Pilates - rewolucja w fitnessie, przełom w rehabilitacji

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Zgrabna sylwetka, doskonałe samopoczucie, nowy styl życia. To wszystko mamy osiągnąć dzięki ćwiczeniom Pilatesu – jednej z najbardziej popularnych w ostatnim czasie metod poprawiania funkcjonowania organizmu.

Pilates – filozofia czy medycyna?

Stworzony w ubiegłym wieku system ćwiczeń, wziął swoją nazwę od twórcy – Josefa Humbertusa Pilatesa.  Zadanie, jakie przed sobą postawił Pilates, miało dotyczyć ogólnej poprawy zdrowia, wzmocnienia mięśni, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy ciała, uelastycznienia, a nawet redukcji poziomu stresu. Czy były to założenie czysto medyczne? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie wydają się słowa samego Pilatesa: „Teraz już wiem – nie mogę się mylić. Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi.” I rzeczywiście wyniki współczesnych badań wykazują poprawę samopoczucia u osób praktykujących tę metodę. Trening Pilatesa nie jest więc skoncentrowany tylko na fizycznej poprawie funkcjonowania organizmu, ale także na zdrowiu psychicznym. Osoby zaangażowane w niniejsze ćwiczenia, zmieniają styl życia, na taki, który pozwala odczuwać im zadowolenie z własnej kondycji, wyglądu czy bycia zrelaksowanym.

Złoty środek

I nie chodzi tu bynajmniej o Arystotelesowską zasadę etyki. Podstawowym elementem a zarazem czynnikiem decydującym o skuteczności wykonywanych ćwiczeń jest wyważenie środka pomiędzy ilością i regularnością a jakością, która zdaje się być najważniejsza. Szczególna uwaga zwracana jest na prawidłową postawę, kontrolę oddechu oraz prawidłowe napięcie mięśni podczas wydechu. Ćwiczena Piltesa opierają się na jodze, balecie, ćwiczeniach siłowych i izometrycznych. Taka kompilacja pozwala osiągnąć zamierzone efekty. Dotychczas stwierdzono m. in. poprawę w zakresie: elastyczności ciała, siły mięśni, stabilności kręgosłupa, prawidłowego oddechu, koordynacji ruchowej oraz świadomości własnego ciała, co pozwala na utrzymanie równowagi całego organizmu.

Pilates a rehabilitacja

O ile dobroczynny wpływ Pilatesu jako ćwiczeń z zakresu fitness jest znany coraz lepiej, o tyle zastosowanie go w rehabilitacji jest wciąż niedoceniane. Tymczasem siedzący tryb życia, brak czasu na jakąkolwiek aktywność fizyczną powodują, że coraz częściej mamy problem z poruszaniem, prawidłową postawą czy chronicznym bólem pleców. Dlatego w rehabilitacji Pilates wykorzystywany jest przede wszystkim do wzmocnienia siły mięśni stabilizujących kręgosłup. Niekwestionowanym plusem zastosowania tej metody jest także fakt większej odpowiedzialności pacjentów za własny proces powrotu do zdrowia. W dużej mierze wykonują bowiem ćwiczenia sami, dzięki czemu zyskują  większą świadomość własnego ciała.

Ćwiczenia pilates

Bez ograniczeń

Pilates to forma ćwiczeń nieograniczająca nikogo pod względem wieku czy sprawności fizycznej. Dlatego jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Może być praktykowane zarówno przez młodsze jak i starsze pokolenie oraz dzieci. Nie potrzebny jest także specjalny sprzęt, wystarczy mata oraz cichy kąt do ćwiczeń. Ogólnoświatowa fascynacja Pilatesem nie pozostawia więc złudzeń, że będzie on jeszcze długo niezastąpioną metodą relaksacji, usprawniania mięśni czy dbania o sylwetkę, m. in. przez powszechny i łatwy dostęp oraz możliwość praktykowania go niemal przez każdą, zainteresowaną osobę.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy