Operacja plastyczna piersi

Rozmiar ma znaczenie. Dobrze wie o tym każda kobieta, która choć raz przymierzała sukienkę z kuszącym dekoltem. Co prawda można czuć się kobieco i pociągająco nawet z miseczką w rozmiarze AA, ale coraz więcej kobiet pragnie, aby ich piersi nabrały rozmiaru kilkakrotnie większego.

Kremy ujędrniające, triki optyczne czy biustonosze push-up, to nie wszystkie rozwiązania, jakie mogą pomóc kobietom obdarzonym mniejszymi piersiami. 

Dla naprawdę zdecydowanych i przekonanych o słuszności swojej decyzji, medycyna może zaoferować szereg metod inwazyjnego powiększania piersi. Na drugim biegunie pacjentek korzystających z chirurgii plastycznej biustu są panie, które pragną pozbyć się zbyt dużych, często krępujących, a nawet powodujących problemy zdrowotne piersi. Medycyna estetyczna pomaga też zmienić kształt biustu, bez zmiany jego rozmiaru, podciągnąć obwisłą tkankę i zrekonstruować utraconą pierś. Kobiety zdecydowanie przestały już być zdane na łaskę bądź niełaskę Matki Natury.

Na czym polegają operacje plastyczne piersi i dla kogo jest przeznaczona ?

Typowa operacja piersi kojarzy się nieuchronnie z wszczepieniem silikonowych implantów, które mają pomóc uzyskać operowanym paniom biust rodem ze Słonecznego Patrolu. Tymczasem powiększanie piersi to tylko część zabiegów, jakie wykonuje chirurg estetyczny w obrębie tych okolic ciała. Poza tradycyjnym wszczepieniem pod skórę implantów silikonowych, które mają za zadanie zmienić rozmiar biustu oraz zmodyfikować jego kształt, na przykład poprzez zbliżenie piersi do siebie, chirurg estetyczny może wykonać też mniej inwazyjny zabieg- wstrzyknięcie kwasu hialuronowego, tak zwany macrolane. 

Metoda ta przeznaczona jest dla kobiet, które nie chcą zanadto ingerować we własny organizm oraz nie oczekują dużej korekty kształtu- nie każdy rozmiar jest osiągalny, dzięki tej technice. Należy też pamiętać, że efekty tego zabiegu nie są trwałe- utrzymuje się zwykle od półtora do dwóch lat. Inna operacje, które mogą zostać przeprowadzone przez chirurga plastycznego to tak zwana mastopeksja- zabieg polegający na uniesieniu i korekcji kształtu piersi. Nadmiar skóry jest usuwany, tkanka gruczołowa podnoszona, a w razie konieczności zmniejsza się również nadmiernie powiększoną brodawkę piersiową.

Dla kobiet, które pragną pozbyć się zbyt dużego rozmiaru swojego biustu, przewidziano zabieg redukcyjny piersi, usuwający nadmiar skóry, tkanki podskórnej i gruczołowej, a także również modelujący brodawkę.

Pierwsza konsultacja przed operacją piersi

Niestety, nie każdy zabieg może być przeprowadzony u każdej kobiety. Ze względu na poważną ingerencję w równowagę organizmu, naruszenie ciągłości jego tkanek oraz wprowadzenie w znieczulenie ogólne na czas operacji, lekarz oraz jego pacjentka muszą rozważyć dobre i złe strony zabiegu oraz obopólnie zdecydować, czy operacja może zostać wykonana. Podczas pierwszej wizyty chirurg przedstawia przyszłej pacjentce szczegóły zabiegu: konieczne przygotowania medyczne, jakie muszą zostać wykonane, czas, jaki będzie potrzebny do pełnego powrotu do zdrowia oraz możliwe utrudnienia codziennego funkcjonowania w okresie pooperacyjnym i ewentualne komplikacje. Omawiane są także rezultaty zabiegu, pacjentka mówi o swoich oczekiwaniach, wybiera kształt i wielkość implantu, a następnie wspólnie z lekarzem wykonują komputerową wizualizację efektów.

Badania przed operacją piersi

Aby zabieg mógł być jak najbardziej bezpieczny, a ryzyko niepożądanych incydentów medycznych zredukowane do minimum, niezbędne jest przygotowanie pacjentki, poprzez wykonanie szeregu badań kontrolnych i konsultacji. Najważniejsze z nich obejmują badania krwi: morfologię, OB, jonogram, wskaźniki wydolności nerek, wątroby oraz poziom glikemii. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, pacjentka kierowana jest do odpowiedniego specjalisty, celem wyjaśnienia przyczyn zaburzeń. Bardzo ważna jest konsultacja anestezjologiczna, podczas której oceniana jest wydolność krążeniowo- oddechowa pacjentki oraz bezpieczeństwo wprowadzenia jej w znieczulenie ogólne. Przed zabiegiem niezbędne jest posiadanie aktualnych szczepień, zwłaszcza szczepienia przeciwko żółtaczce zakaźnej. Wskazane jest także zaprzestanie palenia, najpóźniej na 2 tygodnie przed zabiegiem- umożliwia to między innymi lepsze i szybsze gojenie się rany pooperacyjnej.

Jak wygląda operacja piersi ?

Sam zabieg stanowi raczej wyzwanie dla lekarza- podczas gdy pacjentka zostaje wprowadzona w stan znieczulenia ogólnego, chirurg musi jak najlepiej odwzorować zaplanowany efekt. Operacja trwa zwykle od 1 do 3 godzin. Wstrzyknięcia kwasu hialuronowego- macrolane nie wymagają znieczulenia ogólnego.

Po zabiegu

W zależności od techniki wykonywania zabiegu czas pozostania w klinice może wahać się od kilku godzin ( macrolane) do kilku dni (tradycyjne operacje). Powrót do pełnej aktywności życiowej oraz fizycznej następuje na ogół po okresie miesiąca, konieczne jest też noszenie specjalistycznego biustonosza utrwalającego nowy kształt biustu oraz przez pierwsze 10 dni opatrunku. Tuż po zabiegu piersi są wrażliwe, bolesne oraz opuchnięte. Bardzo powszechne są również zaburzenia czucia w obrębie operowanych miejsc.

Możliwe powikłania i ryzyko po oeracji piersi

Właściwe przygotowanie do zabiegu oraz jego prawidłowe przeprowadzenie, znacznie redukuje ryzyko związane z zabiegiem, ale wciąż nie uwalnia od niego całkowicie. Częstą komplikacją jest nieprawidłowe gojenie się rany, powstawanie przyrosłych, nieestetycznych blizn, które często mogą również utrudniać ruch. Zaburzenia czucia mogą przeciągać się w czasie, a nawet utrwalić. Możliwe jest również powstanie asymetrii piersi bądź samych brodawek piersiowych. Efekty zabiegu mogą zmieniać się w czasie i wymagać ponownej operacji.
 

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy