Zawód - kucharz

Profesjonalna kucharka to skarb. To rzemieślniczka i artystka w swoim fachu. Zawodowa kucharka dysponuje ogromną wiedzą oraz umiejętnościami, które wykorzystuje do przyrządzania, gotowania czy pieczenia potraw, które dostosowane są do szczególnych okazji.

Predyspozycje do pracy w zawodzie kucharza

Tak zwana prawdziwa kucharka musi posiadać niepospolity smak, aby umieć dogodzić każdemu. Sztuka niebywale trudna. Niezbędny jest także zmysł estetyczny, poczucie elegancji w sztuce podawania potraw, dekorowania ich, a także stołów. Niewątpliwie przyda się wyobraźnia, która tak naprawdę zachęca kucharza do eksperymentowania. Kucharka musi być osobą również komunikatywną, ponieważ musi czasem kontaktować się z klientami oraz z   zespołem w którym pracuje.

Jak zostać profesjonalną kucharką?

W Polsce w ostatnim  półwieczu niewątpliwie doszło do upadku zawodu kucharza - sztuka kulinarna straciła na znaczeniu, a  warunki pracy kucharzy i jakość produktów pozostawiały sporo do życzenia. Pamiętając zakładowe czy szkolne stołówki wiemy, że kucharkom obce było dekorowanie potraw czy eksperymentowania, a zawód miał bardzo niski status społeczny.

Pocieszającym wydaje się być fakt, że od kilkunastu lat sztuka ta wraca do łask, a wraz z nią także zawód kucharza. Bycie szefową kuchni w porządnej restauracji na miarę Magdy Gessler - to dziś marzenie niejednej młodej dziewczyny. To one są renomą restauracji i to dla nich - a nie do samego lokalu - przychodzą klienci.

Dla najlepszych szefów kuchni oznacza to niezłe wynagrodzenie i przede wszystkim satysfakcję. Coraz częściej kucharki uczestniczą też w konkursach, wyjeżdżają za granicę i prowadzą bardzo interesujące życie. Większość kucharzy w Polsce  może zdobyć ten zawód dzięki nauce w  szkole gastronomicznej - zawodowej lub technikum.
Obecnie niektóre uczelnie niepaństwowe oferują studia gastronomiczne i kucharskie, głównie na kierunkach hotelarsko-gastronomicznych.

Pewne jest, że współczesna kucharka nie powinna zaniedbać edukacji i jeśli to możliwe, zdobyć wyższe wykształcenie. Jednak najczęstszą i najkrótszą drogą jest edukacja w szkole średniej lub policealnej.

Takich szkół jest w Polsce wiele; dają one absolwentom umiejętności przyrządzania różnych potraw i dań dopasowane do potrzeb klienta, a także - co jest nowością w zawodzie - obsługi imprez okolicznościowych, np. przyjęć.

Wykształcenie kucharskie zapewnia też możliwość kontaktu z nowoczesnymi urządzeniami współczesnego zakładu gastronomicznego. Nauka w takiej szkole kończy się egzaminem z nauki zawodu i uzyskaniem dyplomu: pracownik wykwalifikowany w zawodzie kucharz małej gastronomii lub po prostu technik przetwórstwa żywności.

Początki w tym zawodzie i w nauce bywają ciężkie, szczególnie na zajęciach praktycznych. Uczniowie nie tylko skupiają się na teorii, ale i na ćwiczeniu fantazji. Nowoczesne szkoły doskonale  wiedzą, że to niezbędna cecha kucharzy.

Zarobki kucharz

Rynek pracy dla kucharzy

Początki na pewno nie należą do najłatwiejszych, a konkurencja jest spora. Niemniej już po kilku latach praktyki i zdobycia dyplomu mistrza można zostać szefem kuchni. Na takim stanowisku często wymaga się 5-8 lat doświadczenia zawodowego.

Szef kuchni może być w swojej pracy odpowiedzialny za zespół pracowników i właściwie odejść od robienia wszystkiego samodzielnie. Inną możliwością pracy jest catering.Catering jest modny i opłacalny: firmy, które organizują szkolenia czy konferencje wolą zamawiają posiłki na zewnątrz niż utrzymywać pracowników, którzy są im potrzebni od czasu do czasu. Kolejną opcją jest praca dla wykształconych kucharzy u armatorów - czyli na promach czy statkach morskich.

„Nigdy nie chciałam być kucharką i tak naprawdę do szkoły gastronomicznej trafiłam przez przypadek. Po szkole trafiłam do pracy biurowej. W między czasie okazało się, że to co ugotuję bardzo smakuje ludziom, zapraszano mnie na różne imprezy jak wesela czy komunie jako szefa kuchni. Chcąc nie chcąc wróciłam do zawodu i pracowałam długie lata w stołówce zakładowej. W latach dziewięćdziesiątych przejęłam lokal zakładowy, który właściwie działa do dziś. U nas można zjeść dobrze i bardzo smacznie”. Zosia, 58 lat, właścicielka restauracji

Zarobki kucharzy

Zarobki początkujących kucharzy nie należą do najwyższych. Zdecydowanie zależą one od renomy miejsca pracy, ale zwykle nie przekraczają 1200-1500 zł na rękę. Wraz z awansem na mistrza lub szefa kuchni mogą wzrosnąć do około 2-4 tys. zł. Kucharka pracująca na własny rachunek i świadcząca usługi cateringowe może zarobić nawet kilkanaście tysięcy w miesiącu. Zdarza się to jednak dość rzadko.


 

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Lukaaa ~ 2013-01-11 20:53:34

Witam:) Mam pytanie . Staje przed wyborem szkoły , chce byc kucharzem , podoba mi sie ten zawod kręci mnie to. A moje pytanie brzmi jaką szkołe wybrac? Technikum gastronomiczne czy może Szkołe Zawodowa :) Z góry dziękuje prosze o konkretne odpowiedzi:d

xyz ~ 2013-03-10 13:14:30

Ja wybrałabym technikum. Bez matury ani rusz;P

Alicja ~ 2013-04-14 17:37:37

Technikum :)

333 ~ 2013-07-02 20:06:40

Witam. Mam pytanie czy istnieje technikum o kierunku kucharz? Jeśli tak to gdzie taka szkoła znajduje się na terenie Rzeszowa i okolic. Z góry dziękuje za odpowiedz. :)

kamila ~ 2013-12-04 11:14:56

technikum

kamila ~ 2013-12-04 11:15:45

technikum jest w bydgoszczy :_

nieznajomy ~ 2014-03-15 20:24:31

jest i zawodówka i technikum ale lepiej iść do technikum bo tak jak mówi xyz bez matury ani rusz

nieznajomy ~ 2014-03-15 20:25:28

ale można też najpierw pójść do zawodówki a później do technikum :)

renka ~ 2014-09-14 10:50:13

Też miałam iść do szkoły ale koniec końcem zdecydowałam się na kurs I i II stopnia. Dużo umiem i wiem, cały czas się interesuję nowinkami ze świata gastronomii a taki kurs uporządkuje moją wiedzę, wybrałam gowork bo zapewniają naukę w restauracjach, można zobaczyć jak się gotuje "na żywo" a w szkole pewnie jest więcej teorii

sopelek44 ~ 2015-02-28 17:36:38

Właśnie to mi się podoba na kursach w GoWork, że jest dużo zajęć praktycznych a nie sama teoria. Dużo łatwiej po tym znaleźć pracę.

Dodaj swój komentarz

10 komentarzy