Sprzedawca

Jest to zawód, który stał się bardzo popularny i w zasadzie bez trudu można znaleźć pracę w zawodzie sprzedawcy. Sprzedawczyni i kasjer są to zawody, które w pewnym stopniu są ze sobą tożsame. Sprzedawczynię spotkamy raczej w sklepiku osiedlowym, a kasjerkę w supermarkecie.

Kasjerka lub sprzedawczyni to osoba zajmująca się przede wszystkim obsługą kasy fiskalnej w różnego rodzaju sklepach i placówkach handlowych. Kasjerki pracujące w hipermarketach zajmują się zazwyczaj tylko i wyłącznie obsługą klienta przy kasach fiskalnych, natomiast w małych sklepach zakres ich obowiązków jest większy. Zwykle jest to praca na tzw. sklepie, obsługa klienta, rozładunek i układanie towaru oraz dbałość o porządek.

 Praca dla sprzedawców

Można uznać, że do głównych obowiązków kasjerki należy obsługa klientów. Kasjerka pracująca w dużym sklepie handlowym typu supermarket odpowiedzialna jest za przyjmowanie od klientów zapłaty za zakupiony towar, przyjmowanie wpłaty lub wypłacanie gotówki (np. w kasjerka w banku). Obsługuje ona jak sama nazwa wskazuje kasę oraz komputer, który wspomaga jej pracę.

Na stanowisku kasjerki niezbędna jest umiejętność obsługi kasy oraz znajomość specjalistycznych programów komputerowych. Kasjerka udziela czasem również telefonicznych informacji oraz obsługuje inne urządzenia biurowe.

Musi posiadać wiedzę na temat sprzedawanych produktów, ponieważ niejednokrotnie pełni również funkcję doradcy klienta. Obsługa klienta wymaga zdolności komunikacyjnych, wysokiej kultury osobistej oraz cierpliwości. Praca kasjerki jest bardzo odpowiedzialna, ponieważ pracuje z pieniędzmi klientów i w wielu przypadkach ponosi odpowiedzialność finansową.

Jak już wspomniałam wcześniej, najczęstszym miejscem pracy kasjerki jest supermarket lub sklep samoobsługowy i  w takim wypadku jej praca wspomagana jest specjalnymi kasami oraz urządzeniami do odczytywania kodów. Z kolei kasjerka w banku musi posiadać naprawdę ogromną wiedzę z dziedziny bankowości oraz umiejętnie i sprawnie powinna dokonywać różnych operacji finansowych. Każda z pań kasjerek powinna umieć szybko i dobrze liczyć oraz rozpoznawać fałszywe banknoty.

W tej pracy należy także wykazać się podzielnością uwagi, dokładnością oraz umiejętnością podejmowania trafnych decyzji. Jest to praca o bardzo indywidualnym charakterze, samej odpowiada się za wykonane zadania.

Praca trwa zazwyczaj od 8 do 12 godzin dziennie i ma charakter zmianowy. Zwykle odbywa się w dzień, chociaż na stanowisku kasjerki można również pracować w nocy, np. na stanowisku kasjerki na stacji paliw. Pracuje się również niejednokrotnie podczas weekendu. Stan kasy sprawdzany jest zwykle pod koniec zmiany przez zwierzchnika i zawsze musi się zgadzać z bilansem przeprowadzonych operacji. Pracując na tym stanowisku trzeba liczyć się również z kontrolami podczas dnia.

Środowisko pracy

Kasjerka pracuje w zamkniętych przestrzeniach typu hale targowe, lub lokale użytkowe, a większość czasu spędza na siedząco. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo zapadania na choroby kręgosłupa. Częsty kontakt z bardzo dużą ilością klientów, może sprzyjać zarażeniu się różnymi chorobami zakaźnymi.

Zarobki sprzedawców

Predyspozycje

Praca na stanowisku kasjerki/sprzedawczyni jest wbrew pozorom trudnym zajęciem. Polega ona na ciągłym kontakcie z klientami dlatego wymaga dużych zdolności społecznych. Przydadzą się na pewno takie cechy osobowościowe jak uprzejmość, cierpliwość, opanowanie i zdecydowana odporność na stres. Ważna jest również umiejętność wypowiadania się w sposób jasny i rzeczowy. Na pewno atutem będzie umiejętność wzbudzania zaufania i zachęcanie do zakupu danego towaru czy usług. Oprócz wymienionych cech należałoby dodać jeszcze pozytywny stosunek do klientów.

„Pracuję w osiedlowym sklepiku z pieczywem i artykułami spożywczymi. Lubię tę pracę ponieważ zawsze jestem na bieżąco z ploteczkami. Najgorzej jest w zimie szef oszczędza na ogrzewaniu i jest zimno. Nie zarabiam kokosów ale czuję się dobrze w mojej pracy i nie zamieniała bym jej na nic innego.” Ela, 35 lat, ekspedientka w sklepiku osiedlowym

Wymogi formalne

W zawodzie kasjerki wymagane jest najczęściej wykształcenie zawodowe lub średnie, najlepiej handlowe. Jeśli obok obowiązków kasjera wykonuje rzeczy dodatkowe takie jak np. doradzanie, obsługa klienta to wtedy wymagane jest wykształcenie co najmniej średnie oraz trzeba regularnie dokształcać się na szkoleniach i kursach organizowanych przez pracodawcę. Pracodawcy wymagają bardzo często również obsługi kasy fiskalnej, która poświadczona jest odpowiednim certyfikatem.

W przypadku kontaktu z żywnością należy posiadać aktualne badania lekarskie. W zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych do wykonywania takiej pracy, chociaż łatwo można zauważyć, że najchętniej zatrudniane są osoby młode, do 30 roku życia.

Awans

Stanowisko kasjerki jest najniższym szczeblem kariery. W dużych sklepach  pracownicy mają szansę na awans i mogą awansować na przykład na kierownika danego działu lub nawet całego sklepu.  Z reguły, aby móc awansować trzeba podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. W małych sklepikach możliwości awansu – są ograniczone i osoby tam zatrudnione są najczęściej skazani na bycie kasjerem do momentu, aż zdecydują się na zmianę pracy.

Zarobki

Na pewno zawód kasjerki nie należy do zawodów dobrze opłacanych. Z reguły można liczyć na zarobki do 1400zł netto. Dlatego stanowiska te obarczone są dużą rotacją i w zasadzie łatwo można znaleźć pracę.

Monika Dł‚ugosz

Nasze komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

0 komentarzy