Jak prawidłowo dobierać balsamy do ciała

Balsamy, odżywki, serum, ampułki czy maski możemy stosować nie tylko na skórę twarzy szyi i dekoltu, ale także na skórę całego ciała. Nie ma większej filozofii w doborze odpowiedniego kosmetyku przy cerze normalnej, z którą nie ma „problemów” i która wymaga tylko nawilżenia. A co gdy mamy „problem” ze skórą swojego ciała? Możemy dobrać odpowiednie dla siebie kosmetyki.

Skóra problemowa, a balsamy

Z jakimi skórnymi defektami najczęściej się spotykamy? Najwięcej problemów sprawiają zawsze: skóra sucha, cellulit, rogowaciejące łokcie i kolana, sucha skóra stóp, rozstępy, specjalna pielęgnacja biustu, opieka nad cerą naczyniową, skóra starzejąca się, utrata jędrności.

Skóra sucha

Skóra sucha na ciele występuje u większości z nas szczególnie latem gdy narażona jest na działanie słońca, wiatru i wody, ale także zimą gdy chowamy się pod ciepłymi swetrami i rajstopami. Żeby nawilżyć i odżywić suchą skórę należy najpierw wykonać peeling całego ciała. Peeling taki to idealne przygotowanie skóry na każdy rodzaj zabiegu na ciało. Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji wykonujmy peeling raz w tygodniu. Możemy skorzystać z gotowych produktów lub wykonać taki peeling samodzielnie np mieszając balsam do ciała z solą lub cukrem. Po peelingu najlepiej jest zastosować intensywnie nawilżający balsam do ciała, który z powodzeniem znajdziemy w każdej drogerii. Szukajmy preparatów które w składzie mają składniki nawilżające i odżywcze- kwas hialuronowy, witaminę E, NNKT, kwasy omega 3 i omega 6, masło Shea, ceramidy czy mocznik.

Walka z cellulitem

Walka z cellulitem nie należy do łatwych. Balsamy, żele,serum czy spraye antycellulitowe działają jedynie jako wspomaganie całej kuracji. Są one dopełnieniem diety, ćwiczeń i masaży, ale warto je stosować gdyż uelastyczniają skórę, wygładzają i ujędrniają. Zazwyczaj balsamy antycellulitowe stosujemy w miejscach dotkniętych  skórką pomarańczową czyli  na brzuchu, udach i pośladkach rzadziej na łydkach i ramionach. W balsamach antycellulitowych szukajmy takich składników jak: L-karnityna, kofeina, wyciągi z alg, bluszczu, kasztanowiec, zielona herbata, fosfatydylocholina (rozbija komórki tłuszczowe), masło Shea, ekstrakt z guarany, nikotynian metylu (działa rozgrzewająco), borowina. Balsamy antycellulitowe produkowane są zazwyczaj w postaci emulsji, spraya lub żelu aby dobrze się wchłaniały.

Przy kuracji kosmetykami antycellulitowymi polecam wykonanie peelingu ciała raz w tygodniu dla odświeżenia skóry i lepszej penetracji składników aktywnych. Pamiętajmy iż samo stosowanie balsamów antycellulitowych nie zlikwiduje nam objawów skórki pomarańczowej a jedynie ujędrni skórę i poprawi mikrocyrkulację. Warto je aplikować na obszary objęte cellulitem dodatkowo podczas ćwiczeń, masaży i diety.

Pielęgnacja stóp, rogowaciejących łokci i kolan.

Sucha skóra stóp, łokci i kolan to problem wielu osób. Co z nią zrobić? Przede wszystkim złuszczać, odżywiać i natłuszczać. I zabiegi te należy wykonywać systematycznie aby cieszyć się gładką i nawilżoną skórą. Zastosujmy raz w tygodniu scrub ziarnisty na całe ciało ze szczególnym uwzględnieniem miejsc rogowaciejących. Następnie nałóżmy odżywczy preparat w celu natłuszczenia i nawilżenia skóry. W preparatach takich szukajmy witaminy A, masła Shea,  mocznika, lanoliny, alantoiny, oleju z oliwek, witaminy B5, protein jedwabiu, NNKT, kwasów omega-3 i omega-6.

Walka z rozstępami.

Niestety na rozstępy nie ma skutecznego preparatu niwelującego. Jedyne co możemy zrobić to rozstępy rozjaśnić. Rozstęp to blizna, która powstała po rozejściu się fragmentu skóry i dlatego najlepiej jest postępować w nimi tak jak z bliznami. Warto zainwestować w maść z apteki na blizny i miejscowo stosować ją na obszary objęte rozstępami. Oczywiście istnieją balsamy „likwidujące” rozstępy, a zawierają one taki składniki jak ekstrakt z bluszczu, miłorzębu japońskiego, skrzypu, witaminy A,F,E,H, wyciągi z alg. Balsamy te mają na celu stymulowanie komórek skóry- fibroblastów do pracy, odżywianie skóry i jej natłuszczanie, aby wygładzić istniejące już rozstępy i zniwelować powstawanie nowych. Jak z każdym rodzajem balsamów także te najlepiej stosować codziennie, rano i wieczorem.

Biust pod specjalną ochroną

Zazwyczaj do pielęgnacji biustu stosujemy te same balsamy co do pielęgnacji całego ciała. Jeśli sięgamy po kosmetyk przeznaczony do biustu to zwykle po to, aby ujędrnić skórę i „podnieść” piersi. Szukamy magicznego balsamu, który poprawi kondycje naszego biustu po ciąży i karmieniu piersią, po wahaniach wagi, związane z wiekiem.

Czego szukać w balsamach do pielęgnacji  biustu?

Przede wszystkim składników ujędrniających- kofeiny, guarany, volufiliny (ekstrakt z azjatyckiej rośliny od stuleci stosowanej w medycynie naturalnej, ma działanie „powiększające” biust poprzez gromadzenie w nich komórek tłuszczowych), składników nawilżających i odżywczych- kwasu hialuronowego, wyciągu z alg, kolagenu, elastyny, masła Shea i z awokado, witaminę E, alantoina, wyciąg z kasztanowca. Balsamy do biustu mają za zadanie ujędrnienie i uelastycznienie skóry oraz nadanie piersiom pięknego kształtu. Stosujmy je codziennie, dwa razy dziennie.

Chrońmy naczynka.

Słabe naczynia krwionośne występują nie tylko na twarzy, szyi i dekolcie ale i na całym ciele- szczególnie na kończynach dolnych. Zaniedbane i źle pielęgnowane mogą doprowadzić do niewydolności żylnej czyli żylaków. Szukajmy specjalnych żeli w aptekach przeznaczonych do stosowania na zmęczone i „ciężkie” nogi oraz wzmacniające kruche naczynia krwionośne. W składzie takich żeli powinny znajdować się - witamina C,witamina K, kasztanowiec, arnika, rutyna, hamamelis, witamina PP, pochodne witaminy A.

Utrata jędrności.

Gdy skóra traci jędrność zazwyczaj związane jest to z wiekiem, ale także z utratą wagi ( przy odchudzaniu lub chorobie). Co wtedy robić? Starać się ujędrnić skórę przez ćwiczenia, masaże i stosowanie specjalistycznych kosmetyków ujędrniających, które zawierać będą kolagen, elastynę, witaminę A, kofeinę, guaranę, ekstrakt z zielonej herbaty, masło Shea, miłorząb japoński, wyciągi z alg, ekstrakty w kwiatu wiśni i lotosu, ekstrakt w perły, aloes, alantoinę. Utrata jędrności związana jest z wiekiem i starzeniem się skóry, dlatego dbajmy o jej dobre nawilżenie  przez stosowanie balsamów z kolagenem, kwasem hialuronowym i mocznikiem i chrońmy przed czynnikami zewnętrznymi przede wszystkim przed promieniowaniem słonecznym i stosujmy wiosną i latem balsamy z filtrami UVA i UVB.

Opalanie w balsamie.

Możemy też upiększać swoją skórę za pomocą balsamów brązujących.Zawarte w nich składniki takie jak dihydroxyaceton, ekstrakt z orzechów, migdałów, korzenia marchwi nadają cerze piękny koloryt. Wiele w nich posiada w składzie drobinki odbijające światło nadając cerze złocistości.  Oprócz tego balsamy brązujące nawilżają skórę. Gdy chcemy mieć „opalone” ciało możemy takie balsamy stosować cały rok lub sezonowo- wiosną i latem.

Wybierając balsam lub odżywkę do ciała kierujmy się przede wszystkim rodzajem naszej skóry i jej potrzebami. Gdy nie jesteśmy pewne wyboru skonsultujmy się z kosmetologiem lub poradźmy konsultanta w drogerii.

 

Ewa Patej-Trojanowska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy