Pielęgnacja cery dojrzałej

Starzenie się skóry to proces, który trwa przez całe nasze życie. Nasza skóra zaczyna się starzeć już około 25 roku życia i proces ten jest niestety nieodwracalny. Z wiekiem nasza skóra staję się cieńsza, szorstka, pomarszczona, pojawiają się drobne zmarszczki wokół oczu i głębsze w okolicy nosowo-wargowej.

Wraz z upływem czasu ubywa w warstwach naszej skóry ważnych włókien białkowych, kolagenu odpowiedzialnego za nawilżenie i elastyny odpowiedzialnej za elastyczność. Zmniejsza się ilość wody w skórze, a jej ubytek jest szybszy przez zaburzenia przepuszczalności naskórka i szybsze parowanie wody.

Skóra która się starzeje staje się bardziej wrażliwa na podrażnienia oraz czynniki chemiczne i fizyczne. Pojawiają się plamy pigmentacyjne tzw. plamy starcze spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce oraz teleangiektazje - czyli rozszerzone naczynka krwionośne. Zmniejsza się ilość lipidów i składników płaszcza hydrolipidowego.

Jak starzeje się nasza skóra ?

Starzenie skóry zachodzi na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to płaszczyzna egzogenna czyli wszystkie procesy jakie zachodzą na zewnątrz: czynniki atmosferyczne (słońce, wiatr, zimne powietrze) oraz pielęgnacja kosmetykami. Druga to płaszczyzna endogenna obejmująca wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie: metabolizm, odżywianie, dotlenienie tkanek.  Proces starzenia się skóry jest złożony i długoletni, ale zdrowy tryb życia, pielęgnacja domowa i zabiegi w salonie kosmetycznym pomogą nam cieszyć się piękną skórą przez długie lata.
 
Potrzeby skóry starzejącej się

Skóra, która się starzeje potrzebuje przede wszystkim ochrony i stymulacji do działania. Musimy chronić ją przed działaniem czynników atmosferycznych (słońca, wiatru, zimna, wody), wolnych rodników, zanieczyszczonego powietrza, dymu papierosowego, spalin. Ważne dla naszej skóry jest prowadzenie higienicznego trybu życia, nie narażanie jej na intensywne działanie promieni słonecznych i wolnych rodników. Dlatego bardzo duże znaczenie ma ochrona przeciwsłoneczna i stosowanie filtrów UVA i UVB o faktorze co najmniej 30 a najlepiej 50 tzw. blokerów oraz działanie antyoksydacyjne poprzez witaminy „młodości” A, C i E.

Ważnym elementem walki ze starzeniem skóry jest stymulacja naszej skóry do działania. Podstawą jest poprawa chłonności skóry, obniżenie utraty wody, podwyższenie zawartości wody w skórze, poprawa mikrocyrkulacji, silniejsze natłuszczenie oraz poprawa gęstości skóry. Gdy spełnimy te warunki znacznie opóźnimy proces starzenia się  skóry.
 
Jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji cery dojrzałej ?

Skoro już wiemy jakie są główne działania spowalniające proces starzenia skóry możemy dobrać odpowiednie preparaty kosmetyczne. Gdy pójdziemy do drogerii lub apteki szukajmy przede wszystkim :

  • mleczek do demakijażu, płynów micelarnych, olejków myjących
  • delikatnych płynów do demakijażu oczu
  • toników wzmacniających i odżywczych
  • kremów dziennych silnie nawilżających koniecznie w filtrami UVA i UVB
  • kremów nocnych odżywczych, regenerujących
  • ampułek lub serum  przeznaczonych do odbudowy skóry starzejącej się
  • peelingów enzymatycznych
  • preparatów delikatnie złuszczających
  • bogatych maseczek pielęgnujących

Ważny jest skład wybranych preparatów. Wybierajmy te, które zawierają oleje np. z awokado, pestek moreli, jojoba, wiesiołka, masło shea, algi, aloes, rumianek, żeńszeń, aminokwasy, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, ceramidy, witaminy A,C,E,F, fitohormony, kwas salicylowy lub migdałowy, kolagen, elastynę.

Zabiegi dla cery dojrzałej 

Gdy chcemy zadbać o skórę starzejącą się, najlepiej jest wybrać się do gabinetu kosmetycznego lub medycyny estetycznej. Ilość zabiegów jakie mają obecnie w ofercie salony urody jest imponująca i na pewno dobierzemy coś dla naszej cery.

Dobrze będzie od czasu do czasu zafundować naszej skórze serię zabiegów tradycyjnych: z demakijażem, peelingiem, odżywczym i liftingującym masażem, serum lub ampułką stymulującą i maską. Takie zabiegi przywrócą skórze jędrność, poprawią koloryt, mikrocyrkulację, rozjaśnią przebarwienia i wzmocnią barierę naskórkową.

Jeśli chcemy zadziałać w głębszych warstwach skóry i pobudzić ją od środka wybierzmy bardziej zaawansowane zabiegi z użyciem nowoczesnych urządzeń jak na przykład fotoodmładzanie falami lasera IPL, stymulacja falami radiowymi, mikrodermabrazja, dermabrazja (głębsza mikrodermabrazja), złuszczanie naskórka i skóry. Mimo faktu, że czasu nie zatrzymamy, stałe dbanie o nasze zdrowie i urodę poprawi nasze samopoczucie i wygląd.

Pamiętajmy, że na stan skóry nie wpływają tylko preparaty pielęgnacyjne ale całokształt naszych działań w ciągu życia, a także czynniki genetyczne, wiek, hormony, środowisko (wiatr, słońce, wilgotność, zimno, suche powietrze), odżywianie, sen i wypoczynek. Tak jak każda cera tak i dojrzała nie lubi nadmiaru promieni słonecznych, dymu papierosowego, złej diety, braku tlenu, złej pielęgnacji.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy