznego lub lekarskiego. W salonie urody możemy wykonać zabiegi przeznaczone dla skór z przebarwieniami:  mikrodermabrazja, kwasy owocowe w stężeniu od 15% do 35 % czy IPL. Głównym zadaniem tych zabiegów jest głębokie złuszczenie naskórka. Zabiegi najlepiej wykonywać w serii. Ilość zabiegów dobierana jest przez kosmetyczkę, jednak jeśli chcemy się pozbyć przebarwień wykonujmy je do skutku, lecz z rozwagą, tak aby nie zniszczyć skóry wokół przebarwienia.

Podczas kuracji zalecana jest zazwyczaj pielęgnacja domowa oparta na złuszczaniu kwasami owocowymi. Warto ją stosować gdyż przyśpieszy to cały proces rozjaśniania przebarwień.

W gabinecie lekarskim mamy większe możliwości działania. Lekarz dermatolog stosuje kwasy złuszczające w wyższych stężeniach nawet do 70%, głębszą dermabrazję, chemabrazję naskórka lub zabiegi laserowe. Istnieją też kwasy stworzone specjalnie do likwidowania przebarwień np. kwas trójchlorooctowy (TCA), który można połączyć z krioterapią czyli zamrażaniem przebarwień.

Najlepsze efekty przynoszą terapie skojarzone czyli stosowanie pielęgnacji domowej oraz wykonywanie zabiegów u specjalistów. Efektów takiej terapii możemy się spodziewać najwcześniej po 4-6 tygodniach przy systematycznej pielęgnacji. Ale nie tylko wybielanie jest ważne. Pamiętajmy, że liczy się także ochrona skóry przed powstawaniem nowych plam, gdyż mogą one nawracać.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy