Dieta a niedociśnienie

Senność, zmęczenie, zawroty głowy. A do tego depresyjny nastrój. Są to problemy z jakimi spotykają się osoby z zbyt niskim ciśnieniem. Jak pomóc sobie w naturalny sposób?

O niedociśnieniu mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze krwi ma wartość poniżej 100/60 mm Hg (milimetrów słupa rtęci). Charakterystycznymi objawami są również zaburzenia koncentracji, szum w uszach oraz zimne stopy i dłonie. W leczeniu tej dolegliwości duży nacisk kładzie się na leczenie niefarmakologiczne, czyli wybrane zachowania żywieniowe oraz styl życia.

Poniżej kilka zasad, które warto wprowadzić do swojej diety w walce z niedociśnieniem :

  • Jedz często, ale z umiarem

Przejadanie się, czyli spożywanie obfitych posiłków może przyczynić się do odczuwania senności i zmęczenia po posiłku, czyli nasilić objawy towarzyszące zbyt niskiemu ciśnieniu. W tym celu poleca się jadać 4-5 razy dziennie, z zachowaniem 3-4 godzinnych przerw między poszczególnymi posiłkami. Od stołu należy wstawać z lekkim uczuciem niedosytu. Uczucie pełności tuż po spożyciu posiłku świadczy o przejedzeniu się, a wtedy marzymy tylko o drzemce i nasze ciśnienie znów spada.  

  • Podstawa to produkty zbożowe

Produkty zbożowe, głównie niskoprzetworzone są źródłem węglowodanów złożonych, które zapewniają stały dopływ glukozy do komórek. Chroni to przed nagłymi spadkami ciśnienia tętniczego krwi. Wśród produktów szczególnie polecanych są: ciemne pieczywo, grube kasze (gryczana, pęcak), ryż brązowy, pełnoziarniste makarony oraz naturalne płatki (owsiane, pszenne, żytnie, jęczmienne).

  • Odpowiednie spożycie płynów

W ciągu dnia należy wypijać przynajmniej 2 - 2,5 litry płynów. Wskazane będą wody mineralne, które zawierają sód, składnik podwyższający ciśnienie tętnicze krwi. Kofeina zawarta w kawie może czasowo podnosić ciśnienie tętnicze krwi, jednakże jest to działanie krótkotrwałe, po którym następuje gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może objawiać się obniżeniem nastroju i sennością.

  • Zwiększone spożycie soli

Sód zawarty w soli kuchennej podwyższa ciśnienie tętnicze krwi. To nie oznacza, że należy w dużych ilościach dosalać produkty, ale można w tym wypadku korzystać bez większych przeciwwskazań z przypraw zawierających sól lub glutaminian sodu.

  •  Dieta z pieprzem

Przyprawy, szczególnie ostre mające rozgrzewające działanie na organizm podwyższają ciśnienie. Szczególnie polecane są chili, ostra papryka. Dobrym pomysłem będzie również dodanie niewielkich ilości imbiru do ciepłej herbatki.  

  • Zwiększ aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, co sprzyja lepszemu samopoczuciu. Szczególnie polecana jest codzienna gimnastyka, masaże, hydroterapia czy uprawianie czynnego sportu jak pływanie, bieganie, jazda na rowerze. W ciągu dnia powinniśmy znaleźć przynajmniej 30 minut na bycie aktywnym.  

  • Zioła i aromaterapia

W niskim ciśnieniu poleca się wypijanie naparów z ziela tasznika pospolitego, ziela tymianku, liści mięty pieprzowej, ziela majeranku ogrodowego, ziela żarnowca miotlastego. Z naturalnych olejków eterycznych, które zaleca się przy niedociśnieniu jest olejek tymiankowy i eukaliptusowy.

  • Używki

Nadmierna konsumpcja alkoholu przyczynia się do powtarzających się epizodów niedociśnienia, a nawet omdleń. W tym wypadku należy alkohol spożywać z umiarem, choć pewnie kieliszek czerwonego wina nie zaszkodzi.

Diana Wolań„ska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy