Sekrety top menadżerów na dobrą organizację Twojego życia rodzinnego

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Co menadżer dużej firmy może wiedzieć o funkcjonowaniu rodziny? Cóż, wydawałoby się, że niewiele. Jednak, jeżeli przyjmiemy, że rodzina to pewien rodzaj firmy, która ma swoje cele, wartości, działa w określony sposób i używa określonych narzędzi, okaże się, że wieloletnie doświadczenie top menadżerów zaowocowało kilkoma dobrymi pomysłami, które wprowadzone w życie, usprawniają organizację życia rodzinnego. Oto kilka sekretów.

Po pierwsze: trzeba określić podstawowe wartości

Tak jak w firmie określa się podstawowe wartości, które są fundamentem wszelkiego rodzaju decyzji i działań, tak samo trzeba zrobić w rodzinie. Spośród wszystkich wspólnych cech, które podziwiamy w małżonku i które również sami posiadamy i cenimy, wybieramy kilka najważniejszych i z nich tworzymy fundament naszej rodziny np. własne przekonania, uczciwość, prawdomówność, po czym przekazujemy je swoim potomkom i ustanawiamy z nich ramę wszelkich decyzji.

Priorytety

Tylko hierarchia spraw i ustanowienie priorytetów gwarantuje sukces. W sytuacji, gdy zbyt wiele spraw obdarzamy tą sama rangą i wagą, wówczas żadnej z nich nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu i energii, dlatego tak ważny jest wybór tego, co najważniejsze dla nas w danym momencie.

Wartości i priorytety muszą być zawsze na widoku

Warto mieć zawsze pod ręką kartkę, na której spisane są nasze wartości i priorytety. Niech będą one widoczne i dostępne dla każdego. Niech będą wciąż obecne w przestrzeni domowej, nie tylko w aspekcie duchowym, ale także materialnym, namacalnym np. na lodówce w kuchni.

Unikaj pochopnych decyzji

Często w przypływie emocji podejmujemy decyzję, które okazują się zbyt pochopne. Nie myślimy o konsekwencjach i trudach, które się z nią wiążą, dopiero po czasie je zauważamy. Należy się ich wystrzegać, by nie zaburzać rodzinnej równowagi i harmonii.

Uświadom sobie koszty dodatkowe

W przypadku każdej decyzji, warto przeanalizować koszty dodatkowe. W sytuacji, gdy uznamy, że są zbyt wysokie, warto wycofać się bez poczucia winy, o ile tylko uzasadnienie będzie zgodne z naszymi wartościami i priorytetami. Pamiętajmy – nic za wszelką cenę!

Krótko i długoterminowe działania

Ważne jest odróżnienie planów i celów krótkoterminowych, takich jak np. nauczę dziecko myć zęby oraz planów długoterminowych np. chciałabym zmienić pracę. Tylko to, uchroni nas przed szaleństwem i rozdrobnieniem swojego czasu i energii.

Cotygodniowy przegląd

Dobra organizacja życia rodzinnego zakłada cotygodniowy przegląd postępów jej poszczególnych członków. Mowa tu o krótkich, rodzinnych spotkaniach, które dają nam pogląd na to, co się w naszej rodzinie dzieje, jakie zmiany trzeba wprowadzić, jakie nowe cele czekają na realizację itp.

Czas dla siebie

Każdy z nas od czasu do czasu musi wydostać z pełnionej roli. Dotyczy to również rodziców, którzy powinni pamiętać, że poza tym, iż są rodzicami, są także ludźmi, darzącymi się miłością, którzy potrzebują czasu tylko dla siebie.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy