Kosmetyki kolorowe - czym się kierować w ich doborze, aby nam nie zaszkodziły

Wszystkie kosmetyki także tzw. kosmetyki kolorowe mogą wywoływać reakcje niepożądane. Głównym zadaniem kosmetyków do makijażu jest korekcja naszego wyglądu oraz podkreślenie naszej urody. Wśród kosmetyków kolorowych wyróżniamy podkłady, korektory, cienie do powiek, róże, tusze do rzęs, szminki i błyszczyki.

Wiele z nas wykonuje makijaż codziennie. Makjaż zmywany jest najczęściej dopiero wieczorem przed samym snem. Dlatego ważne jest to, aby kosmetyki jakie stosujemy do makijażu były odpowiednie dla naszej cery. Kosmetyki do makijażu tak jak wszystkie, które są dopuszczone do obrotu handlowego, przechodzą szereg testów np. testy zgodności i tolerancji. W ten sposób oceniane jest ich bezpieczeństwo. Niestety, czasem nawet najlepiej zbadany kosmetyk może uczulić lub wywołać inne reakcje niepożądane, co jest osobniczą właściwością danej osoby.

Jak dobrze wybierać podkład i korektor?

Podkład pod makijaż to mieszanina emulsji (zazwyczaj w formie olejowej), pudru, który decyduje o konsystencji  (np. talku, koalinu, dwutlenku tytanu, tlenku cynku czy stearynianu cynku) oraz  barwników i pigmentów nadających podkładowi określony kolor. Coraz częściej podkłady posiadają dodatki pielęgnujące, nawilżające czy napinające. Większość podkładów zawiera także mineralne filtry UV. Najważniejsze przy doborze podkładu jest to, aby był on dopasowany do naszego rodzaju cery. Obecne kosmetyki do makijażu posiadają nie tylko funkcję zmiany koloru skóry, ale także pielęgnacyjną. 

  • Jeśli mamy 25 lat nie kupujmy podkładu liftingującego. Jeśli mamy cerę suchą nie wybierajmy podkładu przeznaczonego dla cery tłustej.
  • Jeśli mamy cerę suchą nie wybierajmy podkładu przeznaczonego dla cery tłustej. W przypadku tego typu cery wybierajmy podkłady nawilżające z dodatkiem witamin A, C, E,  aloesem, kwasem hialuronowym.
  • Gdy naszą cera jest tłusta lub mieszana wybierajmy specjalne podkłady równoważące, które będą matowić cerę i nie będą działały komedogennie (zatykająco na pory skóry, co prowadzi do powstania zaskórników).
  • Gdy mamy ponad 45 lat spokojnie możemy zainwestować w podkład o działaniu napinającym, co optycznie wygładzi skórę i zminimalizuje zmarszczki.

Podkład jako kosmetyk zawiera konserwanty, barwniki, pigmenty rozświetlające, a wszystko to może wywołać reakcję niepożądaną, dlatego zawsze przed zakupem dobrze jest poprosić o próbkę kosmetyku, aby znaleźć odpowiedni dla siebie odcień i wykluczyć uczulenie.

Wybór korektora nie powinien nastręczać większej trudności. Jeśli borykamy się z ropnymi wypryskami wybierajmy korektory o działaniu antybakteryjnym, olejkiem z drzewa herbacianego lub cynkiem.

Co nieco o wyborze tuszu do rzęs

Tusz do rzęs czyli tak zwana maskara to połączenie polimerów, silikonów, wosków i pigmentów. Podczas wyboru tuszu do rzęs kierujmy się przede wszytskim tym, czy nasze oczy są wrażliwe i podatne na alergie czy nie. Jeśli mamy wrażliwe oczy wybierajmy tusze hypoalergiczne lub przeznaczone dla osób noszących szkła kontaktowe. Jeżeli każda aplikacja powoduje reakcje uczuleniowe i łzawienie - najlepiej  zrezygnować jest z tuszowania rzęs. W takim wypadku można wykonać hennę na rzęsy. Dzięki farbowaniu rzęs uzyskamy taki sam efekt jakby nasze rzęsy były pomalowane, a zaoszczędzimy czas i unikniemy uczulenia.
 
Co może kryć się w szmince?

Szminki to kosmetyki, które nadają ustom kolor przy okazji pielęgnując je i chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. W skład szminki wchodzą woski, silikony, plastyfikatory, pigmenty i barwniki. Szminki mogą wywołać reakcję alergiczną, gdyż są stosowane bezpośrednio na błonę śluzową - dlatego najlepiej jest aplikować szminkę na wcześniej posmarowane usta naturalną pomadką. To nada ustom nawilżenia i dodatkowo ochroni przed ewentualnym działaniem niepożądanym. Nie stosujmy szminek na usta pęknięte, bardzo wysuszone czy podczas występowania opryszczki. Może to dodatkowo podrażnić usta.

Kilka słów i użytkowaniu kosmetyków kolorowych

Kosmetykami do makijażu nie powinnyśmy się dzielić z innymi ( w szczególności szminkami i maskarami ). Osadzone na szmince oraz szczoteczce od tuszu bakterie mogą zaszkodzić innym użytkownikom. Jeśli do nakładania podkładu lub pudru używamy gąbeczek pilnujmy, aby nie miały one stałej styczności z kosmetykiem, gdyż bakterie znajdujące się na skórze przeniesiemy na preparat. Starajmy się często prać te gąbeczki.

Tak jak przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych, tak i kolorowych kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Każdy kosmetyk używany nierozważnie może nam zaszkodzić. W każdym kosmetyku znajdują się działające uczulająco: konserwanty, barwniki  i środki zapachowe. Podczas stosowania kosmetyków do makijażu starajmy się zachować higienę i umiar w ich nakładaniu. Jeśli natomiast zdarzy się, że kosmetyk nas uczuli przestańmy go  używać i zamieńmy na inny - bardziej odpowiedni dla naszej cery.
 

Ewa Patej-Trojanowska

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy