Praca dla architekta

Architektura tak w dużym skrócie to nauka i sztuka projektowania, konstruowania oraz wykonywania budynków i innych budowli przestrzennych. Architekci zajmują się również organizacją przestrzeni użytkowanej przez człowieka.

Zazwyczaj jednak do architektów zalicza się nie tylko projektantów budynków, ale także: urbanistów (architekci miast), ruralistów (architektów terenów wiejskich), architektów krajobrazu i architektów wnętrz (budynków i pomieszczeń).

Predyspozycje konieczne do pracy w architekturze

Architekt musi cechować pewnymi cechami osobowości takimi jak: wyobraźnia przestrzenna, uzdolnienia plastyczne, wrażliwość na formę oraz kolor. Architekt musi również posiadać pewnie umiejętności techniczne takie jak umiejętność rysowania technicznego, a także wiedzę z zakresu materiałoznawstwa, branży budowlanej oraz sztuki konstruktorskiej. W tej pracy liczy się również biegła obsługa komputera, ponieważ obecnie wykorzystywane są zaawansowane aplikacje takie jak AutoCad, 3DMax czy ArchiCad do projektowania.

Jak zostać architektem?

Architektura wymaga wyrzeczeń i poświęceń. Na pewno nie obejdzie się bez doszkalających kursów w szkole średniej, aby dostać się na te trudne studia. Jest to zawód, który wymaga zarówno umiejętności plastycznych jak i inżynierskich. Studiując architekturę przyszli architekci przygotowują się do twórczej pracy projektowej, która obejmuje kształtowanie przestrzeni od małych form użytkowych, aż po zagospodarowanie miejskich przestrzeni i terenów wiejskich.

Architekt ciągle jest zawodem prestiżowym, ponieważ to on decyduje o ostatecznym kształcie budynków. Architektów uznaje się za twórców i utożsamia się ich ze swoimi dziełami. Działają na styku rynku inwestorskiego oraz sztuki.

Rynek pracy

Po ukończonych studiach młody absolwent architektury zazwyczaj zaczyna pracować w pracowni architektonicznej. W pracowni zostają mu zazwyczaj powierzone prace pomocnicze przy wykonywaniu elementów dokumentacji technicznej. Powoli i stopniowo, ale i płynnie zostaje włączany do prac koncepcyjnych, dalej do działań koordynacyjnych i do kontaktów z klientem, by w końcu zaangażować do prac związanych z budową.


Po jakimś czasie młody architekt pragnie się usamodzielnić, zwykle trwa to od pięciu do dziesięciu latach zbierania doświadczeń, które udokumentowane są zdobyciem uprawnień do wykonywania zawodu. Architekci, którzy decydują się na samodzielną pracę, muszą należeć do działającej od 2003 roku Izby Architektów i opłacać miesięczne składki.


Izba nadaje prawa do wykonywania zawodu. Architekt może również obrać inną ścieżkę kariery i pracować w ramach istniejących struktur pracowni architektonicznych, by po jakimś czasie uzyskać np.: pozycję partnera. Większość architektów pracuje właśnie w ten sposób .

Po kilku latach praktyki architekt zdaje egzamin zawodowy przed lokalną komisją egzaminacyjną, która przyznaje uprawnienia architektom i inżynierom. Rynek pracy dla architektów jest rynkiem rosnącym. W mediach oraz prasie ciągle pojawia się duża liczba ogłoszeń „architekt poszukiwany”. Polska należy do krajów rozwijających się, przeżywających ciągłą i burzliwą przebudowę.

Zatem pracy dla architektów i budowlańców nie brakuje. Tym bardziej, że architekci zaczynają coraz częściej reprezentować węższe specjalizacjami takimi jak: projektowanie i aranżacja wnętrz, nadzór architektoniczny, opracowywanie projektów budynków i przestrzeni. Wszystko to sprawia, że sytuacja na rynku dla architektów jest korzystna.

Zarobki architektów

Gorzej niestety z zarobkami. Początkujący architekt nie zarabia wiele. Wynagrodzenie architekta  w bardzo dużej dużej mierze zależy od jego umiejętności, konkretnego projektu oraz prestiżu firmy, w której pracuje. Architekt zaraz po studiach może zarobić w pracowni architektonicznej 1,5-2 tys zł. Wraz z nabywaniem doświadczenia architekt może liczyć na wyższą pensję.

Po około roku pracy może już zarabiać 2-3 tys. zł. Po uzyskaniu uprawnień miesięczna stawka zaczyna się od 3,5 tys. netto. "Wyrabiając sobie nazwisko" z czasem można zarabiać nawet 10 tys. zł. Prowadząc własne biuro zarobki mogą być jeszcze wyższe, ale wtedy dochodzą (wcale niemałe) koszty utrzymania biura.

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Klara ~ 2014-01-08 17:16:29

To ciekawy ale trudny zawód

Ela ~ 2014-07-11 15:07:40

co do zarobków to niestety prawda. Na początku sa stawki prawie że głodowe.. ok 1600zł. :/ ale tlumaczę sobie, że trzeba to przeboleć i przez to przebrnąć. Z czasem jest coraz lepiej :) pamiętajcie ze na samym początku liczy się doswiadczenie i nie można patrzec aż tak na kasę. Kasa przyjdzeie z czasem jak bedziecie dobrzy w tym co robicie (w zasadzie robimy :) ) a najpierw trzeba popracować za marny grosz na szefa, aby później swojej pracy nie spartolić... Nasza zajebista Polska rzeczywistość... :/ Osoby spoza kręgu architektów/ projktantów wnetrz myślą że ta praca jest łatwa i przyjemna, a kasa sama wpada do kieszeni... moze i jest jak ma się 20 lat doświadczenia za sobą. Nikt też nie widzi ile pracy wysiłku i myślenia wymaga ta praca, a każdy chciałby za marny grosz kupić projekt... To okropne co dzieje się obecnie na rynku...

archi ~ 2014-07-21 10:50:57

Nie każdy może zaczynać od początku zarabiając krocie, przecież do tego trzeba dochodzić i nabierać doświadczenie. grunt jednak, aby ktoś to docenił a z tym bywa różnie. trzeba też być dobrym w tym co się robi, jak wiele naprawdę uznanych firm, chociażby Perfect Space, która ciągle ma zadowolonych klientów, bo pracują na to bardzo poważnie.

Dodaj swój komentarz

3 komentarzy