Pielęgnacja cery naczynkowej

Skóra naczyniowa czyli kuperoza zaliczana jest do skór wrażliwych. Jest skórą bardzo reaktywną reagującą na zmianę temperatur otoczenia, gorące potrawy, alkohol, stres, ostre przyprawy, nieodpowiednią wodę do mycia.

Często cera naczyniowa dotyka osób, które mają problemy natury gastrycznej (zmienione wartości kwasów żołądkowych, osłabiona aktywność wątroby i gruczołów ślinowych) Cera naczyniowa wystepuje także u cukrzyków.

Jak rozpoznać, czy mamy skórę naczyniową?

Skóra taka jest cienka, prześwitują przez nią rozszerzone naczynia krwionośne, charakteryzuję ją rumień na nosie i policzkach, jest sucha, podrażniona i ściągnięta. Zazwyczaj swoje „źródło” ma w skórze suchej, wrażliwej. Nieodpowiednia pielęgnacja, czynniki genetyczne, hormonalne czy nadreaktywność mogą być przyczyną pojawienia się naczynek pod skórą. Skóra wykorzystuje swój system naczyń krwionośnych do walki z różnymi typami zagrożeń w wyniku czego naczynka te są kruche i poszerzone co sprzyja powstawaniu rumienia.

Pielęgnacja cery z naczynkami.

Pielęgnacja cery z widocznymi naczynkami pod skórą opiera się na ochronie słabych naczynek i ich wzmacnianiu. Nie chodzi tu tylko o pielęgnację zewnętrzną, ale i o cały tryb życia.

Jak wzmacniać i chronić skórę naczyniową?

Przede wszystkim należy skupić się na ochronie przed słońcem, wiatrem, zimnem, czyli szeroko pojętymi czynnikami atmosferycznymi. Latem i zimą stosujmy kremy z wysokim filtrem UVA i UVB najmniej faktor 30, a najlepiej 50 (tzw. bloker).

Zimą dodatkowo stosujmy kremy tłuste chroniące kruchy naskórek, a latem kremy kojące podrażnioną ciepłem skórę. Wybierajmy kosmetyki z kwasem hialuronowym, kolagenem, chitosanem, ceramidami, NNKT (kwasami tłuszczowymi), masłem Karite.

Do oczyszczania cery naczyniowej stosujmy te same kosmetyki jak do cery wrażliwej, czyli mleczka kosmetyczne z substancjami nawilżającymi, delikatne emulsje, olejki do demakijażu, płyny micelarne. Toniki kosmetyczne najlepiej wybierać takie, które zawierają składniki aktywne wzmacniające naczynia krwionośne: kasztanowiec, arnika, rutyna, miłorząb japoński, witaminy C,E, bez alkoholu i substancji ściągających.

W kremach na dzień i na noc powinny pojawić się substancje przeciw rumieniowe np. nostrzyk, witamina K, witamina E, witamina C, kasztanowiec, arnika, rutyna, algi morskie, glinki.

W ciągu dnia także należy pamiętać o kilku zasadach, aby nie nasilać rumienia. Należy unikać ciepłych kąpieli, seansów w saunie, alkoholu, ostrych przypraw, gorących potraw, długiego przebywania na słońcu, opalania w solarium, palenia papierosów i stresu, ostrych peelingów (silnej mikrodermabrazji, głębokich eksfoliacji kwasami owocowymi), twardej wody, wysuszających i agresywnie działających kosmetyków.

Nie ma jednej recepty na krem dla skóry naczyniowej. Najlepiej jest zastosować metodę prób i błędów i szukać preparatu najlepszego dla siebie. Na szczęście na rynku jest duży wybór kosmetyków dla cer naczyniowych.

Domowe sposoby pielęgnacji polegają na delikatnym złuszczeniu naskórka peelingiem enzymatycznym, nie należy używać scrubów drobnoziarnistych czy domowych zestawów do mikrodermabrazji. Następnie możemy nałożyć na twarz maseczkę z glinki czerwonej, algową, łagodzącą (z aloesem, kwasem hialuronowym. rumiankiem ,nagietkiem), witaminową. Na noc zastosujmy kremy odżywcze i odbudowujące barierę hydrolipidową.

W gabinecie kosmetycznym także mamy szeroki wybór zabiegów pielęgnacyjnych dla „naczyniowców”. Możemy skorzystać z zabiegu z wykorzystaniem delikatnego peelingu (najlepiej enzymatycznego), ampułek wzmacniających które najlepiej wprowadzić za pomocą ultradźwięków, maseczek kojących.

Jeśli chcemy zadziałać bardziej inwazyjnie pomyślmy o zabiegu przeciw rumieniowym z zastosowaniem lasera kosmetycznego IPL. Laser ten zmniejsza rumień na twarzy, ale nie ma właściwości zamykania naczyń krwionośnych.

Jak zachowuje się skóra naczyniowa wraz z upływem lat?

Tak jak każda cera, tak i cera naczyniowa ulega procesom starzenia. Ponieważ zaliczana jest do skór wrażliwych, cienkich i zazwyczaj suchych dlatego też oznaki starzenia: zmarszczki, kurze łapki, przebarwienia pojawiają się szybciej. Wtedy prócz pielęgnacji ochronno wzmacniającej należy włączyć też przeciwzmarszczkową, czyli kremy z witaminą A, mocznikiem, koenzymem Q10, kwasem hialuronowym, witaminą E czy witaminą C.

Cera naczyniowa w wieku lat 20

To typowa cera sucha, wrażliwa, nadreaktywna. Należy o nią szczególnie dbać, chronić przed słońcem, wiatrem i mrozem, odpowiednio się odżywiać, wzmacniać kruche naczynka stosując odpowiednie kosmetyki i doustnie preparaty z witaminą C i rutyną, unikać stresu.

Cera naczyniowa w wieku lat 30/40

W przypadku, gdy źle dbamy o swoją wrażliwą skórę i dodatkowo nie zabezpieczamy naczynek wtedy istnieje ryzyko, że pojawi się trądzik różowaty. Nie jest znana przyczyna powstawania trądziku różowatego, ale podłoże „naczyniowe” jest na pewno predysponujące. Jak rozpoznać, że to może być trądzik różowaty? Gdy rumień występujący na twarzy (policzki i nos) zaczyna być trwały, gdy na podłożu naczyniowym pojawiają się krostki i grudki, stan zapalny i łuszczenie - musimy koniecznie zgłosić się do dermatologa. Lekarz dobierze odpowiednie leczenie i pielęgnację. My postępujmy tak jak do tej pory czyli chrońmy i wzmacniajmy naczynka. W tym wieku dobrze jest także włączyć pielęgnacje przeciwzmarszczkową i stosować kremy pod oczy i do twarzy z substancjami aktywnymi.

Cera naczyniowa w wieku lat 50+.

Taka skóra jest trudna w pielęgnacji. Musimy pamiętać o wzmacnianiu i ochronie kruchych naczynek, a także o pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Wybierajmy preparaty z kasztanowcem, arniką, witaminą C, witaminą K, a także witaminą A, koenzymem Q10, kwasem hialuronowym, ceramidami, fitohormonami, witaminą E, NNKT.

Taka cera jest bardzo wrażliwa. Jeśli dodatkowo pojawiły się objawy trądziku różowatego wtedy najlepiej jest połączyć preparaty kosmetyczne z leczeniem dermatologicznym.

Należy unikać słońca, dbać o dietę, nie palić papierosów i nie pić alkoholu. Cera taka nie powinna być traktowana agresywnie. Dlatego zafundujmy jej dobrą opiekę i odpowiednio pielęgnujmy. Dzięki takim zabiegom rumień nie będzie się nasilał, a nasza skóra pozostanie piękna i młoda.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy