Kiedy boli oko

Pokryte niezwykle delikatnym i cienkim nabłonkiem oko chronione jest nawilżającą warstwą filmu łzowego, który zapobiega nadmiernemu wysuszeniu i podrażnieniu narządu wzroku. Bezustanne mruganie, które tylko częściowo zależy od naszej woli dodatkowo wspomaga pracę gruczołów łzowych i rozprowadza ich wydzielinę na całej powierzchni oka.

Nie zawsze jednak te sprawne mechanizmy są w stanie uchronić nas przed nieprzyjemnymi objawami ze strony gałek ocznych. Dolegliwości te mogą mieć całkiem błahą przyczynę, której wyeliminowanie nie przysporzy nam wielu trudności, w szczególnych jednak przypadkach podrażnione oczy to tylko wierzchołek góry lodowej, a niepokojące symptomy wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.

Oko zaczerwienione i łzawiące

Każdy z nas dobrze zna objawy, jakie towarzyszą dostaniu się pod powieki drobinki piasku. Gwałtowne pieczenie, dyskomfort oraz zwiększone wydzielanie łez to zmiany, które występują natychmiast, a wkrótce może do nich dołączyć zaczerwienienie oka. Takie objawy mogą mieć miejsce, jeśli długo korzystaliśmy z komputera, nasze oczy narażone były na pyły, nasłonecznienie, silny wiatr lub klimatyzację. Aby zmniejszyć podrażnienie wystarczy często zastosować krople nawilżające do oczu (tak zwane sztuczne łzy) oraz łagodzące okłady z lipy lub świetlika lekarskiego.

Podobne symptomy występują w przypadku jednej z najczęstszych przyczyń podrażnień oka- alergicznego zapalenia spojówek. Na skutek kontaktu z alergenem, którym mogą być na przykład pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz czy niektóre pokarmy, dochodzi do napływu komórek indukujących zapalenie w okolice oka i wywołanie nieprzyjemnych objawów. Alergicznemu zapaleniu spojówek towarzyszy często obrzęk powiek połączony z nasilonym świądem w tych okolicach, wodnisty katar, a czasem duszność lub wysypka skórna. Warto dowiedzieć się, które substancje są ściśle odpowiedzialne za naszą alergię- pomogą w tym testy alergiczne wykonane w gabinecie lekarskim.

Dzięki takiej wiedzy możliwe będzie unikanie drażniącego czynnika lub jego wyeliminowanie z otoczenia. Ulgę w dolegliwościach przynoszą tabletki przeciwalergiczne zawierające cetyryzynę lub loratadynę, dostępne w aptece również bez recepty, a miejscowe łagodzenie pieczenia mogą zapewnić krople nawilżające na bazie kwasu hialuronowego. Najlepiej wybierać krople w jednorazowych ampułkach, pozbawione konserwantów, które mogłyby dodatkowo działać uczulająco.

Leczenie przyczynowe alergicznego zapalenia spojówek to terapia odczulająca- jej przeprowadzenie jest długotrwałe (nawet do kilku lat), ale skutkiem może być zupełne pozbycie się alergii.Jeśli oko nie tylko jest zaczerwienione, łzawiące, ale również zauważamy nietypową wydzielinę, zwłaszcza o charakterze ropnym, nie wahajmy się przed wizytą u okulisty. Prawdopodobnie cierpimy na bakteryjne zapalenie spojówek, a lekarstwem w tym przypadku musi być antybiotyk podany bezpośrednio do oka.

Oko bolesne

Najczęstszą przyczyną bolesności w obrębie oka są małe guzki zapalne, popularnie nazywane jęczmieniem. Powodują je bakterie, głównie te bytujące na skórze, które przenoszą się w okolice rzęs i gruczołów łojowych, wywołując stany zapalne. Nieleczony jęczmień znika w większości przypadków w ciągu tygodnia, a nasz niepokój może budzić dłuższe utrzymywanie się zmiany, jej powiększanie i obecność patologicznej wydzieliny. Takie objawy mogą świadczyć o rozszerzaniu się procesu i wymagają antybiotykoterapii.

Bolesność w głębi oka, jednostronne bóle głowy, zaburzenia widzenia czy widoczne zmiany w obrębie tęczówki oka to wszystko symptomy, których nie wolno bagatelizować- konieczna jest często konsultacja okulistyczna i neurologiczna.

Oko suche

Wiele osób skarży się również na zaburzenia wydzielania łez, które skutkują ciągłym uczuciem suchości, dyskomfortu, a nawet zaburzeniami widzenia. Przyczyną suchości oczu mogą być soczewki kontaktowe, przyjmowane leki (także antykoncepcja hormonalna, leki stosowane w niedoczynności tarczycy, pochodne izotretinoiny, leki przeciwdepresyjne), zmęczenie oczu spowodowane ich długotrwałym wysiłkiem, choroby przewlekłe, ciąża czy stres.

Połączenie suchości oczu z zaburzonym wydzielaniem śliny i problemami w odczuwaniu smaku może wskazywać na schorzenie autoimmunologiczne- zespół Sjögrena. Choroba zdarza się najczęściej u kobiet po 40 roku życia, a jej przyczyny nie są jeszcze poznane.

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

madame ~ 2014-07-16 23:46:15

azs - koszmar, dokucza bardziej niż katar, bo z chusteczkami jakoś przeżyjesz, a z okiem co zrobisz? mnie pomagały antyhistaminowe z bilastyną zwłaszcza na dokuczliwy świąd oka, którego nie da się podrapać! jedyny + = schudłam wiosna i latem, bo nie mogłam na nic patrzeć, także na jedzenie

balance ~ 2014-11-23 13:35:05

niestety cierpię na to paskudztwo azs, krople bardzo podrażniały mi oczy, jak narazie wspomagam się clatrą przepisaną od lekarza ale zastanawiam się nad odczulaniem. boję się tylko, że będą to pieniądze wyrzucone w błoto..

Dodaj swój komentarz

2 komentarzy