Rak szyjki macicy - jak się przed nim uchronić?

Przez lata może rozwijać się bezobjawowo, atakując w najmniej spodziewanym momencie. Taki scenariusz jest możliwy, jeśli rak szyjki macicy nie jest odpowiednio wcześnie wykryty. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić?

Jak rozwija się rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy, to nic innego, jak nieprawidłowy rozrost komórek nabłonka szyjki macicy. Obecnie uważa się, że odpowiedzialny za powstanie tego typu nowotworu jest wirus HPV. Nie wszystkie odmiany wirusa HPV należą do grupy tych najbardziej niebezpiecznych i powodujących rozwój nieprawidłowych komórek. Jednak takie typy jak 16 i 18 mogą prowadzić do przekształcenia zakażonych komórek w komórki nowotworowe. Wirusem HPV można się zarazić podczas stosunku seksualnego, dlatego każda kobieta aktywna seksualnie znajduje się w grupie ryzyka. Szczególnie narażone są kobiety nieposiadające stałego partnera seksualnego lub których partnerzy mieli wiele partnerek seksualnych. Wczesne wykrycie nowotworu jest najlepszym sposobem skutecznej walki. W tym celu należy regularnie poddawać się badaniom ginekologicznym wraz z cytologią.

Na czym polega cytologia?

Badanie cytologiczne należy obecnie do najbardziej skutecznych metod wczesnego wykrywania zmian nowotworowych szyjki macicy. Podczas rutynowego badania ginekologicznego pobierany jest wymaz z szyjki macicy. Następnie materiał ten poddawany jest ocenie, która ma stwierdzić obecność jakichkolwiek nieprawidłowości. Powszechnie i najczęściej stosowana skala jest pięciostopniowa:

I grupa, świadczy o obecności prawidłowych komórek powierzchniowych nabłonka szyjki macicy, komórek gruczołowych z kanału szyjki oraz pojedynczych komórek zapalnych.

II grupa, kwalifikuje komórki obecne w grupie I, jednak wraz z licznie występującymi komórkami zapalnymi. Komórki nabłonkowe wykazują zmiany zwyrodnieniowe oraz obecne są komórki pochodzące z procesów regeneracyjnych. Charakterystyczna jest dla kobiet z nadżerką.

III grupa, wykazuje obecność komórek dysplastycznych i właśnie ta grupa powinna być dla lekarza sygnałem do rozpoczęcia odpowiedniej terapii.

IV grupa stwierdza obecność komórek o cechach raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego.

V grupa świadczy o obecności komórek nowotworowych odpowiadających rakowi płaskonabłonkowemu naciekającemu szyjki macicy lub innemu nowotworowi złośliwemu szyjki lub trzonu macicy.

Dwie ostatnie grupy wymagają dalszego diagnozowania oraz wdrożenia odpowiednich metod leczenia.

Cytologia nie jest więc środkiem, który pozwala uniknąć samego zachorowania na raka szyjki macicy, ale jest najlepszym obecnie narzędziem diagnozującym, pozwalającym wykryć wczesne zmiany, a tym samym dającym o wiele większe szanse na wyleczenie. Dlatego pamiętaj, aby od momentu rozpoczęcia współżycia wykonywać to badanie raz w roku, przez najbliższe 3 lata, a następnie powtarzać je nie rzadziej, niż co 3 lata.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Jak już zostało napisane, rak szyjki macicy rozwija się głównie u kobiet zakażonych niektórymi typami wirusa HPV, dlatego najbardziej skuteczną metodą ustrzeżenia się przed zakażeniem jest szczepionka przeciwko temu wirusowi. Zaszczepić powinny się zarówno kobiety posiadające kilku partnerów seksualnych, jak również takie, które mają tylko jednego (wirus może być przeniesiony przez mężczyznę od zakażonej, poprzedniej partnerki na obecną).

Nie jest pozbawione sensu szczepienie, także w przypadku, gdy już uległo się zakażeniu. Szczepionka nie ma, co prawda, wpływu na obecne zakażenie, ale może ustrzec przed następnymi. Jej skuteczność jest stuprocentowa w przypadku najbardziej onkogennych wirusów HPV – 16 i 18 (odpowiedzialne za aż 70% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy). Szczepionka jest całkowicie bezpieczna, podawana domięśniowo w trzech dawkach.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy