Kandydoza paznokci

Piękne paznokcie to przede wszystkim zdrowe paznokcie. Tymczasem codzienna dieta, uboga w witaminy i minerały, malowanie lakierami i pokrywanie żelem to czynniki, które wcale nie sprzyjają ich zdrowiu.

Płytka paznokciowa rośnie na tyle szybko, że często widać na jej powierzchni wszystkie dynamiczne zmiany zachodzące w organizmie. Najczęstsze skargi na paznokcie dotyczą ich rozdwajania się, łamliwości, kruchości bądź przebarwień płytki.

Stan taki może być przyczyną osłabienia paznokci na skutek braku składników niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu bądź też wynikać z zakażenia płytki. Najczęstsza infekcja dotykająca paznokieć to grzybica, wywołana drożdżakiem Candida albicans, w skrócie nazywana kandydozą.

Opis choroby

Grzybicę paznokci mogą wywoływać różne grzyby, nie tylko z rodzaju drożdżaków. Za 80% infekcji odpowiada jednak Candida albicans- niewielki, bezotoczkowy grzyb, który jest bardzo powszechny w naszej populacji. Szacuje się, że blisko 40-80% ludności jest bezobjawowymi nosicielami drożdżaka- to znaczy Candida bytuje w ich organizmie, może stamtąd przemieszczać się na inne osoby, ale u samego nosiciela nie obserwuje się objawów choroby.

Mogą one pojawić się w momencie zachwiania równowagi układu odpornościowego, na przykład w przewlekłym stresie czy zmęczeniu. Takie zakażenie nazywamy oportunistycznym- wywoływanym przez patogeny, które dotychczas żyły z nami we względnej zgodzie, by wykorzystując moment słabości stać się wrogiem organizmu. Grzybica paznokci może pojawić się zarówno na paznokciach stóp, jak i rąk.

Kandydoza płytki paznokciowej zdecydowanie częściej dotyczy stóp, na dłoniach powstaje z reguły na skutek przeniesienia z wcześniej zakażonych obszarów ciała

Objawy grzybicy paznokci

Objawy grzybicy paznokci są dość łatwo rozpoznawalne, nawet przez samego pacjenta, jeśli poświęci swoim paznokciom trochę uwagi. Początkowo płytka zaczyna matowieć, a w przypadku typowej kandydozy zmiany rozpoczynają się w wale paznokciowym, który ulega niewielkiem obrzękowi i zaczerwienieniu, mogą też pojawić się dolegliwości bólowe oraz ropna treść wydzieliny.

Jest to tak zwany ostry przebieg choroby, dużo częściej występujący w pełni objawów na dłoniach niż na stopach. Kiedy kandydoza przechodzi w postać. przewlekłą nie różni się znacząco od innych postaci grzybic paznokci: płytka staje się pożółkła, krucha, ma tendencje do rozdwajania się i odklejania od macierzy paznokcia.

Przyczyny powstania choroby

Kiedy wiemy już, jaki czynnik wywołuje chorobę, potrzeba nam jeszcze wiedzy, w jakich okolicznościach może dojść do zarażenia się. Najczęstszą postacią infekcji grzybiczej jest właśnie zakażenie oportunistyczne- przy osłabieniu organizmu nosiciela drożdżak wkracza do ataku. Osłabienie to może być wywołane przewlekłą chorobą (szczególna podatność na grzybicę występuje u osób chorych na cukrzycę), leczeniem silnymi antybiotykami podawanymi w dużych dawkach lub przez długi czas czy też lekami immunosupresyjnymi (takie leki podaje się między innymi po przeszczepie narządów lub u osób z chorobami autoimmunologicznymi).

Jeśli sami nie byliśmy nosicielami drożdżaka, a mimo to doszło do zakażenia, w naszym otoczeniu musiało istnieć źródło infekcji w postaci samego grzyba lub jego zarodników- chory człowiek bądź należące do niego przedmioty. Zakażeniu sprzyja wilgoć i ciepło, dlatego idealne warunki rozwoju grzybów panują w saunach, solariach czy na basenie.

Możliwe powikłania

Kandydoza paznokci ma tendencje do rozszerzania swojego zasięgu: na początku z pojedynczych płytek paznokciowych na następne, a potem także na skórę czy błony śluzowe. Często zdarza się przeniesienie infekcji ze stóp na palce rąk oraz na narządy intymne. Kandydoza narządów intymnych, najczęściej pochwy, wymaga niezwłocznego leczenia.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci ?

Chorobę rozpoznaje lekarz dermatolog, do którego należy się zgłosić, jeśli nasze paznokcie zaczynają chorować. Aby upewnić się co do rodzaju patogenu, który wywołał zakażenie, dermatolog pobierze niewielki fragment chorobowo zmienionego paznokcia i wyśle go na badania mykologiczne.

Leczenie grzybicy paznokci

Aby leczenie grzybicy było skuteczne, najczęściej konieczne jest łączenie terapii doustnej z terapią miejscową. Najczęściej stosowanymi lekami jest terbinafina, itrakonazol lub flukonazol. Farmakoterapia itrakonazolem przebiega w specyficzny sposób: przez 7 dni przyjmuje się tabletki dwa razy w ciągu dnia, a następnie przerywa się leczenie, aby wrócić do niego za 3 tygodnie.

Jest to tak zwana terapia pulsowa, przynosząca takie same efekty jak terapia ciągła, ale mniej obciążająca dla pacjenta. Stosowane są 2-3 pulsy. Podczas leczenia grzybicy paznokci trzeba uzbroić się w cierpliwości- tylko kilkumiesięczna terapia daje szanse pełnego wyleczenia i zmniejsza ryzyko nawrotów.
 

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

płomyk ~ 2014-10-25 14:12:56

Myślę, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się konsultować z lekarzem, czasem niewinnie wyglądające "przebarwienie" lub plamka mogą przerodzić sie w grzybicę. Kobiety bagatelizują albo nawet nie zauważają problemu pod warstwą lakieru... i dopiero po jakimś czasie trafiają do lekarza. A tam diagnoza i leczenie. U mnie sprawdziła się opisana w artykule terapia pulsowa trioxalem. Nie mniej jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość bo jest to proces długotrwały. Najlepiej szybko diagnozować, żeby nie dopuścić do rozwoju choroby.

Lonka ~ 2016-07-11 21:52:35

zgadzam się, gdybym nie zbagatelizowała problemu byłoby dużo łatwiej i leczenie dawno by się skończyło. Teraz na całe szczęście został ostatni puls twojego leku i powtórzenie badań.

Dodaj swój komentarz

2 komentarzy