Starzenie się skóry

W pogoni za wieczną młodością, kobiety od wieków gotowe były zaprzedać duszę diabłu, a w życiu doczesnym poddawać się najdziwniejszym zabiegom i rytuałom.

Niestety, poza słynną pięknością- generałową Zajączkową, znaną z zamiłowania do chłodu i lodowych kąpieli, większość prób przedłużenia młodości z góry skazana była na niepowodzenie.

Starzejemy się wszyscy. Zmiany zachodzące na naszej skórze w miarę upływu lat, przebiegają z reguły po cichu i niemal niezauważalnie. Nie czujemy swojego starzenia, nie widzimy go, aż do momentu, gdy przypadkiem w lustrze sklepowym, w ostrym świetle czy na zdjęciu dostrzeżemy osobę zupełnie do nas niepodobną. Porównując się z wizerunkiem z lat wcześniejszych, zauważymy łatwo, że czas zostawił na naszej skórze nieodwracalne ślady swojej obecności.

Jeśli taka wizja przyszłości nie napawa optymizmem, warto już dziś dowiedzieć się, jak pomóc swojej skórze jak najdłużej cieszyć się jędrnością, elastycznością i młodzieńczym wyglądem. Wbrew pozorom właściwa pielęgnacja skóry to nie zawsze drogie zabiegi i wysokopółkowe kremy.  Możliwość przedłużenia młodości swojej skóry leży w zasięgu ręki niemal każdej z nas.

Czemu skóra się starzeje?

Nasza skóra zbudowana jest nie tylko z widocznej z zewnątrz warstwy, jaką jest naskórek, ale również z sięgającej głębiej skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zaczynając od najgłębszych pokładów, tkankę podskórną stanowi głównie tkanka tłuszczowa i łączna. Dzięki tej warstwie właśnie, osoby posiadające nadprogramowe kilogramy dłużej zachowują jędrną i gładką skórę.

Skóra właściwa odpowiada za najważniejsze funkcje ochronne i czuciowe. W niej znajdują się gruczoły skórne: łojowe i potowe, które zapewniają odpowiednie wydzielanie, receptory odbierające bodźce czuciowe oraz wyspecjalizowane komórki-fibroblasty, które produkują niezwykle ważne białko- kolagen. W procesie starzenia zanikają funkcje skóry właściwej- ubywa kolagenu, zmniejsza się ilość substancji wiążących wodę i gwarantujących jędrność skóry, a także maleje efektywność pracy gruczołów łojowych- z wiekiem nasza skóra staje się coraz bardziej sucha.

Do tych wszystkich zmian w skórze właściwej dołączają procesy zachodzące w najbardziej powierzchownej warstwie- naskórku. Prawidłowo złuszczający się i regenerujący naskórek zaczyna z wiekiem tracić swe właściwości. Martwe warstwy powierzchowne gromadzą się, w rezultacie czego skóra traci blask i szarzeje, naskórek słabiej wiąże wodę oraz staje się coraz cieńszy. Do pełnego obrazu skóry starzejącej się dołączają plamy i przebarwienia, głównie posłoneczne lub pojawiające się w wyniku zaburzeń hormonalnych.

 

Starzenie się skóry

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Zmiany zachodzące w skórze pod wpływem czasu są nie do uniknięcia, ale niektóre z czynników przyspieszających starzenie można łatwo wyeliminować. Za proces najsilniej uszkadzający kolagenowe włókna skórne oraz powodujący nadmierną suchość i zmiany przebarwieniowe uważa się już od lat promieniowanie ultrafioletowe, pochodzące zarówno z naturalnego źródła, jakim jest słońce, jak i z solarium.

Ta pozornie banalna informacja jest często lekceważona przez kobiety, zwłaszcza te szczególnie lubiące opalanie. Tymczasem skuteczna ochrona słoneczna oraz unikanie poparzeń, pozwala według statystyk odmłodzić wygląd skóry aż o 10 lat w stosunku do prawdziwej metryki. Niestety, profilaktyka antysłoneczna musi być prowadzona stale i konsekwentnie przez lata od wczesnej młodości. Używanie filtrów w starszym wieku jest również koniecznie i zapobiegnie powstawaniu dalszych zmian posłonecznych, ale nie cofnie już istniejących.

Ważnym czynnikiem przyspieszającym starzenie jest również dym papierosowy. Zaburzona regeneracja naskórka, sucha, szara skóra oraz pojawiające się wokół ust zmarszczki mimiczne to zmiany dobrze znane wszystkim palaczkom. Podobnie do dymu papierosowego działają również spaliny przemysłowe i samochodowe, które generując wolne rodniki silnie oddziałują z komórkami naszej skóry. Niebagatelną rolę gra również dieta, poziom hormonów w naszym organizmie, narażenie na stres, poziom aktywności fizycznej, promieniowanie jonizujące pochodzące z komputerów oraz stosowane kosmetyki i leki.

Jak opóźnić starzenie się skóry?

Oszukanie biologicznej metryki jest możliwe, dzięki przestrzeganiu kilku zasad właściwej higieny skóry:

  • Zawsze korzystaj z filtrów słonecznych podczas przebywania na słońcu. Twarz chroń wysokimi filtrami całkowicie blokującymi dopływ promieniowania, nawet w słoneczne dni zimowe.
  • Unikaj solarium.
  • Rzuć palenie i unikaj przebywania w zadymionych miejscach.
  • Codziennie przed snem dokładnie zmyj makijaż. Dzięki temu zmywasz również warstwę szkodliwych zanieczyszczeń odkładających się na skórze.
  • Dbaj o prawidłową, dostarczającą wszystkich niezbędnych elementów odżywczych dietę.
  • Regularnie ćwicz- przepływ krwi w drobnych naczyniach krwionośnych skóry znacznie zwiększa się podczas wysiłku fizycznego. Lepsze ukrwienie skóry oznacza jej lepszy koloryt oraz przyspieszoną odnowę naskórka
  • Złuszczaj martwy naskórek. Do tego celu idealnie nadają się preparaty zawierające kwasy owocowe AHA i BHA lub wykonywany u kosmetyczki zabieg mikrodermabrazji.
  • Używaj kremów zawierających retinoidy. Są one jedną z najlepszych znanych obecnej kosmetologii substancji hamujących proces starzenia się skóry.
  • Stosuj preparaty oparte na witaminie C- znanym zabójcy wolnych rodników.

Uśmiechaj się. Szczęśliwi i zrelaksowani ludzie starzeją się znacznie wolniej.

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

Age ~ 2015-02-25 15:30:51

dużo dobrych rad i przystępnie podany problem starzenia się, z jednym tylko się nie zgodzę: mikrodermabrazja to zabieg, który niestety wtórnie przyspiesza starzenie skóry. Jako to się dzieje? Zaobserwowałam znaczne pogorszenie stanu skóry u klientek, które wykonywany miały zabieg mikrodermabrazji włącznie ze mną. Codzienna właściwa pielęgnacja domowa po takim zabiegu musi być systematyczna przez minimum miesiąc no i stosowanie kremów z filtrem 50+. Kto sobie odpuści systematyczną pielęgnację choć na jeden dzień naraża się na przebarwienia, rozszerzone naczynka i inne ujemne skutki UVA i B. Niestety znaczna większość osób uczęszczających do gabinetów kosmetologicznych raczej jest niesystematyczna w kwestii stosowania choćby właściwej fotoprotekcji. Wszystkie pozostałe rady warto stosować aby się wolniej starzeć. pozdrawiam Kasia Wrona / Kosmetolog

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy