Stewardessa

Stewardesa jest to żeński odpowiednik stewarda i zdecydowanie jest to zawód sfeminizowany. Z reguły stewardesa kojarzy się z pracownikami linii lotniczych. Zadania z jakimi najczęściej utożsamia się stewardesę to dbanie o komfort pasażerów, podawanie posiłków i udzielanie informacji dotyczących podróży.

Tymczasem podstawowym zadaniem w tym zawodzie jest dbanie o bezpieczeństwo podróżujących, pomoc w przypadku pogorszenia stanu zdrowia pasażerów, udzielanie pomocy w razie awarii i katastrof, udzielanie pierwszej pomocy, organizowanie ewakuacji, pilnowanie spokoju na pokładzie samolotu i właściwego przestrzegania zasad obowiązujących podczas lotu. W przypadku jakichkolwiek awarii sprzętu lub niespodziewanych sytuacji, to właśnie do zadań stewardów i stewardes należy uspokojenie pasażerów i zapanowanie nad zaistniałą sytuacją.

Jest to zawód wymagający dużej dyspozycyjności i elastyczności – z reguły bowiem kolejne loty odbywają się w krótkim okresie czasu i wiążą się z ciągłym przekraczaniem sfer czasowych i klimatycznych. Zdecydowanie jest to praca zmianowa i trzeba liczyć się z tym, że wezwanie do pracy można otrzymać o każdej porze w ciągu doby. Wbrew pozorom bardzo często lot do innego miasta czy kraju oznacza bardzo szybki powrót, bez możliwości zwiedzania czy odpoczynku.

Od osób zainteresowanych pracą w lepiej opłacanych liniach zagranicznych wymagana jest właściwie tylko doskonała znajomość danego języka – pozostałe kryteria przyjęć zbliżone są do krajowych wymogów. Niestety oznacza to także przymus zamieszkania w konkretnym mieście, aby być osobą dyspozycyjną.

Jak zostać stewardessą ?

W przypadku zawodu stewardesy nie jest wymagane określone wykształcenie. Chociaż istnieją szkoły policealne i kursy, na których  można przygotować się do pracy stewardesy. Ukończenie takich szkół może się być pomocne, ale nie jest gwarancją otrzymania pracy  w tym zawodzie. Poszczególne linie lotnicze, po zakończeniu procesu rekrutacji, przeprowadzają swoje własne kursy przygotowujące do wykonywania pracy stewardesy. Każda z firm lotniczych posiada własne kryteria przyjęć, jednak pewne czynniki są zawsze brane pod uwagę. Dotyczą one między innymi wyglądu.

Zarobki stewardessy

Od osób ubiegających się o pracę w zawodzie stewardesy i stewarda wymagane są:

  • wiek najczęściej do 30 lat
  • wzrost 160-170 cm w przypadku kobiet i 170-180 cm w przypadku mężczyzn (chociaż każda firma podaje najczęściej swoje indywidualne wymogi odnośnie wzrostu)
  • schludny wygląd i zgrabna sylwetka
  • wykształcenie min. średnie (niektóre linie wymagają wyższego wykształcenia)
  • bardzo dobra znajomość co najmniej dwóch języków obcych (w tym obowiązkowo języka angielskiego)
  • umiejętność pływania

W przypadku niektórych linii lotniczych zabronione jest posiadanie tatuaży w widocznym miejscu, noszenie kilku par kolczyków czy noszenie okularów. Starając się o przyjęcie do zagranicznych linii lotniczych trzeba być gotowym na przeprowadzkę do miasta, gdzie znajduje się baza firmy oraz trzeba się wykazać doskonałą znajomością języka danego kraju, języka angielskiego oraz najczęściej dodatkowego języka. 

Ponieważ steward i stewardesa są osobami, które na pokładzie samolotu mają bezpośredni kontakt z pasażerami, muszą to być osoby miłe, opanowane, otwarte, komunikatywne i cierpliwe. Bez względu na zaistniałą sytuację muszą być w stanie zapanować nad grupą pasażerów, w której każdy indywidualnie reaguje na wydarzenia.

Proces rekrutacji na stanowisko stewardessy

Ubiegając się przyjęcie do pracy przede wszystkim należy dostarczyć wypełniony formularz zgłoszeniowy, który z reguły dostępny jest na stronach internetowych poszczególnych linii lotniczych, dołączyć kserokopię świadectwa maturalnego (lub dyplom ukończenia studiów) oraz zdjęcia.

  • Pierwszym etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której poddawany jest schludny wygląd, prezencja, sposób wypowiadania się. Na tym etapie sprawdza się również umiejętności językowe kandydatów, prowadząc rozmowę w języku angielskim.
  • Następnie odbywają się właściwe egzaminy językowe, testy psychologiczne i zadania grupowe.
  • Kandydaci biorą także udział w odgrywaniu scenek symulujących sytuacje awaryjne czy konfliktowe z udziałem „niezadowolonych pasażerów”. W ten sposób sprawdzane są predyspozycje psychologiczne – opanowanie, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach silne stresujących.

Od personelu pokładowego wymagany jest idealny stan zdrowia, dlatego trzeba poddać się badaniom lekarskim. Istnieją bowiem choroby dyskwalifikujące kandydatów. Do tych chorób zalicza się: astma, alergie, epilepsja, wady wzroku, choroby układu krążenia.

Osoby, które zostają zakwalifikowane do dalszego etapu, odbywają specjalne szkolenia, trwające kilka-kilkanaście tygodni w zależności od firmy. Najczęściej są one płatne (od ok. 7 tys. zł. do ponad 10 tys. zł.) W niektórych wypadkach koszt szkolenia pokrywany jest przez linie lotnicze, jednak pracownik jest zobowiązany do podpisania umowy o pracę np. na rok, zaś z jego pensji potrącane są kolejne raty za przebyty kurs.

Podczas kursu odbywa się szkolenie z obsługi pasażerów i sprzedaży, znajomości procedur lotniczych, udzielania pierwszej pomocy, procedur ewakuacyjnych i ratowniczych, obsługi sprzętu. Kandydaci są szkoleni z zakresu odpowiedniej komunikacji, właściwego poruszania się, a nawet wizażu. Uczą się odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach i postępowania z „trudnymi” pasażerami.

Dodatkowo kandydaci biorą udział w próbnych lotach. Zakończeniem szkolenia jest najczęściej egzamin, po którego zdaniu jest się zatrudnianym przez daną linię lotniczą. Wraz ze zdobytym doświadczeniem uzyskuje się także możliwość awansu kolejno ze stopnia stewardesy (stewarda) na starszą stewardesę szefową pokładu oraz instruktorkę.

Zarobki stewardesy

Bezpośrednio po odbytym szkoleniu stewardzi i stewardesy mogą liczyć, w zależności od linii lotniczej, na zarobki od 1500 zł do 3 tys zł. Do tego dochodzą dodatki za pobyt w powietrzu i pobyt poza bazą. W przypadku długich lotów, gdy przysługują dni odpoczynku, pracodawca zapewnia hotel oraz kieszonkowe w walucie danego kraju. Oczywiście wraz z awansem wzrasta również wynagrodzenie. Zagraniczne linie lotnicze oferują wyższe zarobki niż linie polskie. Poza tym stewardesy i stewardzi mogą liczyć na bardzo duże zniżki przy zakupie biletów lotniczych różnych linii.

„Jako mała dziewczynka chciałam już zostać stewardessą i  moje marzenie spełniło się. Niestety nie pracuję w prestiżowych liniach lotniczych, ponieważ znam tylko jeden język obcy. Praca jest naprawdę ciężka, jak to praca z ludźmi. Czasem trafiają się bardzo agresywni pasażerowie, którzy potrafią narobić wiele zamieszania, a ty cały czas musisz się uśmiechać. Z drugiej strony właśnie takie sytuacje pokazują jakie tak naprawdę posiadamy umiejętności i czy sprawdzamy się w roli stewardess.” Ola 26, lat stewardessa.

Zródło zarobków: Fora internetowe

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy