Poznaj medytację

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Praktykowany od wieków w klasztorach, rytuał medytacji zyskał miano metody na poszukiwanie samego siebie poprzez wyciszenie i samodoskonalenie. Współcześni psychologowie, nie tylko polecają medytację swoim pacjentom, ale również sami doskonalą różne jej techniki.

Na czym polega medytacja

Poznanie filozofii wschodu daje możliwość pełniejszego zrozumienia istoty medytacji, aczkolwiek praktykowanie jej, zalecane jest jednocześnie jako jedna z najskuteczniejszych metod w walce ze stresem. Medytacja rozumiana jest przez psychologów, jako całkowicie nowe podejście w rozwinięciu nowej relacji w ludzkim organiźmie pomiędzy stresem, a myśleniem, które wpływa na wszystkie aspekty naszego życia.

Wypracowanie takiej relacji wcale nie jest łatwe. Zabiera sporo czasu i praktyki. Ludzie, którzy oddają się medytacji muszą opanować trudną sztukę  spoczynku, prawidłowego oddechu oraz powstrzymania się od myślenia o rzeczach, które uniemożliwiają skupienie się.

Do najskuteczniejszych technik przydatnych podczas medytacji jest mantra, skupianie myśli na jednym punkcie, itp. Każdy powinien wypracować sobie swój własny i skuteczny sposób, by być w stanie całkowicie się skoncentrować. „ Wymyśliłam sobie spokojny morski brzeg. Woda  mnie uspokaja za każdym razem kiedy oddaję się medytacji.” twierdzi Joanna, która od 4 lat uprawia medytację.

Medytację można zasadniczo podzielić na 3 rodzaje: kontemplującą, świadomą oraz transcendentalną. Praktykowanie pozwala na świadome kontrolowanie swojego zachowania. Otwiera oczy, na rzeczy, które wcześniej pozostawały dla człowieka obojętne. Pozwala przyjrzeć się ludzkim nawykom oraz pokazuje możliwości jak je zwalczać. Medytacja również pozwala na gromadzenie doświadczenia, ale takiego które jest pozbawione elementów zawierających ocenę.

Metody relaksacji na stres

Cel medytacji

Głównym założeniem i sensem medytacji jest nauczenie się życia teraźniejszością, poprzez wyzbycie się przywiązania do przeszłości i przyszłości. Prawidłowe oddychanie oraz wyciszenie pozwalają  na zrozumienie, co jest dla nas priorytetem oraz na pogoń za czym bezmyślnie tracimy czas i energię.

Duże znaczenie odgrywa analizowana przez psychologów medytacja świadoma, która znajduje zastosowanie w leczeniu depresji oraz wśród pacjentów chorych na raka w celu zapanowania nad bólem. Z kolei według niektórych badań, medytacja transcendentna ma zadziwiający wpływ w walce z nadciśnieniem.

Poprzez medytację ludzie osiągają spokój wewnętrzny jak również uczą się prawidłowo oddychać i selekcjonować swoje myśli. W taki sposób można wykształtować nawyki, które będą miały dobroczynny wpływ na ludzkie samopoczucie, a co się z tym wiąże na naszą sprawność fizyczną.

„Odkąd poznałam ile może dać mojemu organizmowi medytowanie, praktykuję go codziennie. Nauczyłam się jak wyciszyć roztrzęsione stresem nerwy, tak by kompletnie odpocząć. Daje mi to dużo siły w codziennych zmaganiach w pracy”, wyznaje Ewa, która poznała tajniki medytacji dzięki swojej przyjaciółce.

Medytacje można polecić każdemu, opanowanie tej sztuki jest na początku trudne, ale nie niemożliwe. Chodzi tu bardziej o kontrolę nad samym sobą, nad myślami, które nie dają nam spokoju. Kiedy już to uda się osiągnąć możemy liczyć na sukces. Istotą medytacji jest pokazanie, że tak na prawdę w każdym z nas jest pokój i zadowolenie, które możemy dzięki niej odkryć.

Nasze komentarze

Cherry ~ 2012-12-09 02:22:15

Mój mąż jakiś czas temu uczęszczał na zajęcia jogi połączone w nauką relaksacji i medytacji. Za każdym razem wracał do domu wyraźnie rozluźniony i spokojniejszy, zatem mogę z pełnym przekonaniem polecić medytację jako doskonały sposób walki z przeciwnościami codzienności.

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy