Co warto wiedzieć o rozstępach?

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Rozstępy są zmorą kobiet w każdym wieku, nawet młode dziewczyny, a nawet nastolatki, z przerażeniem dostrzegają na swojej skórze czerwone podłużne kreseczki, które to po czasie zmieniają barwę na jasną, niemal białą. Oczywiście problem dotyczy obu płci, niemniej to kobiety częściej są nim dotknięte. Rozstępy (z łaciny striae distensae) są to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi, ale również zdarzają się w okolicy ramion, na łydkach, a czasem i innych częściach ciała. 

Powstają na skutek upośledzenia fibroblastów, czyli komórek których zadaniem jest tworzenie włókien kolagenu i elastyny, a te z kolei tworzą sieć odpowiedzialną za elastyczność skóry. Upośledzenie fibroblastów wpływa na zmiany w budowie włókien, które to stają się mniej wytrzymałe na rozciąganie, w efekcie czego dochodzi do ich zerwania, co z kolei widzimy na skórze w postaci rozstępów.

Ich powstawaniu sprzyjają:  znaczny i jednocześnie szybki wzrost masy ciała, zaburzenia endokrynologiczne, ciąża, skłonności genetyczne,  zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej, jak również stosowanie niskokalorycznej diety, ubogiej w mikro i makroelementy.  

Czy można z nimi walczyć?
Leczenie rozstępów na ogół jest procesem długotrwałym, czasochłonnym i wymaga terapii kompleksowej. Dziś z pomocą przychodzą nam bardzo skuteczne laserowe techniki medycyny estetycznej, które to pozwalają uzyskać bardzo dobre efekty nie tylko u osób, u których dopiero się pojawiły (czerwone), ale również u tych, u których utworzyły się nawet kilka lat wcześniej (białe).

Aby skutecznie zniwelować rozstępy naszym głównym zadaniem jest wzmocnienie włókien kolagenowych. Należy mieć świadomość, że żadna metoda nie gwarantuje całkowitej ich likwidacji, można jednak zapobiec powstawaniu rozstępów, a kiedy już się pojawią znacznie poprawić ich wygląd, wyrównać koloryt i powierzchnię, czyli spowodować, że będą znacznie mniej widoczne, a ponadto ograniczyć rozszerzanie się. Jednak całkowite usunięcie możliwe jest wyłącznie poprzez poddanie się radykalnej operacji.  

Siedem skutecznych sposobów walki z rozstępami:

  • Po pierwsze zapobiegaj

Aby zapobiec rozstępom należy bezwzględnie unikać ciągłych wahań wagi, czyli dbać, aby naprzemiennie w szybkim tempie nie zyskiwać i na powrót nie tracić większej ilości kilogramów. Fatalne w skutkach jest zwłaszcza stosowanie wszelkich diet wywołujących efekt jojo.

Ponadto należy zadbać, aby w naszej diecie nie zabrakło odpowiedniej ilości witamin (głównie A, E, PP, B5) i mikroelementów (z naciskiem na cynk, krzem i żelazo), których zawartość w organizmie wzmacnia strukturę skóry i zapewnia jej właściwą elastyczność.

Bardzo ważne jest oczywiście profilaktyczne stosowanie wszelkich pielęgnujących kosmetyków- żeli, kremów czy olejków na bazie kolagenu, elastyny, biostymoliny, witamin, preparatów łożyskowych, jak również innych przeznaczonych do walki z tym problemem. Nie jest tu nawet  tak istotny sam jego rodzaj, co właściwości nawilżające i natłuszczające. Należy też pamiętać o wspomaganiu się równoczesnym masażem.

  • Kosmetyki i preparaty przeciw rozstępom

Warto zaopatrzyć się w naprawdę dobre produkty, świetnie sprawdzają się zwłaszcza te apteczne, ale można też o nie zapytać zaufaną kosmetyczkę i nabyć w specjalistycznym salonie. Włókna kolagenowe wzmocnimy poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz, na przykład w coraz popularniejszych dermokosmetykach, co spowoduje znaczne ich spłycenie. Kolagen taki zwiększa bowiem spoistość tkanki łącznej, uelastycznia i poprawia strukturę skóry, pobudza również fibroblasty do produkcji własnego kolagenu.

Kosmetyk należy wcierać okrężnymi ruchami, najlepiej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem, tuż po kąpieli. Można też skórę delikatnie poszczypać, co zdecydowanie poprawi jej krążenie, a przy okazji pozwoli lepiej wchłonąć wszystkie wartościowe składniki.  

  • Masaż

Masaż nie tylko zapobiega powstawaniu rozstępów, ale również skutecznie walczy z już istniejącymi. Nie jest to co prawda tani zabieg, niemniej na pewno opłacalna inwestycja, gdyż profesjonalnie wykonany wzmocni strukturę skóry, pozwoli też doskonale wchłonąć się składnikom zawartym w preparatach. Warto jednak i samej po każdej kąpieli poświęcić kilka minut na wymasowanie okrężnymi ruchami newralgicznych fragmentów ciała, najlepiej za pomocą szorstkiej gąbki lub specjalnej rękawiczki. Oczywiście bardzo ważna jest tu systematyczność, bez której raczej nie ma co liczyć na widoczne efekty.

  • Właściwe odżywianie

Zarówno w profilaktyce, jak i w walce z już istniejącymi rozstępami, ważna jest właściwie zbilansowana dieta, dostarczająca istotnych witamin i minerałów. Są to zresztą te same składniki, które zapobiegają pojawieniu się ich na skórze, a zatem głównie witaminy A, E, PP, B5 oraz  krzem, cynk i żelazo. Krzem znajdziesz między innymi w chlebie pełnoziarnistym, warzywach bulwiastych, nieprzetworzonych otrębach i płatkach owsianych; cynk w czerwonym mięsie, produktach mlecznych, jajach, produktach zbożowych z pełnego przemiału, orzechach i warzywach strączkowych, natomiast w żelazo bogate jest mięso wołowe, drób, tłuste ryby, wątroba zwierząt i żółtko jaja, rośliny strączkowe, zielone, brokuły, papryka, szpinak, natka, suszone figi, sezam, płatki śniadaniowe. 

Co prawda nawet właściwa dieta nie wpłynie na zanik widocznych już rozstępów, na pewno jednak znacząco zadziała na zatrzymanie się tego procesu. Jeśli mimo wszystko wciąż obawiasz się niedoborów, warto wprowadzić wskazane składniki w postaci suplementów.

  • Opalenizna

Opalenizna optycznie zniweluje widoczność brzydkich kreseczek. Niestety słońce i solarium nie służą naszej skórze, należy więc korzystać z tych dobrodziejstw naprawdę rozsądnie, a przede wszystkim w umiarze.  Doskonale natomiast sprawdzą się wszelkiego rodzaju samoopalacze, dostępne dziś na rynku w naprawdę szerokim wyborze- zarówno w postaci kremów, żeli, pianek, jak i sprayów.  

  • Leczenie farmakologiczne

Przyjmowanie preparatów zawierających retinoidy (tretinoina – np. Retin A) stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu, zapobiegając jego degradacji.

  • Interwencja specjalisty

Z pomocą w walce z problemem przychodzą nam dziś gabinety medycyny estetycznej, które oferują szeroki wachlarz zabiegów. Do najchętniej polecanych należą:
Mikrodermabrazja- regeneruje i uelastycznia skórę, pobudza krążenie, jak również produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, polega na mechanicznym złuszczaniu warstw naskórka specjalnym aparatem, który ściera i wysysa starte komórki. Zabieg ten można połączyć z peelingiem kwasem glikolowym lub TCA.

Dermabrazja - wykorzystuje urządzenie podobne do wiertła dentystycznego, w którym to wirująca głowica pokryta jest drobnymi, ostrymi elementami ścierającymi powierzchnię skóry. Zabieg jest dosyć inwazyjny, więc wykonywany przez chirurgów plastyków w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym- zależy to głównie od rozległości i głębokości planowanego zabiegu, ale też wieku i stanu osoby, u której się go wykonuje.  

Mezoterapia- wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych koktajli z różnych substancji, co ma na celu  wywołanie efektu naprawczego fibroblastów, a tym samym przywrócenie im funkcji tworzenia włókien kolagenu. Mezoterapia skutecznie zwalcza rozstępy poprzez uelastycznienie skóry i przywrócenie w niej prawidłowych procesów. Zaleca się łączenie z dermabrazją lub peelingami chemicznymi.  

Peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego- kwas glikolowy w niskim stężeniu zmniejsza grubość warstwy rogowej skóry, natomiast w dużym stymuluje produkcję nowych komórek naskórka i syntezę włókien kolagenowych w warstwie powierzchniowej skóry właściwej. W powtarzanych terapiach powoduje zgrubienie skóry właściwej i naskórka.

Zabieg laserowy (barwnikowy, miedziowy, CO2) - polega na złuszczaniu naskórka przez podgrzanie i odpreparowanie warstw naskórka. Powstała po zabiegu rana jest bolesna, obrzęknięta i pokryta strupem, wymagana jest więc kilkudniowa rekonwalescencja.  

Laser Fraxel - to najnowszej generacji system laserowy służący do regeneracji i odmładzania skóry. Urządzenie nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry, ale tysiącami mikroskopijnych laserowych „igiełek”. Impulsy lasera wnikają w skórę w odpowiedniej odległości tak, by nie powodować oparzenia, za to skutecznie pobudzić jej część właściwą do regeneracji.

Chirurgiczne usunięcie rozstępów- jest to jedyna metoda całkowicie eliminująca rozstępy, polegająca na wycięciu dotkniętego problemem kawałka skóry, należy jednak pamiętać, że jak przy każdym zabiegu chirurgicznym, tak i tutaj wiąże się to z pozostawieniem blizny.

Nasze komentarze

x_kariann_x ~ 2016-10-13 15:48:03

Rozstępy chyba teraz najlepiej usuwać laserowo. Sama jeszcze takiego zabiegu nie robiłam ale całkiem poważnie się nad tym zastanawiam bo to szybkie i trwałe efekty. Zresztą laser to teraz ogólnie fajna opcja i sprawdza się w wielu przypadkach. Ostatnio sprawdzałam sobie ofertę laseroterapii w krakowskiej vesunie i możliwości jest sporo, od usuwania blizn po grzybicę paznokci

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy