Nordic Walking

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Ta coraz częściej spotykana forma aktywności ruchowej może być śmiało zaliczana do najbardziej popularnych i lubianych rodzajów sportu. Co sprawia, że cieszy się takim zainteresowaniem? Przeczytaj o tajemnicach Nordic Walking.

Korzyści  ze spaceru z kijkami

Nordic Walking został zapoczątkowany w Finlandii jako trening uzupełniający, poza sezonem zimowym,  dla biatlonistów, narciarzy biegowych i zjazdowych. Ta na pozór niemęcząca forma ruchu pozwala poprawić kondycję fizyczną, wzmacnia mięśnie tułowia, barków oraz spala znacznie większą ilość kalorii, niż podczas tradycyjnego spaceru. Aktywnych mięśni podczas treningu jest niemal 90 procent, a dzięki kijkom odciążamy kręgosłup i stawy kolanowe.

Pozytywny wpływ Nordic Walking na nasze zdrowie był przedmiotem wielu badań. Stwierdzono m.in., że poprawia samopoczucie u pacjentów z diagnozowaną depresją, odnosi pozytywne efekty jako metoda rehabilitacji osób z wieńcową chorobą serca, poprawia parametry funkcjonowania organizmu u osób w podeszłym wieku. Pomaga także zwiększyć sprawność oraz wzmocnić górne partie ciała u kobiet leczonych na raka piersi oraz jest cennym elementem profilaktyki i leczenia osteoporozy. Specjalnie przygotowany program Nordic Walking odniósł także sukces w poprawie funkcjonowania chorych na Parkinsona.

Jak zacząć?

Na pierwszy trening koniecznie znajdź instruktora, który pokaże Ci w jaki sposób prawidłowo się poruszać. Zanim jednak to zrobisz, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i ubiór, który powinien być przewiewny i wygodny. Najważniejsze w ubiorze jest obuwie. Wybierz takie, które będzie wygodne, najlepiej sportowe. Zwróć uwagę, czy podeszwa jest elastyczna i gruba. Jedynym i podstawowym sprzętem są oczywiście kijki, które różnią się od tych trekkingowych czy narciarskich.

Mają odpowiednio wyprofilowaną rączkę, są proste i posiadają specjalną rękawicę z miejscem na kciuk. Pozwala ona na utrzymanie kijka w ręku nawet, gdy go puścimy. Jeśli chodzi o zakończenie, należy pamiętać, aby idąc po twardej nawierzchni nakładać na metalowe końcówki gumowe nakładki, które umożliwią nam lepsze odbicie. Kijki służą przede wszystkim do odpychania. Muszą więc mieć odpowiednią długość, dopasowaną do wzrostu. Możesz to sprawdzić w dwojaki sposób: obliczyć, mnożąc swój wzrost w centymetrach przez wskaźnik 0,66 lub przyłożyć rękę do kijka, zacisnąć w odpowiednim, wyprofilowanym miejscu, zgiąć łokieć i zobaczyć czy tworzy z podłożem kąt prosty.

Zwróć również uwagę z jakiego materiału są wyprodukowane. Możesz kupić aluminiowe lub z dodatkiem włókien szklanych i węglowych. Zalety tych ostatnich są dużo większe. Kijki są lżejsze, bardziej sprężyste i lepiej odbijają się od podłoża. Na rynku obecne są także kije teleskopowe, których podstawową zaletą jest regulacja długości i możliwość składnia.

Etapy treningu

Tak jak w przypadku każdej formy aktywności ruchowej, należy zacząć od rozgrzewki. Szczególną uwagę zwróć na te partie ciała, które zostaną poddane największej pracy, czyli nogi, ramiona, barki. Niezwykle istotna dla pozytywnego efektu jest odpowiednia postawa ciała. Powinna być wyprostowana, barki i kark rozluźnione a brzuch wciągnięty. Kroki naturalnej długości powinny się zaczynać od stawiania pięt do palców.

Ideą Nordic Walking jest naprzemienność wykonywanych sekwencji ruchu np. prawa ręka z lewą nogą. Na początku bardzo trudno jest opanować krok klasyczny, który charakteryzuje się większą długością, silnymi wybiciami oraz równoczesną rotacją barków i tułowia. Rąk nie należy zginać w łokciach a ich ruchy powinny być energiczne. Tempo powinno być umiarkowane a spacery co najmniej dwudziestominutowe. Trening zakończ rozciąganiem.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy