Pielęgnacja skóry trądzikowej

Cera trądzikowa nie należy do skór łatwych w pielęgnacji. Jest to przede wszystkim cera bardzo wrażliwa i reaktywna. Występuje głównie u nastolatków w okresie dojrzewania i burzy hormonalnej na podstawie skóry tłustej, choć nie zawsze.Szacuje się, że trądzik dotyka 80% młodzieży z czego 25% wymaga interwencji dermatologa.

Trądzik może także pojawić się u osób powyżej 25 roku życia. Wówczas główną przyczyną zmian trądzikowych są hormony - zazwyczaj  wysoki poziom testosteronu. Zdarza się także, że trądzik występuje u kobiet po menopauzie.
 
Jak rozpoznać, czy mamy skórę trądzikową?

Jeśli mamy wątpliwości czy nasza skóra jest objęta problemem trądziku udajmy się do kosmetologa lub dermatologa na konsultację. Fachowiec dobierze indywidualną pielęgnacje dla naszej cery, a jeśli będzie taka potrzeba lekarz wprowadzi leczenie zewnętrzne i wewnętrzne (antybiotykoterapia). Pamiętajmy, że trądzik traktowany jest jak choroba więc cała pielęgnacja ma charakter leczniczy.

Jeśli chcemy sami ocenić swój rodzaj cery, a nie jesteśmy pewni czy jest ona trądzikowa oto kilka charakterystycznych cech:

  • tłusty połysk
  • otwarte i zamknięte zaskórniki
  • wykwity ropne
  • cysty powstałe przez zatrzymanie łoju pod skórą
  • zaczerwienienie skóry
  • rozszerzone pory
  • wrażliwość skóry

Czym są zaskórniki?

Zaskórnik to bardzo charakterystyczna zmiana trądzikowa. Zaskórniki objawiają się poprzez zaczopowanie ujść kanałów łojowych przy mieszku włosowym. Wyróżniamy zaskórniki otwarte i zamknięte. Zaskórnik otwarty to taki w którym dochodzi do kontaktu łoju z tlenem  i brudem przez co tworzą się charakterystyczne "czarne złogi". Zaskórnik zamknięty to taki zaskórnik w którym kanały łojowe umiejscowione są głębiej - widoczne w postaci białych grudek łoju pod skórą.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej jest trudna, długa i wymaga bardzo dużo cierpliwości. Jednak dobra pielęgnacja domowa i gabinetowa pomaga zachować równowagę w skórze, dzięki czemu zmiany trądzikowe nie są tak uciążliwe.

Podstawą jest dbałość o higienę, odpowiednie oczyszczanie skóry oraz zachowanie równowagi między nawilżaniem, łagodzeniem podrażnień, działaniem antybakteryjnym oraz przeciwdziałaniem wysuszeniu spowodowanym leczeniem dermatologicznym. W preparatach antytrądzikowych szukajmy takich składników aktywnych jak: nadtlenek benzoilu, olej z drzewa herbacianego, kwasy witaminy A (redukują wzrost bakterii), siarka, sole miedzi i cynku, kwasy owocowe (AHA-kwas glikolowy, mlekowy), kwas migdałowy.

Nie zapominajmy o pielęgnacji nawilżającej i łagodzącej. Na co dzień polecane jest stosowanie kremów nawilżających do cery normalnej lub alergicznej. Raz w tygodniu zastosujmy delikatny peeling enzymatyczny i maseczkę ściągającą lub drożdżową.

Podczas nakładania makijażu pamiętajmy, aby podkłady i pudry nie były na bazie oleju. Używajmy sztyftów korygujących i antybakteryjnych kremów korygujących.

W gabinecie kosmetycznym polecana jest łagodna pielęgnacja seboregulująca i nawilżająca oraz eksfoliacja kwasami owocowymi. Nie zaleca się ręcznego usuwania zaskórników i ropnych wykwitów. Najlepiej jest oczyścić skórę delikatnym peelingiem enzymatycznym lub z dodatkiem kwasów owocowych i usunąć zaskórniki specjalną łyżeczką unny (specjalna łyżeczka do oczyszczania skóry z zaskórników). Ważne jest, aby zawsze traktować skórę trądzikową jak wrażliwą i reaktywną. Nie należy działać agresywnie ani wysuszająco. Jeśli ilość zmian ropnych jest duża najlepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa.

Skóra trądzikowa w wieku 25 plus

Skóra trądzikowa w wieku lat 20 - 25 nie jest niczym niepokojącym. W tym przypadku możemy śmiało uznać, iż zmiany hormonalne zachodzące w organizmie dają swój wyraz na skórze i wystarczy jeśli zastosujmy pielęgnację preparatami przeciwtrądzikowymi i nawilżającymi pamiętając o ochronie przeciwsłonecznej.

Jeśli jednak lat nam przybywa, a ciągle męczy nas trądzik poradźmy się lekarza dermatologa lub ginekologa, gdyż podłoże może znajdować się w zaburzeniach hormonalnych, źle dobranych kosmetykach lub problemach ogólnoustrojowych.

Czasem podczas ciąży pojawiają się nasilone zmiany trądzikowe, są one jednak także normalnym stanem przy towarzyszącej temu stanowi burzy hormonalnej i nie ma się czym martwić.

Zazwyczaj zmiany trądzikowe znikają wraz z wiekiem i zazwyczaj po cerze z pryszczami nie ma większego śladu. Gdy miną hormonalne zawirowania nasza skóra zmieni się w cerę mieszaną lub pozostanie tłusta. Rzadko zdarza się, że cera dotąd trądzikowa zmienia się w suchą czy wrażliwą-naczynkową,  ale takie przemiany takżei  mają czasem miejsce.

Starzenie się cery trądzikowej

Cera trądzikowa starzeje się bardzo różnie - w zależności od tego czy w miarę upływu czasu przemieniła się w cerę mieszaną czy tłustą.

Jeśli nasza, dotąd trądzikowa skóra, stała się cerą mieszaną wtedy jej starzenie przebiega w wielu partiach dosyć łagodnie. Zmarszczki na czole, przy nosie i ustach - czyli tam gdzie skóra jest tłusta pojawiają się wolniej. Niestety zmarszczki pod oczami pojawiają się szybciej, gdyż skóra wokół oczu jest uboga w wilgoć.

Jeśli cera trądzikowa przemieniła się w cerę tłustą wtedy jej proces starzenia przebiega wolniej niż innych skór. Mniej jest drobnych zmarszczek, pojawiają się później, gdyż skóra tłusta jest lepiej chroniona przez warstwę sebum i płaszcz hydrolipidowy. Jednak tak jak każdą skórę, tak i cerę tłustą dogoni czas. Z wiekiem pojawią się głębsze zmarszczki, skóra straci jędrność i zacznie działać „grawitacja”. Wtedy najważniejsza będzie pielęgnację przeciwzmarszczkową.
 

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy