Aparat ortodontyczny u dorosłych

Aparat ortodontyczny na zębach od lat nieodmiennie kojarzy nam się z małymi dziećmi lub nastolatkami, które mogą jeszcze zmieniać kształt i rozmieszczenie swoich zębów. Tymczasem na leczenie ortodontyczne nie jest również za późno, nawet gdy czasy szkolne mamy dawno za sobą.

Jeśli nasze zęby nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli, stały aparat może pomóc pozbyć się defektu kosmetycznego i cieszyć się nowym uzębieniem. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość- leczenie u ortodonty trwa od roku do dwóch lat, a w przypadku osób dorosłych oscyluje raczej wokół górnej granicy ze względu na większą stabilizację szczęki.

Jeśli nie zniechęca nas ta perspektywa, jesteśmy gotowi na czasowy dyskomfort i noszenie aparatu, pora wyruszyć do gabinetu ortodonty, aby dowiedzieć się szczegółów. Leczenie każdego przypadku wad zgryzu jest indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta i jego oczekiwań, a efekty przechodzą czasem najśmielsze marzenia. Brzmi zachęcająco? Co stoi na przeszkodzie spróbować.

W czym może pomóc aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny składa się z elementów stałych- mocowanych bezpośrednio na powierzchni zębów, zamków oraz zdejmowanych łuków. Podczas leczenia ortodonta kilkakrotnie zwiększa nacisk w aparacie, tak by korekcja ustawienia zębów była bardziej efektywna. Sama terapia aparatem może przynieść nie tylko korzyści kosmetyczne, ale i być profilaktyką zdrowotną. Niektóre kształty szczęki, żuchwy, bądź ustawienia poszczególnych zębów, predysponują do rozwoju chorób stomatologicznych w późniejszych latach, dlatego ich wyeliminowanie staje się podwójnie ważne.

Do defektów kosmetycznych, jakie można korygować z pomocą ortodonty zalicza się szpary między zębami, nadmiernie stłoczone i zachodzące na siebie nawzajem zęby, cofnięcie żuchwy, przodozgryz czy zgryz krzyżowy. W zależności od rodzaju wady, stopnia jej zaawansowania, leczenie może trwać krócej lub dłużej. Standardowy czas noszenia aparatu ortodontycznego przez osoby dorosłe to dwa do dwóch i pół roku.

Jak przebiega leczenie aparatem ortodontycznym?

Pierwszym krokiem leczenia jest wizyta w gabinecie lekarza ortodonty. Na podstawie badania kształtu szczęki i żuchwy, oględziny wad występujących w uzębieniu oraz zdjęcia rentgenowskiego, ustali on plan leczenia, oparty na indywidualnych potrzebach pacjenta. Przed założeniem aparatu konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków oraz stanów chorobowych zębów, a czasem również usunięcie niektórych z nich, aby umożliwić prawidłowe ustawienie nowego zgryzu.

Ortodonta wykona również wycisk naszej szczęki, aby wykonać na nim model przyszłego aparatu. W miarę postępów leczenia wycisk może być powtarzany i jest on świetnym narzędziem do obserwowania efektów terapii. Po kilku dodatkowych pomiarach czeka nas założenie aparatu oraz wizyty kontrolne, najczęściej co miesiąc. Na wizytach  lekarz ocenia postępy oraz modyfikuje w razie potrzeby przebieg leczenia. Po jego zakończeniu oraz zdjęciu aparatu konieczna jest również kontynuacja korekty za pomocą aparatu ruchomego, zakładanego na kilka do kilkunastu godzin dziennie lub aparatu stałego przymocowanego na tylnej powierzchni zębów.

Przykre niespodzianki

Ponieważ aparat ortodontyczny wywiera spory nacisk na zęby, możliwe jest, że tuż po jego założeniu zęby będą boleć, a pacjent będzie miał problemy z jedzeniem czy szczotkowaniem ich powierzchni. Podczas całego leczenia utrudnione jest jedzenie pokarmów twardych, na przykład orzeszków ziemnych lub chipsów. Barwiące składniki posiłków mogą odkładać się na elementach aparatu powodując jego nieestetyczne przebarwienia.

Niektóre miejsca zębów przestają być dostępne, a gromadzące się w nich resztki jedzenia oraz bakterie mogą wywoływać próchnicę, dlatego tak ważne jest stosowanie specjalnych szczoteczek czyszczących oraz płynu do płukania zębów. Rzadko natomiast obserwuje się zmianę tonu głosu lub  pojawienie się wad wymowy, których często obawiają się dorośli pacjenci.

Decyzja podjęta- co dalej?

Jeśli rozważyliśmy wszystkie za i przeciw oraz zdecydowani jesteśmy podjąć trudy leczenia aparatem, pora tylko na wybór odpowiedniego gabinetu oraz rodzaju aparatu. Najpopularniejsze na rynku są aparaty tradycyjne, metalowe, który wyróżnia stabilność oraz korzystna cena. Droższe aparaty, dopasowane kolorem do płytki zęba lub wykonane z kryształu górskiego, są dużo mniej widoczne i zapewniają lepszy efekt kosmetyczny w czasie terapii.

Wybierając gabinet ortodonty, kierujmy się doświadczeniem lekarzy w terapii osób dorosłych, która przebiega czasem odmiennie od ortodoncji dziecięcej. Na koniec- bądźmy dobrej myśli ! Z pozoru długi okres leczenia mija zwykle szybciej niż nam się wydaje, a efekty pozostają na całe życie.

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

Asia ~ 2012-10-04 10:10:22

teraz jest na prawdę bardzo szeroki wybór aparatów dla dorosłych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ja byłam w ciąży i nosiłam aparat i wiecie co kobietki jest taka zasada że w ciąży ma się jakieś bardziej miękkie i podatne dziąsła więc u mnie zaraz 2 lata, trwało to półtora roku i dentystka właśnie powiedziała, że poszło szybciej dzięki temu że akurat nosiłam aparat będąc w ciąży.

wera ~ 2013-02-21 00:13:53

Zawsze chcialam aparat tylko mnie na niego nie stac pozatym jeszcze mam cukrzyce i to chyba tez przeszkadza jak ma sie ja nie wyrownana . Wiex o aparacie moge sobie pomarzyc...

Justyna ~ 2013-08-20 19:42:27

Ja również bardzo bym chciała aparat ze względu na moja wadę zgryzu, ale mnie nie stać...gdy by tylko można było płacić w ratach to by było super.....a tak zawsze coś przy najniższej średniej krajowej skazani jesteśmy na kompleksy z powodu wad zgryzu bo ceny aparatów są nadal wysokie...

Baśka ~ 2017-05-29 09:14:42

Jestem po pierwszej wizycie u ortodonty w cmp dent i jestem bardzo pozytywnie nastawiona. Aparat będę miała dobrany tak,że nie będzie go widać. Poza tym leczenie mojej wady może okazać się krótsze niż sądziłam, a przy tym także tańsze. Uważam,że jeśli ktoś ma problemy w tym także niechętnie się uśmiecha przez wadę powinien zdecydować się na aparat jeśli ma tylko taką możliwość niezależnie czy ma 18 czy 28 lat a nawet i więcej.

mdud ~ 2018-10-08 13:00:28

Witam, odkąd pamiętam zawsze byłam za stara na aparat, zawsze nosiły go dużo młodsze ode mnie dziewczyny więc rezygnowałam. Zdecydowałam się w wieku 53 lat! za namowa mojego lekarza któremu kazałam robić licówki ;-) Okazało się, że mam zbyt zdrowe zęby aby je tak okaleczać i padło na aparat, który będę nosić zaledwie pół roku. Potem będę miała swoje licówki :-) a to jeszcze tylko dwa miesiące. Polecam nawet kobietom w moim wieku, to już nie przywilej młodości, teraz w każdym wieku można po niego sięgnąć bez narażania się na śmieszność, to tylko kwestia odwagi :-)

Dodaj swój komentarz

5 komentarzy