Przemoc psychiczna

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Przemoc jest działaniem, które ma zadać ból drugiej osobie. I nie chodzi tu tylko o ból cielesny. Przemoc może być również psychiczna, a jej skutki nie widzialne dla oka. Jak ją rozpoznać? Jak sobie z nią radzić? I kiedy reagować?

Definicja przemocy

Przemocą nazywa się działanie, wykorzystujące przewagę sił, za sprawą którego dochodzi do naruszenia praw i dóbr jednostki. Działaniom tym zawsze towarzyszy wyrządzenie cierpienia i szkody. Psychiczne znęcanie się jest najczęstszą formą przemocy, jednocześnie bardzo trudną do udowodnienia.

Rozkładając tę definicję na czynniki pierwsze, wówczas mówimy o:

  • Uzurpowaniu sobie prawa do decydowania o dobru innych,
  • Podejmowaniu za nią decyzji w myśl „moje zdanie jest jedynym słusznym
  • Wymuszaniu bezwzględnego podporządkowania, efekt nierównego podziału sił (fizycznych, ekonomicznych, psychicznych)
  • Sprowadzaniu słabszego do pozycji poddanego, przedmiotu,
  • Używaniu obelg, krytyki, bądź prawa do dawania lub odbierania,
  • Działaniach i wypowiedziach mających cechy przymusu, bądź groźby,

Większość osób będących ofiarami przemocy psychicznej, nie jest świadoma tego, że są maltretowane. Ich funkcjonowanie zostaje zawężone do błędnego koła, w którym zaspokajanie sprawcy jest jedyną w ich mniemaniu drogą ucieczki od doświadczania cierpienia. Ofiary przemocy zostają uwięzione w przekonaniu, że wina leży po ich stronie.

Często uświadomienie komuś, że jest maltretowany, jest pewnego rodzaju ulgą – uwalnia od obwiniania siebie, uświadamia poczucie krzywdy, jest pierwszym krokiem do poszukiwania pomocy.

Jak rozpoznać pczy jesteś ofiarą przemocy ? Jeżeli Twój partner:

  • Obraża Cię, krytykuje, obwinia
  • Poniża Cię, zastrasza, szantażuje
  • Izoluje, kontroluje, jest przesadnie zazdrosny
  • Używa w stosunku do Ciebie obelg, wyzwisk
  • Izoluje Cię od rodziny i znajomych
  • Nieustannie Cię krytykuje
  • Manipuluje by kontrolować Ciebie i innych członków rodziny

Oznacza to, że stosuje wobec Ciebie przemoc psychiczną! W takim wypadku zgłoś się po pomoc. Pamiętaj, że każdy człowiek ma prawo do szczęścia. Przemoc jest mocno energochłonna, dlatego jak najszybciej pozbądź się jej ze swojego życia. Póki jeszcze masz siłę wyciągnąć rękę.

Pozbawiona oparcia w bliskich, z niskim poczuciem własnej wartości i bezpieczeństwa, z trudem będziesz walczyć o własny spokój. Pamiętaj, że jeden akt przemocy, zazwyczaj jest zapowiedzią kolejnych. Nie czekaj więc, aż spadnie na Ciebie lawina. Walcz o swoje prawo do szczęścia.

Pierwsze symptomy

Wbrew pozorom, przemoc nie jest gromem z jasnego nieba. Zawsze są jakieś zwiastuny i sygnały, że zaczyna dziać się coś niedobrego. Partner z dnia na dzień nie stał się oprawcą. On zawsze miał skłonności do używania siły, jednak Ty widziałaś w nim tylko te dobre strony. Oczywiście nie jest to Twoja wina! Tak samo jak to, że Twój partner stosuje wobec Ciebie przemoc. Jednak świadoma pewnych zachowań, ich cykliczności i tendencyjności, będziesz mogła lepiej podejmować wybory. A co najważniejsze – unikniesz maltretowania.

Jakie zachowania powinny obudzić Twoją czujność? Na pewno chorobliwa zazdrość. Obsesyjne podejrzewanie o zdradę, nawet jeśli nie masz nic na sumieniu, na dłuższą metę jest niezwykle uciążliwe. Ponadto prowokuje wiele dwuznacznych sytuacji oraz denerwuje ciągłym udowadnianiem nieistniejącej winy. Pojawiają się napięcie, złość, kłótnie. Stąd już tylko krok do utraty kontroli.

Innym niepokojącym zachowaniem jest ciągłe niezadowolenie. Pomimo Twoich usilnych starań zawsze coś jest nie tak. Każda taka drobnostka doprowadza Twojego partnera do szału i prowokuje potok słów w rodzaju „jesteś beznadziejna, do niczego się nie nadajesz”. Właściwie Twoje życie jest podporządkowane jego nastrojom i emocjom. Twoje pragnienia, a nawet myśli schodzą na dalszy plan, bo przecież jesteś jak wyrocznia delficka. Za wszelką cenę starasz się wyczuć jego reakcję, wyprzedzić polecenie, odgadnąć potrzeby.

W tej gonitwie nie masz czasu ani siły na marzenia! Ba! Twój partner konsekwentnie dąży, byś dzieliła z nim każdą część swojego życia. I tak jego hobby staje się Twoim, oglądasz wszystkie mecze po kolei (choć nie znosisz piłki), każde wakacje spędzasz w górach (mimo, że kochasz morze), zaniedbujesz rodziców kosztem teściów, a w sklepie szukasz jego ulubionych produktów. Nie bądź naiwna! Wszelkie warunkowe zdania ze słowem „kocham”, wykluczają miłość! Zamiast niej jest ciągła musztra i tresura. W takim związku nie masz szans na szczęście. A na to zasługujesz. Jesteś przecież wyjątkowa!

W Twoich rękach

Jeżeli wiesz, że Twój partner znęcał się psychicznie w poprzednim związku, nie łódź się, że tym razem będzie inaczej. Nikt nie jest w stanie zmienić się w ciągu kilku miesięcy. Nigdy nie łącz przemocy z poczuciem winy! Przemoc nie jest karą, a co najważniejsze – nie jest i nie może być konsekwencją Twoich działań, wypowiedzi lub ich braku. Mówiąc krótko, przemoc jest rozbojem. Bez uzasadnienia i bez usprawiedliwienia.

Nasze komentarze

Krolewna 35 ~ 2016-11-10 16:25:27

Szkoda ze nie ma konkretow gdzie szukac pomocy

Dodaj swój komentarz

1 komentarzy