Grzybica stóp

Życie naszych stóp nie jest łatwe. Każdego dnia narażone są na dziesiątki niewygód i zagrożeń: długotrwały ucisk, duże obciążenie, niewygodne obuwie czy brak powietrza.

Kiedy wreszcie uwalniamy je i pozwalamy swobodnie oddychać, nierzadko trafiają do miejsc jak sauna, basen czy solarium, gdzie czyhają na nie kolejne niebezpieczeństwa. W wilgotnych zakamarkach, pod prysznicami, na płytkach czy przedmiotach wielokrotnego użytku czają się chorobotwórcze grzyby.

W sprzyjających okolicznościach ich zarodniki atakują skórę i paznokcie stóp, aby już wkrótce rozwinąć się w pełnoobjawową grzybicę stóp.

Opis choroby

Grzybica stóp, objawiająca się również bardzo często grzybicą paznokci stóp, jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych powodowanych infekcją.  Częstość występowania grzybicy w naszej populacji to już blisko 23%, a liczba ta, pomimo starań lekarzy dermatologów i prowadzenia edukacji w zakresie rozpoznawania grzybicy, wcale się nie zmniejsza.

achorowalność na grzybicę jest jeszcze wyższa w niektórych grupach zawodowych, na przykład sportowcy czy żołnierze. Grzybicę stóp wywołują najczęściej grzyby z rodzaju T.rubrum, nazywane fachowo dermatofitami, ze względu na ich powinowactwo do skóry człowieka oraz rzadziej drożdżaki i pleśnie.

Objawy grzybicy stóp

Objawy sugerujące zmiany grzybicze pojawiają się z reguły między 3 a 4 palcem stopy i charakteryzują się zaczerwienieniem, świądem , a następnie złuszczaniem skóry. Mogą też występować zmiany w postaci drobnych wykwitów, pęcherzyków czy grudek. Wszystkie mają tendencje do rozszerzania swojej wielkości i zajmowania nowych fragmentów skóry.

Grzybica paznokci stóp przebiega z ich zażółceniem, pogrubieniem płytki oraz jej stopniowym odklejaniem się i kruszeniem.

Przyczyny powstania choroby

Do zakażenia grzybicą może dojść w wieloraki sposób- drogą bezpośrednią przed kontakt z chorym lub nosicielem bądź też poprzez kontakt pośredni ( ze złuszczonym naskórkiem lub włosami zawierającymi elementy grzyba czy też jego zarodniki.) Miejsca wilgotne, słabo przewietrzane i dezynfekowane stanowią szczególne ryzyko zarażenia się chorobotwórczym grzybem.

Mowa tu o pływalniach, publicznych łazienkach , z których korzysta wiele osób ( w szkołach, zakładach pracy, siłowniach i klubach fitness). Zarodniki grzybów są bardzo odporne na warunki zewnętrzne i mogą pozostawać w środowisku zewnętrznym nawet przez długie miesiące. Inne czynniki, które zwiększają możliwość zarażenia się to noszenie ciasnego, nieprzewiewnego obuwia, zwiększona potliwość stóp, starszy wiek, choroby naczyniowe kończyn dolnych, cukrzyca, niedobory odporności (także przyjmowanie leków immunosupresyjnych u chorych po przeszczepach).

Możliwe powikłania

Grzybica stóp nie jest chorobą, która w miarę swojego rozwoju zagrażałaby życiu lub zdrowiu człowieka. Ukryty proces grzybiczy może szerzyć się niezauważony przez długie lata, a pacjent jest w rym czasie źródłem zakażenia dla innych osób w swoim otoczeniu. Należy również pamiętać, że grzybica nie ustępuje samoistnie w miarę upływu czasu. Aby się jej pozbyć, należy jak najszybciej podjąć leczenie  oraz profilaktykę w celu zapobiegnięciu nawrotom.

Jak rozpoznać chorobę?

Chorobę rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych. Badaniem potwierdzającym grzybicę może być wymaz ze zmian skórnych lub fragment chorobowo zmienionego paznokcia, które poddaje się badaniom mikrobiologicznym.

Leczenie grzybicy stóp

Leczenie grzybicy stóp wymaga sumienności, konsekwencji w działaniu oraz pełnego zaangażowania ze strony lekarz dermatologa, jak i chorującego pacjenta. Zwłaszcza grzybica paznokci i jej terapia to procesy długotrwałe, a przyjmowane leki muszą być podawane nawet do 3 tygodni po ustąpieniu objawów, aby zapobiec nawrotom choroby.

Leki przeciwgrzybicze występują obecnie w formie preparatów doustnych, maści, płynów oczy roztworów. Jedną z nowszych postaci jest lakier do paznokci, zawierający substancję leczniczą, która uwalnia się w czasie leczenia, dając optymalne stężenie leku w paznokciu i jego macierzy. Każda grzybica stóp powinna być leczona, jeśli nie chcemy, by doszło do jej rozprzestrzenienia.
 

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

Kellly ~ 2012-10-04 10:46:26

Ja grzybicy stóp nabawiłam się niestety na basenie. Ale teraz są różne pianki/ żele antybakteryjne, w które warto zainwestować i po każdym wyjściu z basenu sobie takie stopy zdezynfekować.

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy