Pochwa - wyciek, upławy, świąd lub pieczenie

Żeński układ rozrodczy składa się z jajników, jajowodów, macicy oraz narządów płciowych takich jak pochwa i srom. Niewielkie, bezwonne upławy z pochwy są jak najbardziej naturalnym i prawidłowym zjawiskiem.

Pochwa jest wysłana błoną śluzową i wydzielanie płynu lub przeciwnie – suchość pochwy - należą do normalnych zjawisk fizjologicznych tego narządu zależnych od fazy cyklu płciowego.

Wodnisto – śluzowate , bezzapachowe upławy często towarzyszą procesowi jajeczkowania i są jak najbardziej normalną reakcją naszego organizmu. Niepokój powinny w nas wzbudzić przykra woń upławów lub swędzenie i pieczenie w okolicach miejsc intymnych, które niemal zawsze są oznaką infekcji lub rozwijającego się stanu zapalnego pochwy.

Stan zapalny pochwy

Zapalenie pochwy mogą powodować przede wszystkim gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy lub inne wirusty czy grzyby. Porces zapalny powoduje, że wydzielina z pochwy ma białawy lub zielonkowaty kolor i nieprzyjemny zapach. Często dolegliwością towarzyszącą jest także śwędzenie w okolicach sromu. Nieleczona infekcja pochwy może powodować stan zapalny macicy i jajowodów. W celu leczenia infekcji stosowane są antybiotyki.

Zapalenie gruczołów Bartholina

Ten stan zapalny dotyka przede wszystkim młodych kobiet zwłaszcza w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych. Charaktertsyczne jest bolesne i jednostronne obrzmienie i zaczerwienienie dużych warg sromowych. W początkowym stadium zapalenie gruczołów Bartholina leczone jest nasiadówkami z roztowru nadmanganianu potasu oraz maści ściągających.

Świąd i pieczenie pochwy

Świąd i pieczenie towarzyszy na ogół wszelkim stanom zapalnym pochwy, może być także zwiastunem kłykcin, opryszczki narządu płciowego ( jeśli towarzyszy mu guzowatość/brodawki na wargach sromowych ) oraz cukrzycy ( jeśli świądowi pochwy towarzyszy nagły spadek masy ciała i pragnienie )

Nasze komentarze

dorothy ~ 2013-06-29 01:19:49

zwykle wszelkie problemy w okolicach intymnych związane są z zaburzoną florą bakteryjną pochwy dlatego dobrze jest, jeśli pojawiają się nawet niewielkie objawy, uzupełniać florę bakteryjną pochwy bakteriami kwasu mlekowego np invagiem, jest dopochwowy więc działa szybko bo miejscowo

bazylia ~ 2014-09-27 15:54:18

dbając o prawidłową profilaktykę warto korzystać z płynów do higieny intymnej, które maja odpowiednie ph np. LaciBios femina Protecta dodatkowo można stosować probiotyki

izula ~ 2014-10-01 17:46:45

wszyscy wiemy, ze trzeba dbac o higiene intymna stosowac plyny do okolic intymnych, zazywac probiotyki, jednak nie zwracamy uwagi na szczegoly, co powoduje nieskutecznosc profilaktyki! plyn do okolic intymnych musi zawierac w swoim skladzie kwas mlekowy, w przeciwnym wypadku stosowanie nie ma sensu, mi ostatnio maz kupil taki wlasnie...niby do higieny intymnej, a bez tego kwasu, stosowane probiotyki tez musza spelniac specjalne warunki, nawjazniejsze z nich to pochodzenie zawartych w nim szczepow bakterii, najskuteczniejsze w kolonizacji pochwy u Polek sa probiotyki zawierajace polskie szczepy bakterii, takim probiotykiem jest np.provag,dlatego wlasnie ten zawsze stosuje

marianna ~ 2015-04-20 14:40:17

Jeśli chodzi o idealne dla Polek szczepy bakterii, to mnie lekarz mówił, że takie szczepy ma doustny probiotyk lacibios femina. Zalecał, żeby brać go profilaktycznie w różnych sytuacjach, które mogą spowodować infekcje (np. basen, zmiana klimatu, itp)

Zosia ~ 2015-04-25 13:40:54

ja myślałam, że lacibios jest tylko do higieny intymnej, nie miałam pojęcia że jest jeszcze probiotyk. Wypróbuje na wyjeździe do Turcji.

alutka ~ 2016-01-15 10:52:22

Ja dość regularnie po miesiączce odczuwam lekkie pieczenie i mam drobną wydzielinę z pochwy i też już się nauczyłam, że biorę przez kilka dni po miesiączce ten probiotyk dla kobiet, żeby wyrównać florę bakteryjną

Dodaj swój komentarz

6 komentarzy