Zasady pisania listu motywacyjnego

Ocena artykułu:

Ocena: 0.0/5 (0 oceniających)

Pierwsza forma kontaktu z potencjalnym pracodawcą sprowadza się do przesłania dokumentów aplikacyjnych. To w jaki sposób się zaprezentujemy, może zdecydować o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną lub odrzuceniu naszej kandydatury.Jeżeli nie chcemy odpaść już przy składaniu dokumentów, warto zapoznać się ze sztuką pisania listów motywacyjnych.

List motywacyjny uważany jest za dopełnienie aplikacji na konkretne stanowisko. To właśnie w liście pokazujemy jak bardzo zależy nam na danym stanowisku. Na napisanie listu motywacyjnego powinniśmy zatem poświęcić nieco czasu. Istnieje oczywiscie spore ryzyko, że rekruter lub pracodawca nawet nie spojrzy na wysłany przez nas list motywacyjny. Pamiętajmy jednak, że jeśli zainteresuje go nasze CV - na pewno go przeczyta i to właśnie list motywacyjny może zdecydować czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego można powiedzieć, że te dwa dokumenty wzajemnie się uzupełniają.

List motywacyjny – jak sama nazwa wskazuje - ma za zadanie pokazanie motywacji kandydata. Jeśli w ofercie pracy był wymagany list motywacyjny, a nie prześlemy go razem z CV - możemy być pewni, że nasza aplikacja zostanie odrzucona.

Przed napisaniem listu motywacyjnego należy :

  • dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać ofertę pracy
  • zastanowić się co z dotychczasowego doświadczenia i które ze zdobytych umiejętności mogą być przydatne na wybranym stanowisku

list motywacyjny - zasady pisania

"Codziennie czytam wiele życiorysów i listów motywacyjnych, które kandydaci wysyłają aplikując do nas do pracy. Często są to niestety szablony ściągnięte żywcem z Internetu. Niedbałość o szczegóły to właściwie standard, gorzej jednak gdy ta niedbałość przekłada się na kwestie dotyczące zatrudnienia, kursów itp. Należy pamiętać, że CV to wizytówka kandydata. Nie ma żadnych szans. aby takie byle jakie aplikacje zostały przedstawione klientowi, ponieważ z góry są odrzucane. Dotyczy to zarówno stanowisk fizycznych jak i umysłowych." Agnieszka, lat 29, młodszy kierownik projektu w Agencji Pracy

Wymogi formalne listu motywacyjnego:

List motywacyjny nie powinien być zbyt długi, powinien zmieścić się na jednej stronie A4. Powszechnie obowiązuje forma zwięzła i konkretna; bez wodolejstwa.

  • W prawym górnym rogu powinniśmy wpisać datę i miejscowość, a poniżej adresata oraz funkcję osoby do której się zwracamy.
  • Z lewej strony umieszczamy swoje dane - jest to bardzo ważne, bo jeśli rekruter zdecyduje się na naszą kandydaturę, to nie będzie musiał odszukiwać numeru telefonu w CV, tylko zadzwoni od razu.
  • List motywacyjny zaczynamy od zwrotu grzecznościowego. W pierwszych zdaniach listu informujemy na jakie ogłoszenie odpowiadamy i gdzie zostało ono znalezione. Istotny jest również numer referencyjny - jeśli oczywiście został podany w ogłoszeniu. W części głównej listu uzasadniamy dlaczego aplikujemy na dane stanowisko ( możemy napisać, że np. że oferowane stanowisko jest zgodne z naszymi aktualnymicelami zawodowymi ).
  • Następnie staramy się wykazać, że dotychczas zdobyte przez nas doświadczenie będzie przydatne w nowym miejscu pracy. Jeżeli nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego należy podkreślić swoją motywację do pracy. Dobrze jest również przytoczyć pozytwyne cechy charakteru, które również mogą być przydatne na danym stanowisku.
  • Na zakończenie listu motywacyjnego warto podkreślić swoją dyspozycyjność, podziękować za uwagę i wyrazić chęć spotkania.

Szukając pracy rozsyłamy swoje CV do wielu pracodawców. Często jest one pisane na szybko, bez odpowiedniej formy i przygotowania. Niczym nie zaskakuje rekruterów lub pracodawców. Pamiętajmy, żekażda oferta jest inna i przygotowanie aplikacji wymaga poświęcenia jej odrobiny czasu. Wysyłanie do wszystkich tych samych dokumentów aplikacyjnych mija się z celem. Wysyłając cv miejmy zawsze w pamięci cytat Jacka Trouta: „Wyróżnij się, albo zgiń”.

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy