11 zasad prawidłowej komunikacji z partnerem

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Każdy z nas z pewnością wie, ile trudu kosztuje właściwa komunikacja z drugim człowiekiem, zwłaszcza, kiedy jest on naszym partnerem życiowym. Rozmawianie, a właściwa komunikacja to dwie zróżnicowane kwestie.

Poniżej 11 wskazówek jak sukcesywnie porozumiewać się ze swoim partnerem.

 • Zrozum, że nikt nie wygrywa kłótni! Jeśli w trakcie sporu nie zostanie przedstawione rozwiązanie problemu, wtedy żadna ze stron nie wygrywa.
 • Kompromis jest podstawowym narzędziem w procesie rozwiazywania problemów poprzez komunikację. Zanim zaczniesz rozmawiać o problemie, upewnij się, że masz przemyślane rozwiązanie oparte na wzajemnym kompromisie.
 • Postaraj się być delikatna w sprawach dotyczących twojego związku. Zamiast wszczynać kłótnię, spróbuj wyjaśnić kwestie, które mogłyby ulec poprawie oraz przedstaw sposób w jaki mogłoby to się stać. Najlepiej zacząć od skupienia się na pozytywnych aspektach związku, by potem przejść do tych bardziej problematycznych.
 • Bądź uważna słuchaczką, zawsze upewnij się, czy dobrze zrozumiałaś, to co zostało powiedziane przez twojego partnera. Pytaj:” Czy dobrze zrozumiałam, to co właśnie powiedziałeś?”
 • Jeśli dyskusja poszła za daleko lub w złym kierunku, nie wahaj się i zrób przerwę na przemyślenie. Lepiej przełożyć temat na inny dzień niż zakończyć go większa kłótnią.
 • Upewnij się , że twoje ciało, gesty, mimika reagują odpowiednio z tym, co chcesz przekazać.
 • Nie rzucaj enigmatycznych podtekstów z obawy przed podjęciem właściwego problemu. Jeśli rozpoczniesz rozmowę niepewna swojej racji prawdopodobnie nie osiągniesz zamierzonego celu.
 • Jeśli nie wiesz jakie jest rozwiązanie problemu, prowadź rozmowę na przyjaznej stopie. Przykładowo: „ Cieszę się, że potrafiliśmy podzielić się odczuciami w kwestii naszego związku, może następnym razem znajdziemy lepsze rozwiązanie.”

Zasady komunikacji kobieta i mężczyzna

 • Nigdy nie zachowuj się w sposób nieprzyjemny jeśli chodzi o dyskutowanie na temat twojego związku. Unikaj oceniania rozwiązań jako absurdalnych na temat problemu, jaki masz w swoim związku. Zamiast tego, słuchaj co ma do powiedzenia twój partner. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia, w kulturalny sposób przedstaw swoje zdanie.
 • Nie daj się zbić z tropu jeśli w waszym związku jest wiele różnych problemów. Skup się nad jednym temacie, jeśli macie kłopot finansowy, zacznijcie od znalezienia jego rozwiązania, a nie przywołujcie spraw, które w tym momencie nie muszą być rozwiązane.
 • Zastanów się, czy nie potrzebujesz pomocy z zewnątrz w celu rozwiązania kłopotu komunikowania się ze swoim partnerem. Psycholog lub terapeuta może się okazać czasem najlepszym pośrednikiem w ponownym nawiązaniu komunikacji z twoim partnerem.
   

Nasze komentarze

asis ~ 2012-11-05 13:18:10

jak jest problem z facetem, to kopa i po problemie. Zycie mnie nauczylo, ze musze miec swoj dom, swoje zycie, swoje sprawy, a facet to tylko dodatek do tego, co moje. Jezeli facet nie jest w stanie przysporzyc mi korzysci, to robie z niego swojego przyaciela, albo traktuje jak brata.

lufi ~ 2013-02-04 12:02:18

mam wrazenie iz to my kobiety musimy dawac z siebie wszystko aby w zwiazku bylo dobrze a faceci sa stworzeni po to by brac i nie wysilac sie w niczym!

ewula ~ 2013-05-25 16:32:52

ja też mam wrażenie że to my kobiety musimy zawsze rozwiazywać problemy ze swoimi facetami ,dlaczego oni nie chcą się głowić.Oni nawet jak człowiek próbuje cos powiedzieć to ignorują temat...i mówię tu o rozmowie nie gderaniu

anna241984 ~ 2013-08-25 19:51:36

to macie racje dziewczyny, ja próbuje rozmawiać ze swoim facetem o tym co mnie boli to on nawet nie próbuje zrozumieć mnie tylko mówi,że przesadzam, ale facet od kobiety wymaga tego, żeby mu poradziła i żeby go wysłuchała

marzenka ~ 2013-10-21 12:33:28

A ja nie zgodzę się, że to my, kobiety musimy zawsze rozwiązywać problemy. Nie wiem, może ja trafiłam akurat na wyjątek, ale z tego co rozmawiam z moimi koleżankami, to z ich relacji wyniki, że u nich też nie jest tak źle… Tylko podstawa, to wspólnie rozmawiać. Może faktycznie na początku te kłótnie u nas były częstsze, ale szybko udało nam się ustalić wspólne reguły i mamy tak, że gdy jednej ze stron coś leży na wątrobie, to nie skrywamy tego, tylko po prostu na ten temat rozmawiamy. I wydaje mi się, że to jest klucz do sukcesu, jakieś niesnaski nie kumulują się razem z negatywnymi emocjami, tylko wszystko na bieżąco rozwiązujemy. Pewnie spory wpływ na to mają nasze charaktery, które pasują do siebie:) Nawet na mydwoje, gdzie spotkaliśmy się, mieliśmy bardzo dużo punktów dopasowania, to był pierwszy dowód na to, jak jesteśmy do siebie podobni, a nasz wspólny związek to kolejny dowód:) Żadne z nas nie jest cholerykiem, dzięki temu te nasze rozmowe są prowadzone w spokojny, merytoryczny sposób. I myślę, że dzięki temu on wie, że może o wszystkiem ze mną porozmawiać, zwrócić mi uwagę na moje wady czy złe zachowanie, ponieważ uważam, że konstruktywna krytyka jest bardzo ważna.

Dodaj swój komentarz

5 komentarzy