Operacja plastyczna nosa

Chociaż najsłynniejsze piękności nie zawsze były również posiadaczkami idealnych rysów twarzy, uroda nieodmiennie kojarzy się z doskonałą symetrią.

Owal twarzy w połączeniu z wyrazistymi oczami, perfekcyjną linią ust i małym, zgrabnym nosem, to wszystko wyznacznik wyglądu, za którym podąża wiele kobiet na świecie. Matka Natura nie rozdzielała jednak równo swoich dóbr i nie każda z nas otrzymała w prezencie od losu nos, który spełnia jej oczekiwania.

Poprawianie urody stało się jednak możliwe, dzięki zastosowaniu metod chirurgii plastycznej i od niedawna każda kobieta, która nie patrzy z zadowoleniem w lustro, może zmienić się w piękność z hollywoodzkiego obrazka. Operacje nosa przeprowadza się jednak nie tylko ze względów estetycznych, niektóre wady anatomiczne i rozwojowe wymagają chirurgicznej korekcji, która poprawia jakość życia pacjentów. Jaka jest jednak cena za własnoręczne naprawianie błędów Matki Natury?

Na czym polega chirurgiczna korekcja kształtu nosa?

Obecne możliwości chirurgii plastycznej pozwalają na korekcję niemal każdej wady kształtu nosa, zarówno w jego budowie zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Wewnętrzna korekta wykonywana jest najczęściej ze wskazań medycznych, najpopularniejszym takim zabiegiem jest zabieg  wyrównania krzywej przegrody nosowej.

Jego popularność, łatwość wykonania oraz szybki powrót do zdrowia i pełnej aktywności zawodowej sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie swoich problemów. Korekcja przegrody nosowej pozwala często uporać się z nawracającymi katarami, zapaleniem zatok, nosową mową czy nocnym chrapaniem.

Operacja nosa wykonywana ze względów kosmetycznych jest nieco bardziej skomplikowanym zabiegiem, ponieważ nierzadko wymaga przecięcia kości i ich ponownego złożenia. Pacjent, który zdecyduje się jednak na poprawę kształtu nosa może w ten sposób usunąć garb, zmniejszyć szerokość i wielkość nosa, skorygować nozdrza czy zbyt zadarty czubek nosa, a także zniwelować istniejącą asymetrię. Osiągnięcie wymarzonego kształtu może czasem wymagać przeprowadzenia więcej niż jednego zabiegu, ale niemal zawsze jest osiągalne.

Pierwsza konsultacja przed operacją nosa

Wizyta w gabinecie chirurga plastycznego nie zawsze oznacza nieodwołalne podjęcie decyzji o wykonaniu korekty nosa. Jeśli jesteśmy ciekawe możliwości, jakie daje chirurgia plastyczna, ceny zabiegu oraz szansy na uzyskanie wymarzonego efektu, a także chcemy porozmawiać o przeciwwskazaniach do zabiegu i możliwych komplikacjach, warto umówić się na pierwszą wizytę w wybranej przez nas klinice.

Niestety, nie warto oszczędzać na operacji plastycznej- niższa cena oznacza zwykle dużo niższą jakość, która w przypadku ingerencji we własne zdrowie, może przynieść fatalne skutki. W wyborze kliniki mogą pomóc opinie jej byłych pacjentów, renoma lekarza chirurga oraz pierwsze wrażenie, jakie odniesiemy po wejściu w jej progi. Jeśli cokolwiek budzi nasze obawy- nie ryzykujmy. Na rynku istnieje wiele klinik zajmujących się operacjami plastycznymi i jako pacjent możemy dokonać świadomego wyboru.

Przed zabiegiem

Jeśli decyzja o zabiegu zostanie już podjęta, pozostaje przygotowanie i wykonanie stosownych badań. Niezbędny jest przede wszystkim komplet szczepień, w tym najważniejsze, wykonywane przez każdą ingerencją medyczną, szczepienie przeciwko żółtaczce. Równie ważne jest wykonanie pakietu badań obejmujących morfologię, enzymy wątrobowe, parametry opisujące funkcję naszych nerek oraz krzepnięcie krwi.

Bezwzględnie konieczna jest konsultacja anestezjologiczna, która oceni bezpieczeństwo znieczulenia. Ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych lekach, przebytych chorobach oraz pobytach w szpitalu. Aby jak najlepiej przygotować się do operacji wskazane jest zaprzestania palenia, najpóźniej na 2 tygodnie przed operacją oraz nie przyjmowanie w tym okresie leków i suplementów mogących wpływać na krzepliwość krwi (w tym popularnej aspiryny i polopiryny).

Jak wygląda zabieg operacji nosa ?

Zabieg w zależności od stopnia jego zaawansowania trwa zwykle od 1 do 3 godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Niektóre drobne korekty mogą być również przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje szereg cięć i w razie potrzeby usuwa zbędne fragmenty kości czy chrząstki. Aby zabezpieczyć nos przed urazami pooperacyjnymi i zapewnić jak najlepsze gojenie, na koniec zakładana jest szyna usztywniająca grzbiet nosa.

Po zabiegu

Efekty zabiegu nie są niestety widoczne od razu. Nowy kształt nosa utrwala się na ogół przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, a tuż po operacji należy być przygotowanym na znaczny dyskomfort w czasie oddychania, mówienia, a także możliwość odczuwania bólu w miejscu operowanym. Szyna zdejmowana jest z reguły w tydzień po operacji, a obrzęk nosa, zaczerwienienie i zasinienie mogą utrzymywać się jeszcze przez miesiąc.

Możliwe powikłania i ryzyko

Każda operacja chirurgiczna niesie za sobą szereg możliwych powikłań. Nie oznacza to oczywiście, ze wystąpią one u każdego operowanego pacjenta, ale zawsze należy liczyć się z możliwością, że to właśnie na nas trafi pechowy los i przyjdzie nam borykać się z komplikacjami. Do mniej niebezpiecznych powikłań zalicza się krwawienia z nosa na skutek pękania drobnych naczynek, wtórne skrzywienie przegrody nosowej, nieestetyczne blizny pooperacyjne, stałe zasinienie okolic nosa, zaburzenia czucia na skórze nosa, przejściowe lub utrzymujące się.

Poważniejsze komplikacje związane są zwykle z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, trudnym do opanowania krwawieniem na stole operacyjnym czy uszkodzeniem nerwów przebiegających w obrębie czaszki.

Sylwia Płusa

Nasze komentarze

Kot ~ 2015-12-19 10:34:57

Witam chciałam się dowiedzieć czy miesiąc po operacji nosa można starać się o dziecko

Kot ~ 2015-12-19 10:35:20

Witam chciałam się dowiedzieć czy miesiąc po operacji nosa można starać się o dziecko?

Ganczia ~ 2018-01-22 20:30:57

pewnie skoro ten zabieg robią ze znieczuleniem miejscowym to pewnie nie ma żadnych przeciwskazań żebyś starała się o dziecko. Ja też będę musiała się rozejrzeć za takimi zabiegami, bo te bezdechy są niesamowicie uciążliwe. szczególnie jeśli chodzi o jakość snu i żeby być przytomną w pracy...

Ganczia ~ 2018-01-22 20:33:01

szczerze powiedziawszy, szczególnie nie mogę zrozumieć skąd się one biorą. ale jak miałam więcej stresującej pracy, to w ogóle nie mogłam spać.... i wybudzałam się w nocy i oddawałam więcej moczu. a tu w objawach właśnie są te dolegliwości wypisane.

Dodaj swój komentarz

4 komentarzy