Porady naszych Ekspertów

 

netkobiety pytają:

image description

Czy przegrałam swoje zawodowe życie ?

Nie wiem nawet od czego zacząć. Poniosłam sromotną porażkę w moim życiu i nie wiem jak to wszystko teraz poukładać. Siedem lat temu wyjechałam z przyjaciółkami za granicę, konkretnie do Londynu. Byłyśmy wówczas młode, ledwie co po studiach, głupiutkie i pełne nadziei. Trafiłyśmy do pracy do barów, hoteli, sklepów - to trwało kilka lat. Na początku bardzo mi to odpowiadało. Szlifowałam angielski, zarobki starczały na wyjazdy na wakacje i w miarę spokojne życie. Grunt, że byłam samodzielna i miałam własne pieniądze. W Polsce nie miałam na to szans. Oczywiście moje ambicje zawodowe nie umarły we mnie zupełnie. Skończyłam socjologię i stale wysyłałam cv do angielskich firm. Niestety jakoś nie udało się nigdzie załapać. Pół roku temu wróciłam do Polski. Praca w Anglii przestała się już tak bardzo opłacać. Stwierdziłam zresztą, że dosyć mam już pracy kelnerki czy sprzedawczyni. Wróciłam do rodziców. Mam własne pieniądze, zaoszczędzone z Anglii, więc nie czuje się na ich garnuszku. Ale jednak nie mogę znaleźć żadnej pracy. Mam tylko dyplom i praktykę w pracach poniżej moich kwalifikacjach. Nie ma się więc czym chwalić w cv. Nie wiem zupełnie jak się teraz za to wszystko zabrać. Czy iść na jakieś studia, czy jakiś kurs. Moi znajomi mają już poustawiane życie zawodowe, tymczasem u mnie to tak jakbym teraz startowała zaraz po studiach. Nikt nawet mnie nie zaprasza na rozmowę. Czuje się tym wszystkim sfrustrowana. Nie wiem czy mam jeszcze szansę na jakąś normalną pracę.

Sylwia, 31 lat
Tomasz Sierszchula
image description

Ekspert:

Liczba porad: 2

Ogolna ocena porad:

image description

Być może istnieje kilka ścieżek kariery

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Witaj Sylwio

Dziękuję za to co napisałaś, za to, że chciałaś się tym podzielić. Aby móc rozwiązać takie sytuacje warto na początku przyjrzeć się dokładnie temu co się dzieje. Jesteś zatem, młodą, kobietą, która miała okazję poznać kawałek świata i chce teraz wykorzystać swoje doświadczenia. Napisałaś, że masz dość pracy kelnerki czy sprzedawczyni a zarazem pytasz o to czy masz szansę na jakąś normalną pracę. Oczywiście, że masz, dlatego pytanie czy wiesz jakiej pracy szukasz? Czego pragniesz? Czym chciałabyś się zajmować? Kluczem do realizacji planów jest na początek dokładne określenie celu. Prosiłbym Ciebie abyś w jednym, pozytywnym (opisujemy to czego chcemy a nie to czego nie chcemy), zdaniu wyraziła to, co jest Twoim celem. „Chcę.........”. Pamiętaj o tym, aby cel był zależny od Ciebie np. Np. „Chcę pracować jako....”. Zastanów się przy tym proszę, po czym poznasz, że osiągnęłas cel, co będzie tym wskaźnikiem?

Zastanów się proszę nad tym, być może okaże się że istnieje kilka ścieżek rozwoju kariery. Chciałbym, abyś każdą z nich opisała i rozpisała krok po kroku jak mogłabyś do tego celu dojść.

Tomek

Nasze komentarze

Gość ~ 2012-09-13 15:53:28

Bylam w podobnej sytuacji. Ja poszlam na nowe studia podyplomowe, zrobilam tez kilka darmowych stazy i w koncu dostalam dobra prace. Ale rozowo nie bylo.

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy